Yeni Yumurcak Şilliler Yayınevi Haftalık Mecmua Sayı 016 - Vikingslere Karşı

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
file

file

Gönlü çocuk saflığındaki tüm dostlara sevgi ve saygıyla...

bayrakzaf.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,087
Ne bu sevda biter ne de paylaşılacak kitaplar.
Kapak resmini beğendim.
Eline sağlık hocam.
Emek dolu paylaşım için teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,712
Tesadüf mü, başka şey mi:)

Bugün iki kitap taradım. Birazdan ilkini paylaşacağım.

İkincisini temizleyip bu geceye yetiştireyim derken Diyarda ne var ne yok bakayım dedim. Sarkomer hocam beni ikinci kitabı düzenleme zahmetinden kurtarmış. Az daha pişti olacakmışız hocamla.

Bu arada dikkatimi çeken husus, Yumurcak ÇR nın iki ayrı sıralı listesi yapılmış. Birisi Yeni Yumurcak, öteki ise Yumurcak Baron Kırgeç adı ile listelenmiş.

Oysa her iki seri aynı ve Yeni Yumurcak olması lazım. Listelerin birleştirilmesi gerekecek:)
19. Sayıdan sonra Baron Kırgeç macerası olsa da ayrı bir seri değil.

Saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum hocam.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,742
İstanbul
Sarkomer hocam yine kıymetli bir kitapla buluşturmuş bizi.

Ellerine ve yüreğine sağlık, hocam. Kitap arşivimdeki özel yerini aldı.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Bu arada dikkatimi çeken husus, Yumurcak ÇR nın iki ayrı sıralı listesi yapılmış. Birisi Yeni Yumurcak, öteki ise Yumurcak Baron Kırgeç adı ile listelenmiş.

Oysa her iki seri aynı ve Yeni Yumurcak olması lazım. Listelerin birleştirilmesi gerekecek:)
19. Sayıdan sonra Baron Kırgeç macerası olsa da ayrı bir seri değil.

Sayın "Profesör",
öncelikle nezaketiniz için ben teşekkür ederim.
Alıntı yaptığım metninizde yazdıklarınıza gelince doğru tespit yaptığınız fikrindeyim.
Saygılarımı sunuyorum.
Sağlıcakla kalınız.

bayrakzaf.gif

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Blondin et Cirage daha önce Şarika Şilliler'in 1966'da çıkardığı Afacan dergisinde 15 sayı (5 cilt) yayınlanmıştı. Yalnız orada sarışın karakterin ismi Pİre Nuri'ydi. Yeni Yumurcak baskılarında kareler içinde Yumurcak sözcüğünün geçtiği bazı yazılar silinmiş ve yeniden yazılmış gibi görünür, bunun sebebi Pire Nuri adı geçen yerlerin gerçekten de silinip yeniden yazılmış olmasıdır.
Yeni Yumurcak 24 sayı (8 cilt) çıkmış ama 15'inci sayıdan sonra B et C değil de başka çizgi-romanlar yayınlanmış.
Jijé'nin 1951-55'te Spirou'da yayınlanan ve sonradan albümleştirilen B et C maceralarının tamamı Türkiye'de yayınlanmış; orjinal ve Türkçe başlıkları şöyle:
Blondin et Cirage au Mexique [Meksika’da]
Le nègre blanc [Beyaz Zenci]
Kamiliola [Esrarengiz Adam]
Silence on tourne ! [Afrikada]
Les soucoupes volantes [Tibet Canavarı]

Kaya beyin verdiği bilgilere göre Yumurcak'ın(Blondin et Cirage) 15 sayısı Türkçe yayınlanmış:

1952 Au Mexique Meksika'da - Yeni Yumurcak Şilliler Yayınevi Haftalık Mecmua Sayı 01,02,03
1952 Le nègre blanc Beyaz Zenci - Yeni Yumurcak Şilliler Yayınevi Haftalık Mecmua Sayı 04,05,06
1954 Kamiliola Esrarengiz Adam - Yeni Yumurcak Şilliler Yayınevi Haftalık Mecmua Sayı 07,08,09
1954 Silence on tourne ! Afrika'da - Yeni Yumurcak Şilliler Yayınevi Haftalık Mecmua Sayı 10,11,12
1956 Les soucoupes volantes Tibet Canavarı - Yeni Yumurcak Şilliler Yayınevi Haftalık Mecmua Sayı 13,14,15

Paylaşım ve listeyi düzenleyen sevgili sarkomer'e çok teşekkürler.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,639
Kasımpaşa
Bir dostumuz bu serileri yeniden ele alsa da bir de orjinalinden çeviri yapsa biz de pire Nuri'lerden kurtulsak..
Yine de bu paylaşımlar özel teşekkürü hak ediyor..
Saygı ve sevgilerimle..