Tarkan - Mars'ın Kılıcı filmi ve haksız bir yorum...

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,046
10,048
15ejlv6.jpg

Bir gazetenin sitesinde yukarıdaki fotoğraf kullanılarak şöyle bir haber yapıldı :

Yeşilçam’ın en komik hatası…Sağdaki detaya dikkat:)))

Türk sinemasının efsane yönetmenlerinden Ertem Eğilmez’in kurduğu Arzu Film, 1964 yılından bu yana Yeşilçam’a damgasını vurdu. Bu efsane şirketin Intagram hesabı da sosyal medyanın arşivi gibi. Hesabı yönetenler, o döneme göndermeler yapan esprili notlar eşliğinde unutulmaz filmlerden fotoğraflar paylaşıyor.Tarkan filminden paylaşılan bu kare ise yüzleri gülümsetiyor… O karede Tarkan zenci köleyi cezalandırırken arkadaki basamaklarda film çekimini dikkatle izleyen modern giysili turistler gözlerden kaçmış…

Filmdeki sahneyi izledim ama turistleri göremedim. Sadece fotoğraftan yola çıkılarak böyle bir yorum yapılmış olduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca
başlık da çok iddialı olmuş. Ne demek "Yeşilçam’ın en komik hatası" , Tarkan'a gelene kadar...

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
359
3,070
Tokat -Niksar
Yalnız sağda merdivende oturanların yanında bir projektör var sanırım surları gece aydınlatmak için. Ona dikkat çekmiş olabilirler.

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,046
10,048
Arzu Film projektörden bahsetmiş zaten , haber de hata diye turistler belirtiliyor.

En sağda yerde duran sur ışıklandırması için yere sabitlenmiş lambalar, kromajı yapılmış mızrak ve kılıçlar, eldeki fazla pembe kumaştan yapılma halk kostümleri, az bulunan ve rengi tek siyahi olanın ağ ile yakalanmış olması o yılların pek derinlemesine düşünülmeden kabul edilebilir kriterler olduğu da bir gerçek heralde!... Her şeye rağmen renkli filme geçiş yıllarında özellikle bir çok alanda yetersizliklerle mücadele verilirken tarihi ve kostüme film çekmek büyük bir cesaret ve sinema sevdası gerektiriyor elbette!..Oluşturacagımız müzede en önemli yerlerden biri 5 adet çekilmiş olan "Tarkan" filmlerine ait olacaktır kuşkusuz!.. Bu arada fotoğraf da görülen, ilk ve tek siyahi başpehlivanımız Mustafa 1972 Kırkpınar başpehlivanımız!..❤