Ah Güzel İstanbul (1966) Sadri Alışık, Ayla Algan

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz
diaf2nergudxhczyb.jpg

diaf2srv02t6ii5fn.jpg

Bugünki 3. ve son paylaşımım ; Hürriyet Sinemamızın En İyi 100 Filmi sıralamasında 23. ve Atilla Dorsay 100 yılın 100 filmi listesinde mevcuttur..

Ah Güzel İstanbul (1966) Sadri Alışık, Ayla Algan

Ah Güzel İstanbul, 1966 yapımı bir Türk filmdir. Senaryosunu Safa Önal ve Ayşe Şasa 'nın birlikte yazdıkları bu kara komedi tarzındaki filmi Atıf Yılmaz yönetmiş, baş rollerinde Sadri Alışık ve Ayla Algan oynamışlardır. Siyah beyaz görüntülerini Gani Turanlı'nın çektiği filmin müzikleri Metin Bükey'e aittir.

'Artist' olmak için köyünden kaçan bir genç kız ile alkolik bir sokak fotoğrafçısının öyküsünün anlatıldığı filme San Remo'da 10.Uluslararası Bordighera Gülmece Filmleri Şenliği 'nde "Gümüş Ağaç" ödülü verilmiştir.

Haşmet (Sadri Alışık), kuşaklar boyu İstanbul'da yaşamış gün görmüş bir ailenin çocuğudur. Yıllar geçtikçe değişen çağa ve çevresine uyum sağlayamamış, çalışmayı da pek sevmediği için ailesinden kalan servetini peyderpey kaybetmiş, eskiden oturdukları yalının harap bahçesinde bir gecekonduya sığınmış, bildiği tek iş olan sokak fotoğrafçılığı yapmaktadır. Bir gün artist olmak için köyünden kaçan Ayşe (Ayla Algan) ile katılacağı yarışma için fotoğraf çektirirken tanışırlar. Bu yalnız ve saf kıza acıyan Haşmet onu gecekondusuna getirir ve sokakta kalmaktan kurtarır. Günler geçtikçe Haşmet bu saf ama iddialı kıza yakınlık duymaya başlar, ancak bu arada bir rastlantı sonucu Ayşe gerçekten ünlü bir şarkıcı oluverir ve Haşmet'ten kopar.

Not : Film kendi kaydım olup 720x544 çözünürlüktedir. Yüksek çözünürlük kaydı olan tabiki konu altından ekleme yapabilir, sıkıntı yok :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sevgili "sinoplu", "Türk Sineması"nın en gözde, en elit filmlerini neredeyse cımbızla çekip çıkarıyorsunuz. Güzel bir seçki yapmışsınız, şu ana kadar sunduklarınız benim özel seçkimle de birebir örtüşüyor. Kabalık olmazsa "damardan gidiyorsunuz" diyeceğim. Elinize sağlık.

Ah_Gu_Ist_ikonik.jpg

AGI_sf.jpg

Son düzenleme:

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz

Sevgili "sinoplu", "Türk Sineması"nın en gözde, en elit filmlerini neredeyse cımbızla çekip çıkarıyorsunuz. Güzel bir seçki yapmışsınız, şu ana kadar sunduklarınız benim özel seçkimle de birebir örtüşüyor. Kabalık olmazsa "damardan gidiyorsunuz" diyeceğim. Elinize sağlık.

Ah_Gu_Ist_ikonik.jpg

AGI_sf.jpg

Sevgili scanfan, güzel sözleriniz için teşekkürler, daha önce paylaştığım Hürriyet 100 Türk Filmi ve Atilla Dorsay 100 yılın 100 Türk Filmi listesindekilerden elimde mevcut olanları paylaşıyorum.. Bu listelerden sonra farklı bir temaya geçiş yaparız inşallah.. Sevgiyle kalın..

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
...Yüksek çözünürlük kaydı olan tabiki konu altından ekleme yapabilir, sıkıntı yok :)
Bu ifade ilgimi çekti. Bende dört ya da beş farklı kopyası var ama hiçbiri yüksek çözünürlüklü değil. Yüksek çözünürlüklü ve hele hele kesilmemiş bir kopya varsa, size sabaha kadar dua ederim.

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz
Bu ifade ilgimi çekti. Bende dört ya da beş farklı kopyası var ama hiçbiri yüksek çözünürlüklü değil. Yüksek çözünürlüklü ve hele hele kesilmemiş bir kopya varsa, size sabaha kadar dua ederim.

Sevgili hadon, benim kayıtlar eski tv kayıtları olup tümü 720x544 şeklinde riplenmiştir.. Bu filmleri haliyle tvler verdiğine göre dvdrip vhsrip vs şeklinde de piyasalarda mevcut olabilir. O yüzden paylaşımı gören belki elinde mevcutsa konuya ekleyebilir şeklinde düşündüm..

Ben uzun bir aranın ardından yavaş yavaş yeni kayıtlar da almaya başladım, bu film tekrar denk gelirse yüksek çözünürlük kaydedebilirim..

Velhasıl benim yaptığım sadece tv kaydı almak , kayıtları yenilemek, yenilenenlerden süresi daha uzunları eskilerle değiştirmek :)

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
110
Türk sinema tarihinin en iyilerinden sadri alişik...onlari izleyebildiğim için kendimi çok şansli hissediyorum.mekani cennet olsun.