Yuki 4. Seri Haftalık Mecmua Sayı 002 125 Krş

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Bildiğim kadarı ile Yuki 2 seri olarak yayınlanmış Türkiye'de. Bu 1973 de yayınlanmış olduğuna göre 2. seri olmalı.

Ben Yuki ile ilk olarak hafızam beni yanıltmıyorsa 1960 ların 2. yarısında Orhan Boran'ın radyo programları ile tanıştım. O zamanlar her evde TV olmadığından, olan evlerde de İTÜ den yapılan kısıtlı yayınla haftada 2-3 gün 4-5 saat Tv izlenebildiğinden, sokakta oynamadığımız, çizgiroman okumadığımız zamanlarda radyo dinleyerek vakit geçirirdik. Her gün, sabahçılar için öğleden sonra, öğrenciler içn sabah yayınlanan ve klasik çocuk kitaplarının seslendirildiği ismi muhtemelen "çocuk tiyatrosu" olan program favorimdi ama "Orhan Boran'la Yuki" ve annemle beraber dinlediğim "Arkası yarın" da sevdiğim radyo programlarındandı. Bu Yukilerden o yıllarda çok az okudum. Dampyr, Conan, hatta Mister No bile olmamasına rağmen Zagor, Teks, Teksas, Tenten, Red Kit varken Yuki'yi kim okurdu bilmiyorum ama ben değiş tokuşta elime geçmedikçe hiç para verip almadım. Böyle güzel eserleri topluma kazandırdığı için çıkaran yayınevine olmasa bile sektöre olan borcumu bugün alarak ödüyorum.

Sevgi & Saygı

yuki201.jpg

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Bende senin gibi hiç yuki dergisi satın almadım,
ama Yuki'yi çok iyi tanırdık,
dediğin gibi Orhan Boran'lı çocuk saati-tiyatrosu'nu kaçırmazdım..
Benim sevdiğim günlerdi..
Şimdi de özlediğm..
Ellerine gönlüne sağlık..
Sevgilerimle..

figor

Kıdemli Üye
21 Tem 2010
164
58
O günlerin robotlaşmamış, içten insan ilişkilerini tekrar hatırladım...
Kendi mahallemi, Yuki'nin mahallesini özledim.
Emekleriniz çok değerli bizim için.Teşekkürler...

12 Şub 2010
15,006
543,776
Şu işe bak, kimse Yuki satın almamış ben de dahil.

Ama esrarıengiz bir şekilde Yuki ciltleri ve fasikülleri piyasada dolaşıyordu. Takas yaptığımı da hatırlamıyorum ama bir şekilde çok sayıda Yuki okudum. En sevdiğim karakter de salça stelyo'ydu.

Gulyabani, Yuki'yi kim okurdu Teks, Tenten, Red Kit varken demekte haklı ama
şimdiki gibi bolluk yok, az sayıda olan da okunduktan sonra ne bulunursa okunurdu.

Radyodan Orhan Boran'la Yuki 'yi pek dinlediğimi söyleyemem. Radyodan sadece naklen maç yayınlarını dinlerdim.

125 Kuruşluk bu kitap 2. seri. 1973 yılında ben üniversitede olduğuma göre ilkokuldayken okuduğum Yuki'lerin 1. seri olması lazım. Onların kapakları böyle değildi. İlk seri bir kaç yuki cildine sanırım beş altı yıl önce bir sahafta rastladım ama ilgi duymadığım için almamıştım. Çizgi Diyarı'ının zuhur edeceğini bilsem kaçırır mıydım:(

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Bende almamışım hiç yuki ama, okumuşluğum var.
kötü çiltli ve baskılı olduğunu hatırlıyorum, zagor mr no ve diğerleri varken zaten o haliyle pekte şansı yoktu benim için. çep haşlığı meselesi:)
paylaşım için teşekkürler.