Sinemaya Emek Verenler: Hakkı Ruşen

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
855
18,785
Denizli
O kadar araştırmama rağmen, maalesef hayatı hakkında herhangi bir şey bulamadım. Sinemamızın unutulmuş oyuncularından birisi. Sadece yer aldığı filmleri tespit edebildim.

FİLMLERİ:
Fahri Bey Makarna Tenceresinde (1919)
Yönetmen: İsmet Fahri Gülünç
Oynayanlar: İsmet Fahri Gülünç, Hakkı Ruşen, Peruz Terzakyan
Not: Kısa öykülü film.

Dümbüllü Macera Peşinde (1948)
Yönetmen: Şadan Kamil
Senaryo: Aydın Arakon
Görüntü Yönetmeni: İlhan Arakon
Oynayanlar: İsmail Dümbüllü, Hacer Buluş, Mualla Mukadder, Hakkı Ruşen, Nergis Moğol, Tevfik İnce
Yapım: Atlas Film (Nazif Duru)
Konu: Bir ortaoyununun güldürüsü.

rKcs1F.jpg

Efe Aşkı (1948)
Senaryo: Aydın Arakon
Görüntü Yönetmeni: İlhan Arakon
Müzik: Şefik Gürmeriç
Oynayanlar: Orhon Arıburnu, Emine Engin, Nergis Moğol, Vedat Karaokçu, Afif Yesari, Vedat Örfi Bengü, Hakkı Ruşen, Semiha Öz, Naciye Çokduyar
Şarkılar: Necmi Rıza, Müzeyyen Senar
Konu: Aftan yararlanıp dağdan düze inen bir efenin aşk ve macera öyküsü.

rtxlMj.jpg

İki Süngü Arasında (1952)
Senaryo: Adnan Fuat Aral (Aka Gündüz'ün aynı adlı romanından)
Görüntü Yönetmeni: Şadan Kamil
Müzik: Nedim Otyam
Oynayanlar: Hümaşah Hiçan, Sadri Alışık, Kemal Tözem, Mürvet Sim, Atıf Kaptan, Hakkı Ruşen, Faik Coşkun
Konu: Tüm yaşamı hapishane ve tımarhanelerde geçip, sonunda bileklerini keserek intihar eden çileli Emine'nin dramı.
Gösterim Tarihi: 3 Ekim 1952

XyVryc.jpg

Karanlık Dünya "Âşık Veysel ve Hayatı" (1952)
Yönetmen ve Senaryo: Metin Erksan (Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun bir eserinden)
Görüntü Yönetmeni: Fethi Mürenler
Müzik: Orhan Barlas
Oynayanlar: Kemal Öz (K. Bekir Özmanav), Aslan (Aclan) Sayılgan, Ayfer Feray, Hakkı Ruşen, Ahmet Sayıl, Âşık Veysel Şatıroğlu
Konu: Bir çiçek salgını sonunda, küçük yaşta gözlerini yitiren halk şairi Aşık Veysel'in öyküsü.
Not: İlk gerçekçi köy filmi denemesi. Sansürün makaslayıp kuşa döndürdüğü bir film.

rt5YHp.jpg

Yavuz Sultan Selim Ağlıyor (1952)
Yönetmen ve Senaryo: Sami Ayanoğlu (Feridun Fazıl Tülbentçi'nin aynı adlı romanından)
Görüntü Yönetmeni: Kriton İlyadis
Oynayanlar: Heyecan Başaran, Lale Oraloğlu, Altan Karındaş, Berrin Aydan, Neşe Yulaç, Şaziye Moral, Sami Ayanoğlu, Suavi Tedü, Reşit Gürzap, Sadri Alışık, Cahit Irgat, Behzat Butak, Talat Artemel, Halit Kemal Gürmen, Hadi Hün, Kani Kıpçak, Müfit Kiper, İbrahim Delideniz, Neşet Berküren, Atıf Avcı, Atıf Kaptan, Refik Kemal Arduman, Mehmet Karaca, Asuman Korad, Sadi Yaşmaklı, Şakir Arseven, Vahi Öz, Renan Fosforoğlu, Boğadır Ayanoğlu, Cem Salur, Kemal Emin Bara, Hasan Ceylan, Turhan Göker, Hakkı Ruşen
Yapım: Lale Film (Cemil Filmer)
Konu: En büyük düşmanı Şah İsmail'in üzerine yürüdükten sonra Çaldıran ve Rodos seferine çıkan Yavuz Sultan Selim'in öyküsü.
Gösterim Tarihi: 27 Ekim 1952

59pYWm.jpg

Yurda Dönüş (1952)
Yönetmen ve Senaryo: Nedim Otyam
Görüntü Yönetmeni: İlhan Arakan
Oynayanlar: Nevin Aypar, Sedat Ergin, Suat Taner, Hakkı Ruşen, Nevin Demirkol (Cokay), Faik Coşkun, Aysel Gürel, Mürüvvet Tekmen, Aysel Kırgeç, Füruzan
Konu: Kore'ye savaşa giden bir delikanlı ile köyde bıraktığı nişanlısının öyküsü.
Gösterim Tarihi: 9 Nisan 1952

rt5FGP.jpg

Çeto Sihirbaz (1955)
Yönetmen ve Senaryo: Orhan Erçin
Görüntü Yönetmeni: Hayrettin Işık
Oynayanlar: Orhan Erçin, İnci Birol, Nebile Teker, Settar Körmükçü, Hakkı Ruşen, Süheyla Panseler, Türkan Tüze, Feriha Tekgül, Rukiye Göreç, Nuran Ersin, Mümtaz Alparslan
Yapım: Barbaros Film (Nedim Otyam)
Konu: Sihirbazın kızına aşık olup sonunda sevgilisi ile evlenmeyi başaran Çeto'nun güldürüsü.

SllSyL.jpg

Uçan Daireler İstanbul’da (1955)
Yönetmen ve Senaryo: Orhan Erçin
Görüntü Yönetmeni: Lazar Yazıcıoğlu
Müzik: Metin Bükey
Şarkılar: Nuran Erçin
Dans: Zühre Sorgun, Asuman Çintay
Oynayanlar: Orhan Erçin, Zafer Önen, Halide Pişkin, Semiramis Göze, Özcan Tekgül, Mirella Monro, Sadri Karan, Turgut Pasiner, Kadri Şenkal, Hakkı Ruşen, Akif Maden, Özdemir Asaf, Salih Tozan
Yapım: Birsel Film (Özdemir Birsel)
Konu: Edirne'de görülen uçan dairelerin peşine takılan bir gazeteci ile Merihli kızların güldürüsü.

rtIEr8.jpg

Gecekondu Yosması (1956)
Yönetmen: Nedim Otyam
Senaryo: Oğuz Özdeş
Görüntü Yönetmeni: Hayrettin Işık
Oynayanlar: Nimet Alp, Kamuran Yüce, Mümtaz Alpaslan, Çiğdem Kandora, Akif Tümerderim, Hakkı Ruşen
Yapım: Barbaros Film (Nedim Otyam)
Konu: Gözü yükseklerde olan fabrika işçisi bir kızın öyküsü.
Not: Filmin diyaloglarını Orhan Kemal yazdı.

N3etzo.jpg

SAYGILAR!..