YILDIZ Haftalık Sinema Mecmuası Sayı : 34

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,647
Gaziantep

Arka kapakta ilanı olan HAFTA Dergisinin 1955 Yılı 1. Cildinde (26 Sayı) Faruk GEÇ'in çizimleri var. Yine aynı derginin 1959 Yılı 1.Cildinde (26 Sayı) A.TURAN'ın (Abdullah TURHAN olabilr mi?) çizimleri var. Bir ara onları da paylaşacağım. A.TURAN-Abdullah TURHAN konusunda bilgisi olan arkadaşlardan bir açıklama bekliyorum.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,762
İstanbul

Arka kapakta ilanı olan HAFTA Dergisinin 1955 Yılı 1. Cildinde (26 Sayı) Faruk GEÇ'in çizimleri var. Yine aynı derginin 1959 Yılı 1.Cildinde (26 Sayı) A.TURAN'ın (Abdullah TURHAN olabilr mi?) çizimleri var. Bir ara onları da paylaşacağım. A.TURAN-Abdullah TURHAN konusunda bilgisi olan arkadaşlardan bir açıklama bekliyorum.

Konuyla ilgili bilgim yok, Ahmet Abi. Sadece bir ip ucundan yola çıkarak bunun mümkün olabileceğini zannediyorum. Çizgi roman ansiklopedisinin Abdullah Turhan başlığından:

Abdullah TURHAN, (1933- )

...
Abdullah Turhan, 1956 yılında Şen Çocuk sayfalarında karikatürize çizgi stilinde Nasreddin Hoca ve reel çizgiyle de tarihi bir çizgiroman olan Deli Hüseyin Paşa'yı Abduş takma adıyla çizmiştir. Ertesi yıl Safa Kılıçlıoğlu'nıın Pazar dergisi çizer kadrosuna dahil olan ressam burada çok sayıda illüstrasyon, resimli roman ve çizgiroman hazırlamıştır (buradaki çalışmalarında soyadını 'Turan' şeklinde kullanmıştır). ...

Alıntıladığım metne göre bahsettiğin yıllarda "Turan" soyadını kullanmış.

Bu arada derginin yeni sayısı için çok teşekkürler, abi.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,647
Gaziantep
Sevgili direnç11 sabahleyin bu işin "profesör" ünden telefonla gerekli bilgiyi aldım. Abdullah Turhan'la bir sohbetlerinde konuyu sormuş, yanıt: aynı kişiyiz olmuş. Çizimleri bu bilgi üzerine paylaştım.