YILDIZ Sayı : 15

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
imgvrv.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Yıldız dergisinin "7 Nisan 1951" tarihli bu sayısının "Genç İstidatlar" (yetenekler) köşesinde (s.4) gazeteci, yazar ve sinema arşivcisi Agâh Özgüç'ün de fotoğraflı bir kısa özgeçmişi yer alıyor. 1932 doğumlu yazar demek ki o tarihte 18 yaşındaymış. CV'de ortaokul 2'den terk olduğu yazıyor. Sinema artistliğine aday olduğunu da ilân etmiş. Daha profesyonel bir gazeteci olmasına 10 yıl var. Bu dergi olmasa da benzeri magazin ve sinema dergilerinde (Perde, Artist, Ses,Sinema vb. gibi) yazmaya 1961'den sonra başlayacaktır. O tarihte bazı edebiyat dergilerinde şiirleri çıkıyormuş.
Güzel tarama için Teşekkürler sayın Tex

img0003hmh.jpg

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
Yıldız dergisinin "7 Nisan 1951" tarihli bu sayısının "Genç İstidatlar" (yetenekler) köşesinde (s.4) gazeteci, yazar ve sinema arşivcisi Agâh Özgüç'ün de fotoğraflı bir kısa özgeçmişi yer alıyor. 1932 doğumlu yazar demek ki o tarihte 18 yaşındaymış. CV'de ortaokul 2'den terk olduğu yazıyor. Sinema artistliğine aday olduğunu da ilân etmiş. Daha profesyonel bir gazeteci olmasına 10 yıl var. Bu dergi olmasa da benzeri magazin ve sinema dergilerinde (Perde, Artist, Ses,Sinema vb. gibi) yazmaya 1961'den sonra başlayacaktır. O tarihte bazı edebiyat dergilerinde şiirleri çıkıyormuş.
Güzel tarama için Teşekkürler sayın Tex

img0003hmh.jpg

Orta 2 den terk; genç yetenek olur tabii üstadım, babam İstanbul Erkek’ten mezun (Şimdiki gibi Almanca değil, Fransızca öğrenim yapılıyor o yıllarda, ama ne eğitim; sadece orada öğrendiği Fransızcası mükkemmeldir, şakır şakır konuşuyor hala, 12 Eylül askeri ihtilalini bile devamlı dinlediği Fransız radyosundan öğrenmişti ilk o sabah; "Türkiye'de ihtilal oldu, ama postalların altı kadife kalplı"); bir öğretim yılında 2 yarıyıl, yani 2 karne değil, 3 karne varmış, yani 3 dönem, onları geçeceksin ki her yıl onları geçince bu sefer o yıla ait genel sınava tekrar giriyormuşsunuz, yani karneler geçiyor olsa bile; o senenin tüm derslerinin sınavını bir daha veremezsen o yılı olduğu gibi yani eksiksiz tüm dersleriyle tekrar okuyormuşsunuz.
Bitti mi, tabii bitmedi; en son da mezuniyet sınavı var; tüm senelerin eksiksiz bütün derslerinden (O güne kadar olan hepsi yani).
Babamın okul arkadaşı Semih amca vardı öldü, sadece bir kimya dersinden okulu bitiremiyor, düşünebiliyor musunuz; her şey yani yarıyıl sınavları, yıl sınavları o bu şu sınavları tamam sadece kimyadan 4 aldığı için; yani 5 olmadığı için, yalnızca 1 puan için; diplomayı alamıyor ve ortaokul mezunu kalıyor, adamcağız ortaokul mezunu öldü gitti, son olarak; lise mezunları yedek subay oluyor o dönemler, e olsunlar artık, kısacası tüfek icat oldu mertlik bitti sevgili üstadım :(

Ahmet abimmmmm, ellerine sağlık :)
Bu arada ben bir şey diyeceğim :rolleyes:; en çok bayan 9'u, pardon :D sayı 9'u beğendi Uçan Kartal işte :d

imglelnnn.jpg

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Ahmet abimmmmm, ellerine sağlık :)
Bu arada ben bir şey diyeceğim :rolleyes:; en çok bayan 9'u, pardon :D sayı 9'u beğendi Uçan Kartal işte :d

Teşekkür ederim Sevgili Ozan Arkadaşım. Benim bu ciltteki (25 sayı) en beğendiğim (Sevgili profesör'ünde beğeneceğini sandığım) kapak, 20. sayının kapağı. Bekleyelim görelim...

12 Şub 2010
15,006
543,776
Bir merak aldı mı şimdi beni:)

Sevgili Fındıkfındık'a hep taş attığım için ( Yuki hadisesi:D ) şimdi ben haydi nerede kaldı isterim de isterim 20. sayıyı demeyeceğim:D

Yıldız geçidi için teşekkür ediyorum sevgili dostum, sesini de duyamıyorum son zamanlarda ( kabahat bende, biliyorum:) )