Yeni Yumurcak Şilliler Yayınevi Haftalık Mecmua Sayı 015

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Değerli dostlarım,

bu sayıda korkusuz yumurcaklarımızın Tibet macerası sona eriyor.

Sevgi & Saygı

ymrckglybn1501.jpg

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,019
denize sıfır
Sayı 15 yazısında 1 rakamı çok uzun sayıyla oynanmış mı yoksa nedir çözemedim.:) Teşekkürler muhterem..

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Marsupilami ortama uyum sağlamış.Şilliler Yumurcak'lar için çok teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,758
Bu Yumurcak'ları gözümüzden bile sakınmalıyız:)

Kesinlikle kült çizgi romanlar bunlar. Tercüme filan hak getire. Çizimlerin kopya olması o dönemin değişmez kuralı gibi onu kabul ettik, hatta balon yazılarının uydurulmasına da alıştık. Ama yer yer o dönem İstanbul taksi ve dolmuş şoförlerinin argo dili olabildiğince bol kullanılmış.

Çizgi roman araştırmacılarımız için bulunmaz bir kaynak bu çizgi romanlar. Araştırma yönünden ilginç ve bakir bir konu. Balon yazılarını çizgilere bakarak uydurma işinin piri olduğunu bildiğim baba oğul Sayışman'lardan başkaları da olsa gerek bu alanda.

Yerli çizim Kinova, Swing ve diğerleri, kopya çizilmekle kalmayıp diyalogları da işkembeden uydurulan çizgi romanlardan sonra günümüzde ufak tefek tercüme hataları için kıyamet koparan çizgi roman okuyucularını bir arada düşününce söyleyecek o kadar şey var ki:)

Tabii bu tür bir araştırma çalışmasının müşterisi olmalı ki, buna teşebbüs edenler olsun. Bu durumda ancak üniversitelerimizde çizgi romanın ciddiye alınarak akademisyenler tarafından tez konusu olmalarını beklemekten başka çare görmüyorum.

Tüm Yumurcak paylaşımları için sevgili gulyabani dostuma teşekkür ediyorum.