Torpedo 1.11. - Geçmişe Dönüş

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
39
43
denizci
Nazım Hikmet Ran anısına,

cowxi1ks4j0m6szap.jpg

“İNSAN;
DENİZİN OLMADIĞI YERDE,
UMUT ADINA,
MARTI OLMALI…”
NAZIM HİKMET RAN

cowuz5dtqf0xc6rap.jpg

Nazım Hikmet Ran (1902 - )

“AÇLIK ORDUSU YÜRÜYOR
YÜRÜYOR EKMEKSİZLERİ EKMEĞE DOYURMAK İÇİN
HÜRRİYETSİZLERİ HÜRRİYETE DOYURMAK İÇİN AÇLIK ORDUSU YÜRÜYOR
YÜRÜYOR AYAKLARI KAN İÇİNDE.”
NAZIM HİKMET RAN

Sevgili “Melih41” üstadımız şahsında, tüm Çizgi Diyarı’mıza armağanımızdır.
büyük beyaz & fındıkfındık

“MY GUTS GAVE ME AWAY WHEN MY STOMACH LET LOOSE A GROWL THAT WOULD HAVE STOPPED A GODDAMN LION DEAD IN HIS TRACKS.”
“KARNIM BİR ASLANIN BİLE KORKUDAN ÖDÜNÜ KOPARACAK ŞİDDETTE GURULDAYINCA BENİ ELE VERDİ.”
FLASH-BACK / TORPEDO

Uyur kalırsın sabahları, ama o gün hareket varsa; bir bakmışsın; kendiliğinden tam 4.30’da kalkmışsın, ne saat kurma var, ne ayar çekme; otokontrol kendiliğinden devrede.

Kalktım mevzunun sabahı, aynada Çarşı, martılarsa Aşk’ın şarkısı, vurdum nedense yukarı, kimse bilmez; Beşiktaş’ın ortasında bahçelerin varlığını, uçuşlar öncesi hep feyiz aldığım.

Yürüdüm, birkaç selam alıp verme, yanında minik kızkardeşi, bir abla, oturmuş topladıkları dutları yemekle meşguller, sessizce, bana bakınca büyüdü gözler tanısalar bile, “Abi alır mısın?”.

“Tamam” dedim kendi kendime; “Hazırsın”, vardım mahalleye, iki kadın birlikte; biri çocuk arabası sürüyor, diğeri aniden geri döndü, elindeki kese kağıdında belli ki yeni satın aldığı sabah kurabiyeleri, yerde oturmuş saçı başı dağınık Sokak Teyze’ye verdi olduğu gibi, arkamdan duydum; “Afiyet olsun”.

Esnaf açıyor her zamankinden çok erken dükkanı, hastalık mastalık, açmayacağı varsa bile gelir açarlar nedense bu günlerde, her yer sivil, kimi oturmuş kahvaltı yapıyor hesapta, ağzımda dut tadı.

“SEVİYORUM SENİ
EKMEĞİ TUZA BANIP YER GİBİ

İSTANBUL'DA YUMUŞACIK KARARIRKEN ORTALIK
İÇİMDE KIMILDANAN BİR ŞEYLER GİBİ
SEVİYORUM SENİ”
NAZIM HİKMET RAN

“Tamam” dedim; “Kartal hazır”.

Ve gecenin ürkek kaçışlarında, bir tek gözlerindeydi gözlerim.

Martılarsa Aşk sabahı.

fındıkfındık
03.06.2014
Beşiktaş

TORPEDO 1.11.
FLASH-BACK
GEÇMİŞE DÖNÜŞ

Sanatçılar:
Sanchez Abuli & Jordi Bernet

Kaynak:
gandor08

Balonlama:
büyük beyaz

Amatör Çeviri:
fındıkfındık

“Tuz ekmek hakkı gibi, zor günlerin paylaşıldığı bir aşktır bu.” Halkın Takımı
cowytp6fj6qw45rqp.jpg

cowy2w7adwer2cdyp.jpg

cowy3qko9olhr9x9t.jpg

cowyz1ffl76x7zxkh.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,758
Torpedo
Kötü Kedi Şerafettin, yanında o kadar masum kalıyor ki

Abuli&Bernet Türkiye'ye gelseler de bir imza günü olsa:)

Fındıkfındık&Büyükbeyaz'a borcum çoğaldı:)

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Bir Psikanalist okusa, "ben demiştim zaten" der, Torpedo'daki bu şiddet eğiliminin kaynağını cinselliğe bağlardı, herhalde. Eh, haksız sayılmaz, Abuli ile Bernet de tam oraya bağlamışlar konuyu...

Teşekkürler Fındıkfındık, teşekkürler Büyükbeyaz...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa
Geceyarısı, birden uyandım... Bugünlerde pek bölünüyor uykularım rahat değilim eskisi gibi. .. Ekmek eskisi gibi değil, çay demini almıyor bir türlü. .. Hep ve sürekli mutsuzluk... Sonra denizin olmadığı yerde martı olmayı umut adına dileyen "ozan" dizeleri ağzımdan o çürümüş bakır tadını aldı. . Gecenin bu saatinde birdenbire uyanan ben erken kalkılan sabahın sıradan ama alabildiğine gerçek adımları ile güzel bir yazının keyfini yaşadım. .. Torpedo mu? Hiç umurumda değil, bu sunum bile bana yeter... Sağolasın Ozan. ..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Of! Of! Hikaye yine müthiş;
sonu çok çarpıcıydı desem ne kadar
yavan kalır değil mi hikayeyi okuyanlar için?

Ozan dostum sunuş yazından sonra
isminin hakkını verdiğini teslim ediyorum :D
Büyük Beyaz'ın ismini nasıl teslim edeceğim
biraz düşünmem lazım:D

Teşekkürler selamlar dostlar...

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,864
5,076

Sayın fındıkfındık ;

Bilirsin felsefede ( diyalektik konusunda ) olduğu gibi sanatta da "Biçim - içerik" konusu çok tartışılır. Bunların birbirine uyumu ve karşılıklı etkileşimi önemlidir. Senin sunumlarında biçim ( sunduğun konunun sunuluş biçimi , kullandığın dil - üslup ) ile içerik ( dile getirdiğin konular ) arasında tam bir uyum var dostum. Sen eskilerin deyimi ile kalemi kuvvetli bir arkadaşımızsın. Bunu bu konuları bilen biri olarak söylüyorum. Boş bir övgü ( = iltifat ) diye görme. Sen bir sanatçı olabilecek kaleme sahipsin. ( Belki de yazıyorsundur. Eğer yazıyor isen çok iyi ediyorsun )

Hakaret kabul etmezsen bir şey itiraf edeceğim. Sunduklarından ( elbette sundukların çok güzel şeyler. ) daha fazla senin sunumlarını dört gözle bekliyorum . Geç kalınca ( sunduğun o an pek umurumda olmuyor. ) çoook üzülüyorum - özlüyorum satırlarını. Bu yazdıklarım birçoklarına ters geleceğini biliyorum. Ben de böyle biriyim işte. Elimde değil.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
39
43
denizci

Sayın fındıkfındık ;

Bilirsin felsefede ( diyalektik konusunda ) olduğu gibi sanatta da "Biçim - içerik" konusu çok tartışılır. Bunların birbirine uyumu ve karşılıklı etkileşimi önemlidir. Senin sunumlarında biçim ( sunduğun konunun sunuluş biçimi , kullandığın dil - üslup ) ile içerik ( dile getirdiğin konular ) arasında tam bir uyum var dostum. Sen eskilerin deyimi ile kalemi kuvvetli bir arkadaşımızsın. Bunu bu konuları bilen biri olarak söylüyorum. Boş bir övgü ( = iltifat ) diye görme. Sen bir sanatçı olabilecek kaleme sahipsin. ( Belki de yazıyorsundur. Eğer yazıyor isen çok iyi ediyorsun )

Hakaret kabul etmezsen bir şey itiraf edeceğim. Sunduklarından ( elbette sundukların çok güzel şeyler. ) daha fazla senin sunumlarını dört gözle bekliyorum . Geç kalınca ( sunduğun o an pek umurumda olmuyor. ) çoook üzülüyorum - özlüyorum satırlarını. Bu yazdıklarım birçoklarına ters geleceğini biliyorum. Ben de böyle biriyim işte. Elimde değil.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

Hiçbir şey ters gelmedi üstadım :) sanırım aileden ve yazıyorum; büyük ihtimalle siz de okuyorsunuz, ama adım yok, isim önemsiz, sağol :)

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,010
denize sıfır
Bu öyküde Luca'ya yanlış yapan ne oluyor onu da öğrenmiş oluyor, hemen kendimize çeki düzen veriyoruz.:D Kiminle dans ediyoruz görmemiz açısından bu iyi oldu.:)