Vurun Kahpeye (1973) Hale Soygazi, Tugay Toksöz, Tanju Gürsu

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz
didgjqvm84cnlcgeo.jpg

didgjvzexc90zz3f4.jpg

Hürriyet Sinemamızın En İyi 100 Filmi listesinde 52.sıradadır..

Vurun Kahpeye (1973) Hale Soygazi, Tugay Toksöz, Tanju Gürsu

Yıl 1915 Ülkenin işgal altında olduğu sırada, öğretmen okulundan yeni mezun olmuş İstanbul'lu idealist Aliye öğretmen, bir Anadolu kasabasına atanır. Kasabayı benimseyeceğine, çocuklara bir ışık, bir anne olacağına ve hiçbir şeyden korkmayacağına dair kendine söz veren genç öğretmen aynı zamanda milli mücadeleye de destek olur ve çeşitli faaliyetlere katılır. Bunu tasvip etmeyen yobaz Haccı Fettah, din ve namusu bahane ederek Aliye'ye iftira atar, tüm kasaba ona inanır ve genç öğretmen idealleri, savunduğu düşünce uğruna linç edilir.

720x544 çözünürlük..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Halide Edip Adıvar'ın 1926'da kitap haline gelen (1923'te Akşam gazetesinde tefrika edilmişti) "Vurun Kahpeye" romanı tam 3 kez sinemaya uyarlandı: 1949'da Ömer Lütfi Akad, 1964'te Orhan Aksoy ve 1973'te Halit Refiğ tarafından. Ömer Lütfi Akad'ın yönettiği ilk sinema uyarlaması 8 Mart 1949 tarihinde Taksim sinemasında gösterime girdiğinde izdiham olmuş (aşağıdaki fotoğraf). Ondan bir hafta önce Sümer sinemasında yapılan galasına bizzat Halide Edip Adıvar da katılmış. Ben üç filmi de seyrettim ama ikincisini pek hatırlamıyorum nedense. Film için teşekkürler sevgili "sinoplu".

Vurun_Kahpeye.jpg

Vurun_Kahpeye_OLA.jpg

Son düzenleme: