Beauty And The Beast - Türkçe

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Uğur Mumcu’ların anısına,

“BİR GÜN MEZARLARIMIZDA GÜLLER AÇACAK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ... BİR GÜN SESİMİZ, HEPİNİZİN KULAKLARINDA YANKILANACAK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ.”
Uğur Mumcu (1942 - )

“IT WAS A REVELATION.
THE FIRST INGREDIENT WAS LIGHT, GORGEOUS AND NUMB TO EVERYTHING.”

“O BİR VAHİYDİ.
IŞIKTI ÖZÜ ÖNCE, GÖRKEMLİ VE HER ŞEYİ DUYGUSUZLAŞTIRAN.”
Beauty And The Beast

“THE ROGUE ELEPHANT NEVER EVEN THOUGHT TO POSE THE OBVIOUS QUESTION. THEY PAID HIM TO TORTURE, MAIM AND KILL... NOT TO INTERROGATE.”

“SÜRÜDEN AYRILMIŞ FİL BİLE BARİZ SORUYU HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİ. ONA İŞKENCE, SAKATLAMAK VE ÖLDÜRMEK İÇİN PARA ÖDÜYORLAR… SORGUYA ÇEKMEK İÇİN DEĞİL.”
Beauty And The Beast

Sevgili “Gulyabani” Nadir ağabeyimizin şahsında, tüm Çizgi Diyarı’mıza armağanımızdır.
büyük beyaz&fındıkfındık

“SOMEONE TO TELL OF THE EMOTION I FEEL WHEN I READ THE POEMS OF BAUDELAIRE OR OF NERUDA. WHY?”

“BAUDELAIRE YA DA NERUDA’NIN ŞİİRLERİNİ OKURKEN HİSSETTİĞİM DUYGUYU BİRİ ANLATMALI. NİÇİN?”
Beauty And The Beast

“INSINUATING THAT HER FACE RESEMBLES THAT OF A GREEK GODDESS, IS BEING OVERLY FLATTERING TO THE WOMEN ON MOUNT OLYMPUS.”

“YÜZÜNÜN BİR YUNAN TANRIÇASINA BENZEDİĞİNİ İMA ETMEK, OLİMPOS DAĞI’NDAKİ KADINLARA AŞIRI İLTİFATTIR.”
Beauty And The Beast

Beauty And The Beast
Carlos Trillo/ Jordi Bernet
1989

Çalışma Notları:
Önce ben kaynaklı sonra da ortak kaynaklı ayrı ayrı özel nedenlerimizden biraz ara verdik, şimdi geri döndük işte, e bela geliyorum demez.

Eserin ismi; Beauty And The Beast, ancak klasik manadaki “Güzel Ve Çirkin” değil, tercümede eserin tamamı okunduktan sonra çevirisine başlanır, aksi; yani birebir tercüme doğru olmaz, çizgi romanın ismi “Güzeller Güzeli Ve Canavar” olmalı, ancak biz eserin adını orijinalindeki gibi bıraktık okuyucuya, ayrıca çizgi romanda da ellemedik.

Torpedo serisine başlamadan önce; Trillo ve Bernet ustalar hakkında bir miktar antreman yapalım istedim, önce sanatçıların senaryo ve çizgi ruhlarını içmemiz lazımdı.

Üstadların diğer eserlerini de okudum ki %100 teşhisim; Kara Komedi.

“A LITTLE VENAL, MAYBE... BUT HUMAN JUST LIKE YOU AND ME.”

“BİRAZ RÜŞVET ALAN, BELKİ… AMA SENİN BENİM GİBİ BİR İNSAN.”
Beauty And The Beast

Özellikle tiyatroda; komedi, dram,... gibi tüm dallar tartışmasız zordur, örneğin; önüne gelen soytarılık yapabilir ama bir palyaçoyu oynamak aşırı güçtür, güldürse de aslında kendi hiç gülmez ve bu nedenle makyajla kocaman gülen bir surat çizer yüzüne hep, lakin soytarıların yüzü boya bile tutmaz.

Bu işin son noktası Kara Komedi’dir, herkes Kara Komedi oynayamaz.

Çizgi romanda da en zoru başarmış ustalar, sürekli kullandıkları tür; Kara Komedi.

“AH, THERE YOU ARE! … THE TIME HAS COME YOU TO GO INTO ACTION.”

“AH, İŞTE BURADASIN! … EYLEME GİTME ZAMANIN GELDİ.”
Beauty And The Beast

Duygu yok olursa ne olur; rüşvet olur, işkence olur, gammazlamalar olur, olur da olur, eserde de duygu yok, tıpkı her geçen gün toplum olarak daha da duygusuzlaşıp tepkisizleştiğimiz gibi.

“THE ACTUAL FACT IS THAT I DIDN’T REALLY CARE.”

“ASIL GERÇEK, GERÇEKTEN UMURUMDA DEĞİLDİ.”
Beauty And The Beast

Asıl yılanın başıdır “Bana dokunmayan bin yaşasın.” diyen hep.

“BİR KİŞİYE YAPILAN HAKSIZLIK, BÜTÜN TOPLUMA KARŞI İŞLENEN BİR SUÇTUR.”
Uğur Mumcu

Öyle ki artık ayakkabı kutularının doldurulduğu yüzlerce milyon dolarlık dünya tarihinin rekor rüşvetlerine, yalan dolana, manevi duyguların acımasızca istismarına, sansüre, baskıya, Veba’nın çok açık bir şekilde “Yürütme de benim, yasa da benim!” diyerek adaleti emir altına alıp saltanat kurmasına, fişlenmeye, kameraların bile tespit ettiği meydan dayakları sonrası yaşamlarını kaybedenlerin katillerinin ellerini kollarını sallayarak gezmelerine, yargının baskı altına alınarak satın alınmış göstermeliklerin yerleştirilmesine… hiç tepki vermez duruma geldik, korkuyoruz, duygusuzca.

“ÖNEMLİ OLAN, İNSANIN BÖYLE BİR TOPLUMDA "MEZAR TAŞI" GİBİ SUSMAMASIDIR.
UNUTMAYALIM Kİ CESUR BİR KEZ, KORKAK BİN KEZ ÖLÜR.”
Uğur Mumcu

İşitmeden sesini rüzgarın, uçurtma uçurulmaz, uçmaz.

“SOME YOU WIN, AND SOME YOU LOSE.”

“BAZEN KAZANIR, VE BAZEN KAYBEDERSİN.”
Beauty And The Beast

Korkuyoruz ekonomi bozulur diye Veba’dan, korkuyoruz işkenceden, korkuyoruz internette konuşma özgürlüğünün ellerimizden alınmasıyla yazdıklarımızdan, korkuyoruz hedef gösterilmekten, korkuyoruz izlenmekten, korkuyoruz dayaktan, korkuyoruz, korkuyoruz, korkuyoruz ve Yılan bin yaşıyor, ama biz kumarı severiz.

“KİMİ ÖLÜLER BİZE NE KADAR YAKIN, YAŞAYANLARIN BİRÇOĞU NE KADAR DA ÖLÜ.”
Uğur Mumcu

Tek perde de olsa sahne alırız.
Biz bu Kara Komedi’yi çok iyi oynarız.
Commedia dell’Arte!

“NEDENSİZ BİR ÇOCUK AĞLAMASI BİLE ÇOK SONRAKİ BİR GÜLÜŞÜN BAŞLANGICIDIR.”
Edip Cansever

Eser; Soğuk Savaş döneminde, silah satıcılarıyla Birleşik Amerika’da geçiyor, kaçakçılarına karşı savaş vermiş Uğur Mumcu’nun da sanki sesi kulaklarımızda.

“IN THIS CASE, LOVE CONQUERED ALL!”

“BU DURUMDA, AŞK HER ŞEYİ FETHETTİ!”
Beauty And The Beast

Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim.

“SUSANLAR DA BU İNSANLIK SUÇLARINA KATILMIŞ OLUR.”
Uğur Mumcu

Her gece bir tanrıdayız, hesabı kan, sevgi ve saygılarımla.

fındıkfındık
15.02.2014
Beşiktaş

Beauty And The Beast
Beauty ve Beast

Sanatçılar:
Carlos Trillo & Jordi Bernet

Kaynak:
gandor08

Balonlama:
büyük beyaz

Amatör Çeviri:
fındıkfındık

UYARI:
Bu eser; şiddet, argo ve cinsellik içermekte olup (+18)’dir.

ağır ölümün geçit töreni
cu47eia2gr6xq36wo.jpg

cu47f8aifwzutee2g.jpg

cu47jtzj3xb51tnzs.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
Abi hemen okunmak üzere güzeller güzeli ve çirkini alıyorum. Teşekkürler bu arada, bernetin her eserini okumak hemde türkçe okumak ayrı bir zevk olacak. Her ikinizede emekleriniz için ayrı ayrı teşekkürler.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,861
Eline sağlık kardeşim.
Güzel olduğunu inandığım emek dolu paylaşım.
Emekleriniz için teşekkür ederim.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,792
4,705
Sayın fındıkfındık ; Senin sunumların düşündürme ve bilgilendirme açısından bir harika. Eserin kendisinden bile daha çekici. Hani bir deyim vardır , onu buraya aktarıyorum : "Senin tüm sunumlarını okuyan , bir üniversite bitirmiş gibi olur". İnanın zevkle , merakla ve dikkatle okuyorum.
Hatta "Ana" adlı kitaptaki sunumundaki bazı sözleri , "Güzel sözler" arşivime kopyaladım. Buradakiler de çok güzel ve düşündürücü.
Emeğinize ve paylaşım isteğinize ( Büyük Beyaz'a da ) teşekkür ederim. Esen kalınız...

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Umudu kesmiştim, desem yalan olmaz.

Bernet her daim beklenir, beklenmeye değer, üstelik Trillo aceleye gelmez! İncedir onun hikayeleri, sözcükleri yoğurur, öyle bir kullanır ki, bir şey derken bir başka şeyi kasteder, okuyan birden fazla yüzünü görür öykünün, hakkını vererek okursa eğer, ve her okunuşunda daha da büyür Tirillo.

İki büyük, Bernet ve Trillo, Türk okuruna erişince yeni bir fetih yapmış sayarlar mı kendilerini bilmem, ama bu ikili fetih değilse bile keşif edilmeli bizim tarafımızdan da. Çok geç bile kalındı, bir kaç cılız "sefer" dışında.

Çirkinin aslında kötü ile eş anlamlı olmadığı ön bilgisiyle okumaya girişeceğim bu gece... Biraz empati, azcık hoşgörü, biraz anlama gayreti ve duyarlılığıyla, göze çirkin görünen nice insanın aslında öyle olmaya zorunlu kılındığını fark etmek için bir fırsat Beauty and Beast...

Teşekkürler Fındıkfındık, teşekkürler Büyükbeyaz...

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,335
hiçbiryerde :)
Güzel mesajlar ve abarman üstadın yorumlarına
gerek yoktu bu kitabı okumam için, düşün artık
ne kadar sabırsızlıkla beklediğimi:)
Okuduktan sonra yorumlamak üzere teşekkürlerimi
sunarım Ozan ve Ali dostlarıma, elinize ve eski dildeki dilinize sağlık.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Gerçekten sunum kitaptan daha güzel.. Şimdi ben kendi adıma kitapta orjinaline göre eksik sayfa görmeye dayanamıyorum. Boş da olsa eklenmesini isterim. Ayrıca yine çevrilmemiş sayfalar da beni rahatsız ediyor. Buna arka kapak da dahil.. Bunların dışında başkaca bir eksik gedik bulamadım. Dikkatli okur teşekkür eder.

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
878
3,910
İzmit
''Dosya Bulunamadı'' Suratımın buruşmasına yol açan cümlelerden biri daha, merak ettiğim ve hoşlandığım bir tür kaçırmak olmaz şimdi alternatif bir link sunabilir misiniz rica etsem?