Torpedo 5.4. - Tehlikeli Bir Şekilde İçtiğimiz Yıldı

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
53
72
denizci
Baba Hakkı anısına,

cpcqwtqsjvij5hsxe.jpg

Baba Hakkı (Hakkı Yeten)

“THE YEAR WAS 1919. OR WAS IT 1929? IT WAS A HISTORICAL YEAR… OR WAS IT HYSTERICAL? IT WAS THE YEAR WE DRANK DANGEROUSLY. SOME PEOPLE KICKED THE BUCKET, OTHERS JUST TIPPED THEIR BOTTLES. NATURALLY, I COUNTED MYSELF AMONG THE LATTER…”

“YIL 1919’DU. YOKSA 1929 MUYDU? TARİHİ BİR YILDI… YOKSA ÇILGINCA BİR YIL MIYDI? TEHLİKELİ BİR ŞEKİLDE İÇTİĞİMİZ YILDI. BAZILARI NALLARI DİKTİ, DİĞERLERİ SADECE ONLARIN ŞİŞELERİNİ BOŞALTTI. DOĞAL OLARAK, BEN KENDİMİ İKİNCİSİNE DAHİL ETTİM...”
Tehlikeli Bir Şekilde İçtiğimiz Yıldı - Torpedo

Sevgili "timed" Timuçin üstadımız şahsında, tüm Çizgi Diyarı’mıza armağanımızdır.
büyük beyaz & fındıkfındık

“BİZ İNCE BEL, ELA GÖZ, SÜTUN BACAK İÇİN SEVMEDİK GÜZELİM,
GÜMBÜR GÜMBÜR BİR YÜREK DİLEDİK KAVGAMIZDA...

ATEŞİN YANINDA BARUT, BARUTUN YANINDA ATEŞ OLASIN DİYE!
RAKI SOFRALARINDA SÖYLENİP, ACI TÜTÜN ÇİĞNERCESİNE SEVDİK...”
Nazım Hikmet Ran

Torpedo 5.4.
The Year We Drank Dangerously
Sanchez Abuli / Jordi Bernet

Bizde; “At, silah, avrat.” derlermiş bir zamanlar, bir de “Dört dörtlük” vardır, mesela “Dört dörtlük adam” derler, bunun anlamı kimine göre; içki, sigara, kumar ve kadındır, bu durumda; bizim Luca ne kadarlık adamdır, sevgili dostum Bay-x’in çalışması olan “Mezarına Tüküreceğim-Torpedo” maceramızda; Luca’nın kumar düşkünlüğünü iyice gördük, zaten ağzından hiç sigarayı düşürmediğini de biliyoruz, e kadınlar ise malum, peki içki?

Birleşik Amerika’da, halk arasında Volstead Act olarak bilinen yasa ile; 1920’de başlayıp, tam 13 yıl geçerli olan ve Cullen-Harrison Act ile 1933 yılında iptal edilen içki yasağı konumuz.

Sanat halkın sesidir, edebiyatçılar pek spor kulüplerinden bahsetmeyi sevmezler ki BJK’nin 1903’ten beri halk olduğunu pek bilmezler, ama içlerinden bazıları da bunu sindiremezler.

cpcpdf9sc996fkr76.jpg

“Beşiktaş’a ne kaldı ondan? Tek kişiden kalabilen en çok şey… Bu gün, Fenerbahçe’yi zaman içinde var olmuş birçok oyuncuyu yan yana koyarak tanımlayabiliriz. Galatasaray’ı da. Beşiktaş’ı yalnız onu düşünerek de açıklayabiliriz. Bu bir olay. Mutlaka adı olmalı.
Bulaşıcı güç.
İkinci devrede 6 gol atarak ve attırarak bir maçı 6-3 alan kaptan.
Beşiktaş, sermayesi insan olan bir kulüp. O yarattı bunu.
Bir Recep, bir Mehmet Ali, bir Lefter, bir Can, bir Metin… Bunları tek tek sanatçılar olarak anımsıyor kişi.
Baba Hakkı ise bir kurum gibi, bir ordu gibi, bir okul gibi… Tuhaf şey çok büyük buluyorum, ama tek başına düşünemiyorum onu. Maksim’den Kristal’den, Novotni’den, başka eğlence yerlerinden çıkmazmış. O yanını ise hiç düşünemiyorum.
Kurtuluş Savaşı tadı var Baba Hakkı’nın adında.
Şemsiyesi koskoca bir palto. Çok da uzun geliyor ona.”
Cemal Süreya

Daha sonraları kulüpte yönetici olan Baba Hakkı; Harp Okulu ile Ankara'da oynanan ve ilk yarısı 3-0 yenik kapanan maçın devre arasında, soyunma odasında "Dönüş biletlerinizi yırtarım, yürüyerek İstanbul'a dönersiniz" der ve maçın ikinci yarısında; Beşiktaş 6 gol atarak, 6-3 kazanır, işte böyledir Baba Hakkı.

Evet, dört dörtlüktür hayatında sadece 1 tek kez kart görmüş Baba Hakkı, “Maksim’den Kristal’den, Novotni’den, başka eğlence yerlerinden” çıkmaz, geç geldiği maça kayıkla yaklaşırken sandalda soyunup giyinen ve yarıda girdiği maçta golleri dizerek yenik takımını galip getiren oyuncudur da Baba Hakkı.

Evet, artık Luca öldü, çocukluk bitti ve bu maceramızla birlikte Torpedo doğdu.

Devir; Birleşik Amerika’da, protestanların dayatması sonucu yaşanan içki yasağı dönemi.

Beşiktaş’ın ilk kaptanı ve teknik direktörü olan; pirimiz Şeref Bey’in kulübe kazandırdığı Baba Hakkı’mızın BJK’de hakkı bitmez, Kartallar senin yaktığın ateşi söndürmez.

Alemcidir de Baba Hakkı, yasak masak dinlemez, bu Çarşı onun yolundan hiç dönmez.

Şeref’ine Hakkı Baba, sevgi ve saygılarımla.

fındıkfındık
19.06.2014
Beşiktaş

Torpedo 5.4.
The Year We Drank Dangerously
Tehlikeli Bir Şekilde İçtiğimiz Yıldı

Sanatçılar:
Sanchez Abuli & Jordi Bernet

Kaynak:
gandor08

Balonlama:
büyük beyaz

Amatör Çeviri:
fındıkfındık

UYARI:
Eser, argo, şiddet ve cinsellik içermekte olup; (+18)’dir.

sermayemiz halk
cpd7hn9afbj9h0jll.jpg

cpd7ib45cp0g2s4l5.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Torpedo'nun kan lekesini viski ile çıkarmayı denediği alkol dozu yüksek bu hikaye için teşekkürler Fındıkfındık, Büyükbeyaz...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Ölçüler ve numara baya iyi bir diyalogmuş, çok hoşuma gitti.

Teşekkürler üstadlarım harika bir seri ısrarla devam ediyor. Emekleriniz için çok teşekkürler.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,844
4,995

Sayın fındıkfındık ;

Kadın : Daha önce tanışmadık , tanışmış mıydık, yakışıklı ?
Torpedo : Bilmem, bir süredir .... gitmedim.

Diyaloga bakın !!!!

8 (79) sayfada kurşunlar vızır , vızır servis yapan tepsiyi kurşuna karşı kalkan gibi kullanıyor. Kurşun geçirmez bir servis tepsisi galiba ( ! )

Neyse her şey yalan aşağıdakiler gerçek.

Daha önce de yazmıştım. Ben bir Fenerbahçeliyim. Fenerbahçe'nin İşgal altındaki İstanbul'daki , Kurtuluş Savaşındaki ve şimdilerdeki tavrı dolayısıyla gurur duyarım ( Mustafa Kemal Atatürk 'te ilk iki durumla gurur duymuştu. ) Ama Başta Beşiktaş olmak üzere diğer takımların tarihlerinin de övünç dolu olduğunu bilecek durumdayım. Şimdilerde Beşiktaş'ta "Çarşı" , Galatasaray'da "TekYumruk" , Fenerbahçe'de "FenerbahCHE" ve "Yığınsal kitle taraftarı"nı beğenip takdir ediyorum. Kendimi yukarıda saydığım tümünün doğal üyesi sayıyorum.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Kıskandığım güzellikte sunumlardan biri daha..
Bazen çizgi roman teferruattır diyecek kadar..
Sağolunuz saçayağı dostlarım..Tedarikçisi, çeviricisi(meni) ve balonlayıcısı.. Üç güzel adam.. Sevgilerimle..

12 Şub 2010
15,006
543,719
Ben de kendimi ikincilere dahil edeyim:D

Çok fenasınız dostlar, fena halde fenasınız

Torpedo fan kulübü kurulmadı mı daha?

Mükemmel ötesi sunum için ayrıca teşekkürler
Az daha devam etseydi neredeyse Kartal olup uçacaktım:)

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Kadehleri tokuşturalım.

Siyasetçiler ve din erbabı içkiyi "yasaklar" ama kendileri en kaliteli içkileri içmekten vazgeçmezler. Halktan içenler olursa da en ağıza alınmayacak lafları ederler. Emeği geçenlerin ve Torpedo'nun şerefine içelim...

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,538
Yahu sevgili dostum ,
Bazen durup durup öyle şeyler bulup çıkarıyorsun ki insanın şaşkınlıktan ağzı açık kalıyor.
Bu , herhalde kişiler arasındaki bakış açısı farklılığından kaynaklanıyor.
Ben hayata hiç bu tarafından bakmamıştım dediğimiz türden birşey.
Bu çeviri çalışmasını Baba Hakkı ile özdeşleştirip bana ithaf etmiş olmandan gurur duydum sevgili hocam.
Sana ve büyükbeyaz dostuma saygı ve sevgilerimi yolluyorum.
Teşekkürlerimle.