Çizgidiyarı üyelerinin beğendiği eski yerli filmler ?

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz
Arkadaşlar, çizgidiyarı üyelerinin yerli film beğenilerini ortaya çıkarmak adına bir anket açmak istiyorum. Ankette kullanacağımız film isimleri için konuyu okuyan herkesin bir film önerisini buraya yazmasını rica etsem ? :)

En çok önerisi yapılan 10 veya daha fazlasını bir anket açarak forum üyelerine oylatırız diyorum..

Bu arada biz anket açabiliyoruz galiba, yöneticilerimiz bu konuda bilgilendirme yaparsa sevinirim.Yeni konu açarken altta anket seçeneğini görebiliyorum ?

Not : 2000 yılı öncesi öneriler gelirse paylaşım adına da sıkıntı çıkmaz sanıyorum..

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Sevmek Zamanı

www.youtube.com/watch?v=zz1ZzqMh7Ls

Sevmek Zamanı, 1965 yapımı siyah-beyaz Metin Erksan filmi. Filmin teması surete aşık olmadır. Boyamaya girdiği bir evin duvarında asılı kadın resmine aşık olan boyacı Halil'in ve resmin sahibi Meral'in öyküsü anlatılır. Vikipedi

Moderatör tarafında düzenlendi:

ZagorSever1

Kıdemli Üye
21 Ara 2014
135
357
Sadri Alışık'ın filmleri. 80 öncesi komedi filmleri genelde Kemal Sunal - Şener Şen - Zeki - Metin filmleri. O dönemin filmlerinde ayrı bir tat var. Tarkan - Battal Gazi - Malkoçoğlu bu filmleri senelerce keyifle izledik. Aşk filmlerini hiç sevmem. Bir maceraya bile aşk girdimi tadı kaçıyor filmin. Mavi Ay'da olduğu gibi.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,436
hiçbiryerde :)
Şekerpare, Atıf Yılmaz'ın yönettiği 1983 yapımı film.

s-7b5aa9f291e2b113d34e12ab7119cceff4cc0f37.jpg

dcehgiec.gif

bgjgfgfi.gif

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Benim tercihlerim de Hakan Sait gibi "Aah, Güzel İstanbul" ve Yeryüzü gibi "Şekerpare"... Ayrıca "Piano, Piano Bacaksız" da çok beğendiğim bir filmdi.

İlk ikisini, abartısız yirmişer kere izlemişimdir. "Piano, Piano Bacaksız" filminin yüksek çözünürlüklü bir kopyasını bulamadım ne yazık ki! Bulsam onu da diğerleri kadar izlerdim.

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz
Benim tercihlerim de Hakan Sait gibi "Aah, Güzel İstanbul" ve Yeryüzü gibi "Şekerpare"... Ayrıca "Piano, Piano Bacaksız" da çok beğendiğim bir filmdi.

İlk ikisini, abartısız yirmişer kere izlemişimdir. "Piano, Piano Bacaksız" filminin yüksek çözünürlüklü bir kopyasını bulamadım ne yazık ki! Bulsam onu da diğerleri kadar izlerdim.

Zamanında binlerce film kaydedip ripledik. Ancak ne upload hızı ne download hızı şimdiki kadar iyi değildi. O yüzden 720x544 çözünürlüğün ötesine geçemedik. Piano piano bacaksızda yine aynı çözünürlükle yeşilçam smart kaydım var..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Canım Kardeşim - 1973
Canım Kardeşim, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in üstlendiği, 1973 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Tarık Akan, Halit Akçatepe ve dönemin çocuk oyuncusu Kahraman Kıral paylaşmıştır.

Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit,birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. Devamlı bir işleri olmayan ve günlerini daha çok aylaklıkla geçiren bu ikilinin mutluluğu öğretmenin Kahramanla ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Yapılan sağlık taramalarının ardından kan kanseri olduğu anlaşılan Kahramanın en büyük isteği ise bir televizyondur. Halit ve ağabey bundan sonra tüm güçlerini bir televizyon alabilmek için harcayacaktır.
www.youtube.com/watch?v=Vfs1uAbef_A

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,208
3,855
Osmaniye
şah mat

ŞAH MAT

Yapımı :
1989 - Türkiye

Tür :
Gerilim , Polisiye

Yönetmen :
Yılmaz Atadeniz

Oyuncular :
Gökhan Mete , Faruk Peker , Şehnaz Dilan , Salih Kırmızı , Arzu Aydın

Seslendirenler :
Atilla Yiğit

Senaryo :
Faruk Peker

Yapımcı :
Taner Aşkın

www.youtube.com/watch?v=Avq2D5IB_bw

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz
Canım Kardeşim - 1973
Canım Kardeşim, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in üstlendiği, 1973 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Tarık Akan, Halit Akçatepe ve dönemin çocuk oyuncusu Kahraman Kıral paylaşmıştır.

Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit,birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. Devamlı bir işleri olmayan ve günlerini daha çok aylaklıkla geçiren bu ikilinin mutluluğu öğretmenin Kahramanla ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Yapılan sağlık taramalarının ardından kan kanseri olduğu anlaşılan Kahramanın en büyük isteği ise bir televizyondur. Halit ve ağabey bundan sonra tüm güçlerini bir televizyon alabilmek için harcayacaktır.
www.youtube.com/watch?v=Vfs1uAbef_A

Bu filmin final sahnesi çok can yakıyor ya, duygusal biri olarak çok filmde ağlamışlığım vardır, geriye dönüp baktığımda ilk bu film gelir aklıma içimi sızlatan :)

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
Canım Kardeşim - 1973
Benim unutamadığım sahne de öğretmenden izin aldıkları sahnedir.
Öğretmen (Adile Naşit) gerçeği duyunca ağlıyor ama ufaklığın haberi yok. Göz yaşartıcı bir sahneydi.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Yatık Emine-Yönetmen Ömer Kavur/Susuz Yaz- Yönetmen Metin Erksan/Kibar Feyzo-Yönetmen Atıf Yılmaz/Sis-Yönetmen Zülfü Livaneli/Hababam Serisi/Ertem Eğilmez

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,391
film önerisi

Ben de zamanında vhs kasetlere filmler kaydedip,bunları avi 'ye dönüştürmüştüm.Çok güzel filmlerimiz var.Gençliğimde seyrettiğim bu filmleri tekrar tekrar sıkılmadan izlerim.
Benim bir ricam var, Ömrümce Aradım-Ömrümce Unutamadım ,Filiz Akın ,Kartal Tibet ,Metin Serezli ve Yusuf Sezgin uzun zamandır bu filmi arıyorum,yok yok.Geçen gün bir sitede buldum,ancak görüntü kalitesi çok kötü.Kaliteli bir görüntü ile bu filme sahip arkadaş varsa , bizlerle paylaşır mı acaba?
Sayın Savok üstadım,bu konuda düşüncenizi biliyorum.İlk ve son olacak,lütfen kusura bakmayın.Selamlar.

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
Benim Türk Filmi hakkında yanlış (ama çok yanlış değil), çok iyi olmayan görüşlerim var... Parasızlık nedeniyle aşırı masraflı filmler çıkmamış filmlere bir şey dediğim yok, ama parasıyla dahi rezil olmuş Türk filmleri var...

* En Kötü Öldürme Sahnesi Olan Film: Yeşilçam yapımı olan “Kareteci Kız” filminde Filiz Akın’ın Bülent Kayabaş’ı vurma sahnesi...
* Dünyanın En Kötü 21 filmi içinde:
21. Emret Komutanım: Şah Mat (2007) / IMDb Puanı: 1.9
14. Keloğlan Karaprens'e Karşı (2006) / IMDb Puanı: 1.9
7. Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu (2006) / IMDb Puanı: 1.8

* Dünyayı Kurtaran Adam (1982) / IMDb Puanı: 4.8 (puan almış bence sondan birinci olmalıdır... Çünkü ben çocukken bu filmi izledim , sonra Cüneyt Arkın'ın filmlerine para harcamadım... :( ) Filmde Star Wars filminden sahnelerin olduğu bir film... Yani parça var... :)

* Süpermenler (1979) / IMDb Puanı: 3.8 (Süpermen kurşunlara hedef olmuyor ama normal bir insandan yumruk yiyor)

.... ve sayamayacağım kadar boşuna kilometrelerce heba edilmiş buna benzer filmler....

Beni Türk Filmlerinden soğuttu... (hatta filmin birinde klaket'i adam kapatırken filmde gördüm...)

Şimdi de her biri bir film uzunluğunda Türk Filmi tarzı Türk Dizileri... Bir kaç güldürü dizisi hariç boşuna zaman kaybı olarak görüyorum...

Haksızlık etmeyeyim iyi filmler olmadı mı? Oldu ama çok az...

Fazla konuşmayayım bana kızanlar olacak... Ama maalesef böyle... Yabancı filmlerde böyleleri olmuyor mu? Evet onlarda da 2. 3. 4. kalite filmleri var... Seçici olmak lazım...

Üzgünüm :(

Son düzenleme:

altan.aldemir

Yeni Üye
5 Mar 2014
18
29
Fanatik Cüneyt Arkın hayranıyım.En sevdiğim filmleri:1-Babanın Oğlu 2-Kin 3-Gönülden Yaralılar 4-Murat İle Nazlı 5-Hınç 6-Büyük Yemin 7-Yaralı Kurt 8-İnsanlar Yaşadıkça 9-İnsan Avcısı 10-Mahkum

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,208
3,855
Osmaniye
Arkadaşlar bu konuda paylaştığım "Şah Mat" (İntiharın Bedeli) isimli filmin Youtube paylaşımı kaldırıldığından forumdaki film linki de çalışmaz durumda olduğunu farkettim. Yeni linki şu an paylaşıyorum. Zamanına göre çok güzel bir filmdir. Herkese iyi seyirler diliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=TjX0JYlMsF0

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
"En iyi film" tabiri biraz zorluyor insanı. "En iyi filmim şudur" der demez bir başka isim geliyor insanın aklına. Beni en çok etkileyen iki film Ömer Kavur'un "Anayurt Oteli" ve "Gece Yolculuğu"dur. Attila Özdemiroğlu'nun müzikleri insanın aklını başından alır bu filmlerde. Ancak en unutamadığım filmler derseniz... Ooo.. Neler saymam ki... Cüneyt Arkın-Gülşen Bubikoğlu'lu Ayrı Dünyalar'dan bir başlasam, onlarca film sayarım. Ancak kesin yapabileceğim ayrım 1990'lar öncesi ve sonrasıdır. 90 sonrasında, müzik eserleri gibi, "unutulmaz" örnekler o kadar az ki... Aklıma bir Zaman Makinesi 1973 geliyor bir tek(onunda yönetmeni 70'lerin efsanesi Aram Gülyüz)... Ama önceki dönemler. Onlar bir başka. 70'lerin seks filmleri furyasından Hadi Çaman-Zafir Seba'lı bir Aşk Penceresi vardır ki, açık saçık sahnelerini çıkarırsanız şahane bir senaryoyu izlemiş olursunuz. Aynı senaryo daha sonra Yılmaz Zafer'le(bu isimden çok emin olamadım) yeniden "daha usturuplu biçimde" çekilmişti ama aynı tadı alamamıştım...

1990 öncesi sinemaya emek vermiş tüm Yeşilçam emekçilerini bizlere bıraktıkları güzel anılar için buradan bir kez daha şükranla anıyorum.

Selamlar
Lami

Son düzenleme:

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Arkadaşlar; "Acemiydi ranzadan düştü" repliği hangi filmdeydi, bilen var mı acaba?

Arkadaşlar sadece "Babanın Oğlu" filminde değil, 6000 küsur filmin içinde bu sahneden en az 20 filmde daha çıkar.. Örneğin ilk aklıma gene Cüneyt Arkın'dan "Kin" filmi geliyor..

Moderatör tarafında düzenlendi: