Krallar Ölmez (1967)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Krallar Ölmez (1967)

Yönetmen: Ertem Göreç
Senaryo: Safa Önal
Ülke: Türkiye
Tür: Macera, Suç
Dil: Türkçe
Süre: 84 dk
IMDb Rating: 6.2

Sunum: 530 MB, siyah/beyaz, 480x360 pxs

Bu film YouTube'da var. Ancak montaj sırasında sahneler birbirine karıştırılmış.
Filmi düzenleyip bulut sitesine yükledim:

Krallar Ölmez:

0431207.jpg

Ayhan Işık ve Semiramis Pekkan'ın başrollerde olduğu bir Türk film-noir örneğidir.
Kara-film görsel estetiğini fazlasıyla yansıtır.
Sahnelerdeki ışık ve gölge oyunları, sokak aralarındaki araba farıyla aydınlatılmış sekanslar kesinlikle kalburüstüdür.
Konu biraz fazla Amerikanvaridir ama kesinlikle oyuncu kadrosu ve çekimlerin kalitesi sebebiyle bu senaryo sırıtmaz.

Sevgilisi Mine'nin ortadan kaybolmasıyla onu öldü zannedip bunalıma girerek kendini içkiye veren eski polis Murat,
hiç beklemediği bir anda kendini olayların içinde bulur.
Sevgilisinin ölmediğini öğrenen Murat sevgilisini bulmak için uluslararası bir çetenin suçlarını ortaya çıkarmak zorundadır.
Mücevher hırsızlığı ve kadın kaçakçılığı işini yöneten Dragon adlı birilerinin hedefi haline gelen Murat'a bir kadın yardım edecektir.

Filmde kimler yok ki: Ayfer Feray, Tuncel Kurtiz, Behçet Nacar, Danyal Topatan, Cahit Irgat, Sadettin Erbil, Hüseyin Zan...
Şarkıları da Ay-Feri seslendirmiş.

P1090923_2.JPG

Ay Feri için bilgi:

Benim çok sevdiğim, bir çok sanatçımızın yorumladığı "Eyvah (Kendim Ettim, Kendim Buldum)" türküsünü
mükemmel yorumlayarak kalbimi fethetmiştir:

www.youtube.com/watch?v=Ed6E0tRgYE0

Ayhan Işık sadece Küçük Hanım serilerindeki züppe aşık rolleriyle değil,
Türk film-noir örneklerindeki rolleriyle de diğer bütün jönlerden ayrılır.
Nasıl soyadı gibi ışıyan pırıl pırıl bir enerjisi olduğunu bu filmleri izleyerek görebilir, karizmasının hakkını verebilirsiniz.

Saygılarımla.

*​

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Bu sunumun hakkını vermek gerekir.
Hep arzu ettiğim sinametek tadında paylaşımları çok değerli buluyorum.
Hiç blmediğim bir filmi izleyecek olmanın keyfiyle teşekkürler.