(+18) Pandora'nın Gözleri / Manara-Türkçe...

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır

Yayına geç verdiğimiz için özür dilerim, işlerin yoğunluğu ve eserin ciddiyeti bizde hata payı bırakmıyor.
Çoğu kısmı Ankara'da geçen bu macerada şişko komiseri çok seveceksiniz.:D
Biz severek hazırladık, keyifle okumanızı dileriz. İyi seyirler.:)

cu55am5kvtbg3uoj8.jpg

cu55b0ub1m5g7lpdg.jpg

cu55bhs5aex62tupg.jpg

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,515
Teşekkürler üstadım beklediğimize değecek bir eser seçilmiş. Tercüme eden kardeşimiz ve size ayrı ayrı binlerce kez teşekkürler.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Manara, çizgileriyle ilham verme becerisine sahip büyük yetenek. Okuması keyifli olacak, çok teşekkürler, Fındıkfındık, Büyükbeyaz, elinize sağlık..

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,313
okuması günün bütün yorgunluğunu attı diyebilirim. teşekkürler, elinize emeğinize sağlık.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,072
Çok büyük emek,
güzel bir paylaşım...
Herşey için yürekten teşekkür ediyorum değerli dostum;
saygılarımla...

bayrakzaf.gif

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Şu karelere hayran olmamak mümkün mü?
Alttaki kare tanıdık gelmiştir,
teknolojinin gözünü seveyim, oynamayı seviyorum:)

Teşekkür ederim üstatlara, heyecanlı
ve çok akıcı hikayeydi,
sonu ise gerçekçi olmamış, elini kolunu
sallayarak gitmesi biraz zordu bence,
böyle daha iyi ama biraz da iyi bitsin
"kötü" adamların hikayesi :)

Son düzenleme:

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Emeği geçen dostların ellerine sağlık. Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Okuyacak arkadaşlar için bekledim bir süre, artık yazabilirim; eserde ilginç bazı noktalar gözüme takıldı, sayfa içinden bir kareyi almayı bilmediğimden; ben de Bay_x dostumdan rica ettim, o kareleri çıkarıp bana gönderdi sağolsun, çeviriye başlarken sevgili Nisan Yağmuru üstadıma da “Diabolik benzeri bir eser geliyor.” demiştim, gerçekten bu eseri çevirmeye karar vermemde Manara’nın eseri oluşu değil; çok sevdiğim Diabolik etkili oldu. Eserin kahramanlarından Pierre Castex; sanki yaşlanmış Diabolik gibi geldi bana ki hem Castex hem Diabolik kötü kahramalar, ayrıca polisiye tarz da bana çok benzer geldi, ama benim gözüme takılanlar başkaydı:

Eser tabii Fransız, ama kitapta yazdığına göre; ABD çıkışı 2010, basımı ise Çin’e yaptırtılmış, Fransa’da eser kaç yılında basılmış bilmiyorum, o tarihte “Kürdistan” diyor, yani “Kuzey Irak” değil ki zaten Fransa’dan Ankara’ya gelmek için, üstelik özel uçakla, neden oraya gidilsin?

couuab2zai0xa7g3g.jpg

Not: "sınırında" yerine "sınırda" yazarak biz hata yapmışız.

Ankara’da “34” plakalı taksi olma ihtimali kaç?

couufa7qcpetq1ni4.jpg

Ankara’da entari giymiş arap kılıklı adamlar ne arar?

couugknoiqa0ezjgc.jpg

Ankara’da biz hala böyle mi banyo yapıyoruz?

couujt0o1t8onx7i4.jpg

Ambulanslarımızda; aylar ne yöne bakar?

couum4hhbz82v1ovw.jpg

couundqw6mjemt4qk.jpg

Telefon kulübelerinde “Telephone” yazısı?

couupz7w0tb1wddto.jpg

Akıl hastanesinden kaçtığı sanılan hastayı; sokakta hasta bakıcıları zor kullanarak yakalarken, yoldan geçen kız sevinçle alkış tutar mı? Yoksa Fransa’da böyle mi oluyor?

couuo9rqw16enxyd8.jpg

Daha çok var, örneğin; düşük ihtimalle de olsa İstanbul’da belki hala olabilir ama Ankara’da Osmanlı tarzı zindanımsı meyhaneler ne arar, İstanbul’da bile neredeyse hiç kalmadı, Osmanlı döneminde Ankara kocaman bir yer miydi ki bu zindanımsı yapıları bugüne kadar kalsın? Hem bizim komiser; nasıl da öyle şakır şakır Fransızca ve/veya İngilizce konuşuyor Fransız polisle öyle.

Neyse; hepsini tek tek yazmak uzun sürer, ama anladım ki; Manara ve/veya Cerami iyi uydurmuş, bir daha herhangi bir ülkede geçen bu üstadların eserlerini okursam; şüphe ile bakacağım sanırım :(

Son düzenleme:

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Harika çalışma ve çevirilerin için TEŞEKKÜRLER sevgili büyük beyaz,ellerine yüreğine sağlık.

bull68tr

Yeni Üye
24 May 2013
77
44
Istanbul
Burada herkes çok beğenmiş de,Türkiye ye bakılan önyargıdan kimse bahsetmemiş,
Türk kadınını çarşaflı,türbanlı göstererek yine bize bakış açılarını ortaya koymuşlar,
hatta öğrenci kızları bile kapalı göstermişler,ben açıkcası başladım bari bitireyim diye okudum,Ankara da taksi plakalarını 34 diye göstermişler,belli ki Türkiye yi bilmeden üstünkörü yazılmış senaryo,ayrıca erotik diye geçiyor ama mini elbiseli seksi bir kızdan başka birşey yok..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,515
Ne yapacağız şimdi çizgi romanın renklisi varmış, klonlamadan iyi anlayan varmı? Yükleyeyimmi renklisini?

004.jpg

028.jpg

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,465
26,954
O kadar derya deniz oldu ki konular,neleri neleri yeni görüyorum.
Kısmet olur yolum düşerse balonlama nasıl yapılıyor görmek isterim.Çekirge olmak için yaş geçse de öğrenmenin yaşı yok yine de.
Teşekkürler üstadım.