Chiara Di Notte - Eurocomix No.102 - 22 Aşırı Anne Şefkati!

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,436
hiçbiryerde :)
20121122152713047-0026-2-R-cr.jpg

20121122152713047-0027-1-L-cr.jpg

Hangimiz sıkılmadık annelerimizden?
Ama bazılarımız artık göremiyor onları.
Bu da böyle bir gerçeklik işte dostlar :)

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,604
Mesleği her ne olursa olsun Anne annedir. Koruma, doyurma, giydirme, gezdirme içgüdüsel bir davranıştır.

Biz bazen çocuklar olarak sıkılsakta, ancak Annelerimizin kıymetini kaybedince anlıyabiliyoruz.

Cennet Annelerin ayağının altındadır denilmiş, boşu boşuna söylenmemiş.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Anne "Chiara" için teşekkürler kardeşim.
Emeğiniz için teşekkür ediyorum.
Selamlar...

52308R.gif

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Önce sevgili "yeryüzü" üstadımın tefrika etmeyi sürdürdüğü "Gecelerin Chiara'sı" çevirisi için tebrik edeyim. Artık "Chiara"ların yeni maceralarının çıkmasını iple çeker oldum. Aralarının daha da sıklaşması temennisiyle küçük bir sorunu yeri geldiği için affınıza sığınarak burada dile getiriyorum:

Hemen konuya gireyim: Önce bu sayfadaki görsel bende görüntülenmiyor. "Chrome" tarayıcı kullanmaya birkaç gün önce geçmiştim. O zaman "hızlıresim.com" görselleri de sayfada çıkmıyordu. Bazı siteler ise hiç açılmıyordu. Tekrar Firefox'a bir göz attım. Orada da göremeyince bu siteleri güvenlik nedeniyle bloke eden şey antivirüs programı olabilir deyip "Avast" antivirüs yazlımının "istisnalar" bölümüne girdim. "istisnalar"a bu sitelerin adreslerini ekleyince Chrome'da değil ama Firefox'ta görüntüler geldi, bloke siteler açıldı. Ama Chrome'da durum değişmedi. Sevgili "yeryüzü" üstadım da "ibb.co" diye bir siteye yüklemiş resmi, onu da "istisnalar"a ekledim. Onu da Chroma'da göremedim, Firefox'ta gördüm (ve beğendim). Bu arada virüs taramaları, bilgisayarı açıp kapatma ve Chrome'un güvenlik kademesini düşürme dahil birçok şeyi denedim, durum değişmedi (sadece istisna verdiğim bazı siteler artık açılıyor, ancak resim yükleme sitelerinde yüklenmiş resimler -sadece resimler- görülmüyor.

Diyardaşlarımdan bu sorunu yaşayan var mı? ya da bir önerisi olan var mı? Sorunu çözemezsem yine Firefox'a dönmek zorunda kalacağım. Firefox'un Chrom'a (bence) çok üstün yanları var ama son zamanlarda sıkça çökmeye başladı (bazen günde 8-10 defa) sanırım o da tarayıcı eklerinden birinden kaynaklanıyor. Teker teker devre dışı bırakıyorum, şu ana kadar faydası olmadı. Belki söker yeniden yüklerim.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Ne imama, ne kadıya yaranamayan gecelerin kadını Chiara ve onun sadık çeviri & balonlamacısı değerli dostum Yeryüzü... Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Görüntülemede sorun yaşayan dostlara kısa yoldan Chrome melânetinden kurtularak Opera ya da Firefox kullanmalarını öneririm. Chrome ne yapıyor, ne ediyor; bilgisayarın İnternet bağlantınızda en önemli etken olan default gateway, yani internete çıkış protokolünüzü değiştiriyor. (Google aslında SkyNet mi? Google'ın amacı dünyayı ele geçirmek mi? Evet! Peki ya bunu nasıl başaracak? Hepimizin zihnini okuyamasa da bilgisayarından, telefonundan, tabletinden gelip geçeni okuyacak...)

Uzun lafın kısası siz kendinizi Google'ın atadığı bir çıkış protokolü üzerinden internete girmiş hâlde buluyorsunuz. Böylelikle hizliresim.com gibi yalnızca Türkiye Cumhuriyeti NAT'ına (yani yalnızca TC kullanıcılarına servis veren, dışarıya kapalı) servislerden hizmet alamıyorsunuz.

Benzer ve mevcut durumu daha net açıklayabilecek tam tersi bir örnek; anımsayacaksınız geçmiş yıllarda TC çıkışlı kullanıcılar internette belli servisleri (YouTube, Twitter vb.) kullanamıyordu...

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,436
hiçbiryerde :)
Bir ara hangi platforma yükleyelim
dosyalarımızı, diye konuşmuştuk
ve mediafire ile mega siteleri en
iyisi şimdilik demiştik. Resim yükleme
için de benzer tartışmalar olmuştu
fakat hangi site şu an en sorunsuz,
bilmiyorum. Bir ara sevgili "büyükbeyaz"
bu siteyi önerdiği için son dönemde
resimleri hep buraya yükledim. Antivirüs
programı hiç kullanmadım ve bu konularda
maalesef pek bilgim yok.
Sevgili Güven, sana her konuda güveniyorum
fakat öok uzun süredir chrome kullanıyorum.
Diğer bir platforma geçmem zor olacak biliyorum
ama deneyeceğim. Peki mesela bundan sonra
hızlıresim.com'a yüklemeyi tavsiye eder misin?
Çünkü önceki yıllarda yüklediğimiz bir çok resim
(örneğin "ve günler yürümeye başladı":
http://www.cizgidiyari.com/forum/diyar-kutuphanesi/98082-07-subat-ve-gunler-yurumeye-basladi-muzikli-resimli-edebiyat-takvimi.html adlı günlük
paylaşımlarımızdaki resimler hep silinmiş. Şimdi
baktım, biri postimage sitesinde mesela) farklı
platformlarda da olsa siliniyor...

Son düzenleme:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Bir ara hangi platforma yükleyelim
dosyalarımızı, diye konuşmuştuk
ve mediafire ile mega siteleri en
iyisi şimdilik demiştik. Resim yükleme
için de benzer tartışmalar olmuştu
fakat hangi site şu an en sorunsuz,
bilmiyorum. Bir ara sevgili "büyükbeyaz"
bu siteyi önerdiği için son dönemde
resimleri hep buraya yükledim. Antivirüs
programı hiç kullanmadım ve bu konularda
maalesef pek bilgim yok.
Sevgili Güven, sana her konuda güveniyorum
fakat öok uzun süredir chrome kullanıyorum.
Diğer bir platforma geçmem zor olacak biliyorum
ama deneyeceğim. Peki mesela bundan sonra
hızlıresim.com'a yüklemeyi tavsiye eder misin?
Çünkü önceki yıllarda yüklediğimiz bir çok resim
(örneğin "ve günler yürümeye başladı":
http://www.cizgidiyari.com/forum/diyar-kutuphanesi/98082-07-subat-ve-gunler-yurumeye-basladi-muzikli-resimli-edebiyat-takvimi.html adlı günlük
paylaşımlarımızdaki resimler hep silinmiş. Şimdi
baktım, biri postimage sitesinde mesela) farklı
platformlarda da olsa siliniyor...

Postimage'in de akıbeti meçhul! Bir takım gizli kapaklı olayların delilleri kamuoyuna duyurulma amacıyla Postimage'e yüklenmişti yakın geçmişte. Hemen ardından ailesiyle birlikte kriminal işlere karıştığı iddia edilen güçlü ve nüfuzlu kişilerin emriyle postimage'e erişim yasağı getirildi. Şimdi gel de bunu teknik olarak izah et! (ondan sonra "forumda siyaset konuşmayın kardeşim!" şeklinde tepkiler alıyoruz. Siyayet her alanın içine işlemiş artık, kaçınılmaz dile geliyor.)

Değerli Direnç11 Üstadımız'ın bir önerisi vardı. "Görselleri MediFire'a yükleyelim, MediaFire'dan görsel olarak paylaşalım" demişti. Hem tutarlı hem de mantıklı bir öneriydi. Bir çoğumuz görsel paylaşmakta da MediaFire'dan yararlanmayı alışkanlık edinirsek bence forumdaki görsele erişim sorununu kökten çözmüş olacağız...

Dünyayı belki siyasiler batıracak ancak yine de düze çıkaranlar kafası çalışan, saf, temiz, iyi niyetli insanlar olacak...

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
"Ana gibi yar olmaz Bağdat gibi diyar olmaz" diye boşuna söylememişler.

Alakası yok, ama affınıza sığınarak ufak bir hatırlatma yapasım geldi:

Galat-ı meşhur olmuş bu deyişteki "ana" anne anlamında değil maalesef, Bağdat yakınlarındaki bir uçurum ve oradaki bir geçidin ismi Ana... Deyişteki "yar" da uçurum anlamında yani...

Yanlış da olsa, yerleşik anlamıyla da güzel bir mesajı var tabi bu deyişin. :)

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Alakası yok, ama affınıza sığınarak ufak bir hatırlatma yapasım geldi:

Galat-ı meşhur olmuş bu deyişteki "ana" anne anlamında değil maalesef, Bağdat yakınlarındaki bir uçurum ve oradaki bir geçidin ismi Ana... Deyişteki "yar" da uçurum anlamında yani...

Yanlış da olsa, yerleşik anlamıyla da güzel bir mesajı var tabi bu deyişin. :)

Hatta bu uçurumun coğrafi bir uçurum değil de her zaman Indiana Jones'da inanların gözlerinin kapalı geçtiği, inanmayanların da dibini boyladığı uçurum gibi mental bir uçurum olduğunu düşünmüşümdür hep... Yani ticaretin ve o dönemdeki bilimin başkenti Bağdat'a varacaksan öyle eziyetlerden, öyle meşakkatli yollardan geçeceksin ki; Bağdat'a ulaştığında hayat bayram olacak... Bir nevi Mişel Strogoff...

Zaten gerçekten de coğrafi bir uçurum olsaydı Saddam Hüseyin yanlış planlanmış Lemmings bölümü gibi tüm muhaliflerini oradan aşağı yuvarlamaz mıydı?