Torpedo 2.5. - Rascal

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
İsmail Hakkı Dümbüllü anısına,

cp4r3y3jxcgwpszw2.jpg

İsmail Hakkı Dümbüllü

“ALL THE WORLD’S A STAGE.”
“TÜM DÜNYA BİR SAHNEDİR.”
Rascal-Torpedo

Sevgili “nstegk1999” üstadımız şahsında, tüm Çizgi Diyarı’mıza armağanımızdır.
büyük beyaz & fındıkfındık

“DELİ BİR ADAMLA BENİM ARAMDA TEK BİR FARK VAR.
DELİ ADAM KENDİNİ AKLI SELİM SANIR.
BEN İSE DELİ OLDUĞUMU BİLİYORUM.”
Salvador Dali

Tam 1 yıl olmuş, ilk "uzung" Güngör ağabeyle yola çıktığımızda; “Çocuğu göndereceğim bu günlerde...” demiştim ve başlar başlamaz kısa bir ara vermiştik, yine şu sıralar gönderiyorum ve aklıma buradan geldi nedense birden; geçen yıl, aşağı yukarı bugünlerde girişmiştik çeviri/balonlama serüvenine, sahnede bir tirat.

Ortak şöyle yazmış, bizim fındıkfındıkça'ya dün;
"Torpedo yeni öyküsüyle son kontrol için az önce kuryeye verildi. Eh, ben de birkaç on tane çizgi roman parlatayım bu boşlukta.:)"
büyük beyaz

Girdik bir ateşe ki bu sefer de çizgi roman okumaz olduk, İsmet Paşa; bir ay hep sigara içer, bir ay hiç içmezmiş, "Bırak" diyenlere de çok kızarmış, şimdi diyorum; ben bir yıl çizgi roman mı okusam acaba, nasıl olsa Torpedo’lar hazır dostum büyük beyaz’a.

Gülhane Parkı, sahnede Dümbüllü, kalabalık ki baba sıkı sıkı tutmuş elini, hızlıca tırmanır ağaca bir sincap, oyun biter, kızılca kıyamet, neredeyse hiç görmemiştir hâlâ sincabı izlemekten sahneyi, bırakır babası elini, "Alkışla".

"Sanatçıyı daima alkışla, beğenmesen bile; ellerin acıyana kadar alkışla."

Troleybüsün sessizliğinde tutulan evin yolu,

“Neler gördün bakalım?”;

“Sincap”.

cp4re7j3ia0tsscdu.jpg

“55 senedir sahnedeyim. Uzun seneler meşhur komik Kel Hasan efendinin yanında çalıştım. Tam kırk yıl evveldi. Hiç unutmam bir gece; “Gözlemeci Çırağını” oynuyorduk. Oyun bittikten sonra Hasan Efendi beni yanına çağırdı; ”Gel evladım İsmail.” dedi, ”Sen artık çıraklık devrini geçirdin.”. Bunu söyledikten sonra; başındaki meşhur İbiş külahını çıkararak benim başıma koydu. ”Ben bunu senelerdir taşıdım. Bundan sonra da sen taşıyacaksın, sen buna layıksın.” dedi.
Muhterem seyirciler, ben artık sahneyi terk ediyorum. Aradım baktım; bu külahı benden sonra liyakatla taşıyacak bir kimse olarak Münir Özkul oğlumuzu buldum. Ben de huzurunuzda; Kel Hasan Efendi’den aldığım külahı kendisine devrediyorum.”
İsmail Hakkı Dümbüllü

cp4reusko2f5j0dyq.jpg

Bir sincap gülümseyişindedir tiradımız, senaryomuz ateş.

Sevgi ve saygılarımla.

fındıkfındık
11.06.2014
Beşiktaş

Torpedo 2.5.
Rascal

Sanatçılar:
Sanchez Abuli & Jordi Bernet

Kaynak:
gandor08

Balonlama:
büyük beyaz

Amatör Çeviri:
fındıkfındık

UYARI:
Bu eser; ağır argo içermekte olup, (+18)’dir.

perde !...
cp4qvarvtg5vhi9iq.jpg

cp4qvxhozw51x5ub6.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

ozanbaris

Onursal Üye
27 Mar 2009
168
1,563
Büyük usta İsmail Dümbüllü anısına yazdığın bu hoş yazıya ve torpedo çevirisine çok teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Önce mesajımı yazayım sonra okuyacağım,
fındıkfındıkça'da yazmadım burada yazayım,
"Torpedo" bambaşka birşey, başka işler yapın
ama Torpedo'ya ara vermeyin isterim!
Yapmazsanız da siz bilirsiniz :22: ... :21:
Teşekkür ederim...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Yiğidin biri çıkar
Üç beş sayfada Oskarlık çizgi roman yapar
Yayınevi mi Uyku Evi mi bilmem; horul horul uyuyadursun
Bir başka yiğidin biri Torpedo çevirir, balonlar

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
İthaki'nin yayınladığı Alex Toth çizimi Torpedo hikayelerinden birinde de Rascal'dan söz edilir. Sağlam ayakkabı olmadığını o zaman da hissettirmişlerdi okuyucuya, ama bu defa ne mal olduğu iyice anlaşıldı.

Teşekkürler Fındıkfındık, Büyükbeyaz..

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,725
Sayın fındıkfındık ve BüyükBeyaz ;

Salvador Dali :
DELİ BİR ADAMLA BENİM ARAMDA TEK BİR FARK VAR.
DELİ ADAM KENDİNİ AKLI SELİM SANIR.
BEN İSE DELİ OLDUĞUMU BİLİYORUM
.”

Yukarıdaki alıntıyı sen vermişsin. Ben de diyorum ki orada bireyden bahsediyor. Ben burada aynı sözlerin yani "kendini akıllı sananların" neredeyse akıl tutulmasına uğramış "tüm halk" için toptan geçerli olduğunu görüyor ve acı çekiyorum.

İsmail Dümbüllü için aktardıklarınız bu günlerde katliama uğratılmış tiyatro ve sanatı adına hoş bir lezzet katmış.

İlettiğin çizgi roman için minnettarım.

Emeğinize ve paylaşım isteğinize teşekkür ederim.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Yeni mesajlara bakmasaydım bu TORPEDO'yu kaçıracaktım. Evde yokluğuma rast gelmiş.Katkıda bulunanların ellerine sağlık.