Hürriyet Sinemamızın En İyi 100 Filmi >> (1) Umut (1970) Yılmaz Güney

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz
dhv4sdv0tvccw3wt6.jpg

dhv4tmj28ma70wzq2.jpg

Hürriyet Sinemamızın En İyi 100 Filmi >> (1)
Umut (1970) Yılmaz Güney, Gülsen Alnıaçık, Tuncel Kurtiz, Osman Alyanak

Aldığı puan: 361

Umut’ neden ‘En iyi film’dir? (Ercan Kesal yazdı)

1970’li yıllarda Türkiye giderek yükselen sosyal ve siyasal altüst oluşun kucağındadır. Hükümetler ülkeyi yönetemez hale gelmiş, toplumsal muhalefet ayağa kalkmıştır.
O günlerde sansürden geri çevrilen ‘Bebek’ filmini Lütfi Akad’la yapmak isteyen Yılmaz Güney, Akad’dan olumsuz cevap alınca boynunu büker ve “Öyle olsun ağabey, ben de gider başka bir şey yaparım” der. “Ne yapacaksın?” diye sorar Lütfi Akad. “Kafamda bir şey var ne zamandır, onu yaparım ben de, hoşça kal.”
Yılmaz Güney 3 ay sonra ‘Umut’ filminin negatifleriyle döner.
‘Umut’ filminin ilk gösterimi yapıldıktan sonra Ömer Lütfi Akad’ın, Yılmaz Güney’i kucaklayarak şöyle dediği söylenir: “Bu bizim ilk gerçekçi filmimiz.”
‘Umut’u benzersiz kılan öncelikle onun ‘Türkiye Sineması’nın ilk gerçekçi filmi olmasıdır.

Her film yönetmenin kendi dünyasıdır. ‘Umut’ da öyle.
“Eve kırk lira bıraktıydım, çoluk çocuk açtır şimdi!” diyerek kendini deliliğin kucağına bırakan ‘Arabacı Cabbar’ın, define peşine düştüğü umutsuz hikâyesindeki dünya, Yılmaz Güney’in Adana’sının ve Türkiye’nin fotoğrafıdır.

İyi film, güçlü filmdir. İnsan bu güçten etkilenmeli ve bu yüzden harekete geçmelidir. Böyle filmler, sadece duyguları harekete geçirerek insan ruhunu dönüştüren filmlerdir; ‘Umut’ gibi.
Hiç kimse ‘Umut’u seyrettikten sonra dünyaya filmden önceki gözleriyle bakamaz çünkü.
İyi filmler insanın kalbinde kıvılcımlar çakar, ateş yakar. Ateş dünyayı değiştirmiştir. İyi filmler de değiştirir. ‘Umut’u en iyi film yapan da budur.

Not : 100 filmden 2000 yılı öncesi arşivimde bulunan kendi kayıtlarımdan paylaşmayı sürdüreceğim, seride eksik kaldığımız yerde katkı yapacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Bu seri biraz ilerlediğinde kendine ait bir bölümü hakediyor.
Yaparız, yapalım.
Sinoplu dostumuzun ellerinde öper o halde.:)
Kolay gelsin dostum, bu bitince dünya sinemasının en iyi 2500 filmine geçeriz.:)

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Türk sinemasında başlangıcından bugüne kadar yapılmış en iyi film.
Bir anımı anlatayım;
12 Eylül sonrası. Kamu kuruluşundaki işimden "görülen lüzum üzerine" işime son verilmişti. Anti parantez; Ne iş yasasında/hukukunda ne de herhangi bir yasada böyle bir gerekçe yok. Ama 12 Eylül hukuku(!) nda vardı.
Bir inşaat şirketinde iş buldum. Neyse...
Sene 1983-84 ler UMUT filmi oynuyor.
İş yerindeki samimi olduğum bir genç işçiyi alıp bu filme götürdüm.
Film bitti. Dışarı çıktık. Delikanlının yüzü allak bullak olmuş. Film nasıldı dedim, delikanlıda ses yok. "Filmi beğenmedi diye düşündüm. Biraz sonra delikanlı bu nasıl film, ağlamaktan filmi seyramedim demezmi.
Benim o an ki ruh halimi anlatamam.

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Yılların araştırmacısı olarak bu filmi elbetteki biliyorum fakat bunu 1. seçen jüride kimler vardı onuda bilmel lâzım bence.. :)