Panço Villa...Türkçe

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,008
denize sıfır
İşlerin yoğunluğundan dolayı ne zamandır foruma bir armağanımız olamamıştı. Panço Villa çizgilerini beğendiğim bir romandı ve ne zamandır Türkçeye çevirebilme niyetindeydim.
Lotoloto üstadın oğlu çeviri işini üstlendi, Lotoloto düzenleyip balonlayınca bana sadece keyif kısmı kaldı.
Bu tarz elimizdeki yüzlerce renkli öykü Türkçeleşme hayaliyle yanıp tutuşuyor.
Yeni yılda bol bol sunacağımız müjdesini vereyim.:)
Bu kitapta kahramanımızın çizimlerinde ünlü oyuncu Errol Flynn benzetmesi yapıldığı söylenir.
Lotoloto ustaya teşekkürler, iyi seyirler.
Değerli büyüğümüz Profesörümüz Haluk ağabeye naçizane doğum günü armağanımız.:)

Avon comics 1950
font: tekton pro

Pancho Villa (gerçek adı: Doroteo Arango Arámbula, d. 5 Haziran 1878 - ö. 20 Temmuz 1923), Meksikalı devrimci, general, asi. 1913 devriminde Zapata ile birlikte Huerta'ya karşı savaşmıştır.
5 Haziran 1878'de doğdu. Francisko Villa olarak bilinirse de, asıl adı Doreteo Arango'dur. Yoksul bir köylü çocuğuydu. Babasının ölümünden sonra ailesini geçindirmek zorunda kaldı. Eşkiyalığa başlamasıyla ilgili yaygın öykü (ki kendisi bu öyküyü reddeder) bir gün tarladan döndüğünde kız kardeşine çalıştığı çiftlik sahibinin oğlunun tecavüz ettiğini görmesiyle başlar.
1909 yılında Porfirio Diaz'a karşı savaşan Modero güçlerine katıldı. Kısa zamanda albaylığa yükseldi. 1912 deki ayaklanmada Huerta tarafından tutuklandı. Ölüme mahkûm edildi. Ancak hapisten kaçtı ve ABD'ye gitti. 1913'te Huerta Modero'yu öldürdükten sonra Meksika'ya geri döndü ve Zapata ile birlikte Huertaya karşı savaşmaya devam etti. Bu sefer yanlarına Venustiano Carranza Garza'yı da almışlardı. Huerta'ya karşı birçok askeri başarı kazandılar. 1914'te Carranza ile birlikte Zacates savaşında Huerta'yı kesin olarak yendiler. Bundan sonra Caranza ile aralarındaki birlik bozuldu. Yine 1914'te Zapata ile başkent Meksiko'ya girdiler. 1915 te Carranza ve Obregon'a yenildi. Meksika'nın kuzeyindeki dağlara çekildi. 1915 ve 1916 yıllarında ABD ile arası açıldı ve Kuzey bölgelerde iki yıl gerilla savaşı yaptı. 1920'de Carranza'nın Álvaro Obregón tarafından devrilmesinin ardından affa uğradı. Kalan yaşamını bir çiftlikte geçirdi. 23 Temmuz 1923'te arabasıyla partiden evine dönerken bir suikaste kurban gitti.

ddr12nre6rz5gkkxr.jpg

ddr11zxj1vdon696n.jpg

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,636
İzmir
İlk teşekkürler İzmir'den olsun o zaman.
Ellerinize sağlık dostlar.
Hem çizgi roman okuyacağız hem de tarih.

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,983
Bizim rahmetli Erol Taş'tan daha kötü adam varmış ha..Hemde 20.nci Y.Yılın en kötüsü..Hayallerim yıkıldı..Genede araştıracağım..Teşekkürler büyük beyaz reis..

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,405
Sayın Büyük Beyaz dan Sayın Lotoloto dan ve saygıdeğer oğlundan büyük bir armağan saygılarımla.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,003
İzmirdeki dostlara binlerce teşekkür. Bin bir emek ve göznuru dökerek nefis bir işe imza atmışlar ve devamı geleceğinin müjdesini veriyorlar.
Çok teşekkür ediyorum...

12 Şub 2010
15,006
543,755
Meksikalı robin Hood'un doğuşunu anlatan bir minik çizgi roman.
Çok sevdiğim tipte çizimler ve dönemin renkleriyle sevimli hale gelmiş.
Sevgili Büyükbeyaz dostumuzun tanınmayan kahramanlar serisini özlemiştim.
Lotoloto üstadın oğlunun katkısı, Çizgi Diyarı'mızın gerçek bir aile ortamına güzel bir örneği daha gözler önüne seriyor.
Panço Villa karakterinin Errol Flynn'a benzerliği konusunda aynı fikirdeyim.
Teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum sevgili dost.