Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Puslu Kıtalar Atlası'nın Çizgi Romanı 13 Mart'ta Raflarda

Yayımlanır yayımlanmaz bir fenomene dönüşen, yıllar içinde etkisinden hiçbir şey kaybetmeyen Puslu Kıtalar Atlası'nın çizgi romanı 13 Mart'ta çıkıyor.
İhsan Oktay Anar'ın kaleme aldığı kitabın çizgi roman versiyonunu hazırlayan isim ise İlban Ertem.

54ef65bf641ec895199b89e8.jpg

İlban Ertem, kitapta yer alan “Mutfaktan” başlıklı yazısında Puslu Kıtalar Atlası'nın
çizgi roman olma hikâyesini hem yazı hem de çizgileriyle anlatmış.
İşte o bölümden küçük bir alıntı:

"Puslu Kıtalar Atlası’nı ilk çıktığında okumuş ve çok sevmiştim, on iki sene sonra kitabı tekrar elime aldığımda ilk defa okuyormuşum gibi kaptırıp bir kez daha bitirdim. Büyüsü hâlâ aynı büyüydü... Görsel yanı çok kuvvetliydi, mizah dozu tam yerindeydi.

Ne yaptığımın farkına varmadan (ne yapmağa kalkıştığımın farkına varsam yapar mıydım bilemiyorum...) öylesine birkaç eskiz çizdim, kitap kımıldamaya başladı, daha da hoşuma gitti. Romandan planlar çizmeye başladıkça kendimi kitabın içinde dolanır buldum. Okuduğumda aklıma düşen görüntüler kağıda yansımaya başladıkça işler ciddileşmeye başladı. Resimli romanı on iki yıl önce, yirmi yıl aralıksız çizmenin getirdiği bir usanmayla bırakmıştım... (Gırgır, Fırt, Hıbır, Joker, Resimli Roman...) Artık resim, illüstrasyon, küçük heykeller yapıyordum rahatım iyiydi ama bir baktım ki yatıyorum, kalkıyorum kafamda kitaptan kokular, sahneler, fısıltılar var...

Baktım olmayacak; kitabın üzerinde ufak ufak çalışmaya başladım... Gidip İhsan Oktay Anar’la tanıştım ne yapmak istediğimi anlattım desturunu aldım... Eve döndüğümde masamın üzerinde çizilmeyi bekleyen okyanus büyüklüğünde bir roman vardı. Dehşet verici ama bir o kadar da keyifliydi..."

Kaynak: Sabitfikir

54ef651019e185b86dc43100.jpg

54ef651990b2e8b069c676f2.jpg

Son kitabı hariç tüm kitaplarını okumuştum İhsan Oktay Anar'ı;
üslubuyla ilk sayfalarından itibaren çarpmıştı beni.
İlban Ertem'i ise ilginç çizgi roman kahramanlarıyla yıllarca takip etmiştik.
Büyülenerek okuduğum Puslu Kıtalar Atlası'nın
çizgi romanı da eminim farklı şekillerde beynimizde
yer edecektir.Merakla bekliyorum:)

Not: Kitap İletişim Yayınevinden çıkacak.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Hep merak ettiğim ama ne alıp, ne de okuduğum kitap. Çizgi romanını almak farz oldu. Haber için teşekkürler sevgili yeryüzü.

ulucak

Süper Üye
8 Eyl 2012
1,062
2,792
Gerçekten güzel bir tanıtım olmuş içimden hemen alıp okumak geçti doğrusu bende beklemeye başladım...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Benim de hiç okumadığım bir yazar...
Pişmanım, ama yapacak bir şey var...
Alıp okuyacağım...
Hele de Cemil yok efendim hepsini okudum ben şöyle okurum, böyle yazarım dedikten sonra yarından tezi yok okunacak..
Demirel'e Yaşar Kemal'i sormuşlar, bütün kitaplarını okudum demiş, bunu da Yaşar Kemal'e söylemişler büyük ustanın ilk sözü;
"Nah okumuştur!.." olmuştur.
Demem işte öyle..

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
benim adıma (bencilce mi acaba?) iki ada'yı yanyana getiren muhteşem bir kitap sabırsızlıkla bekliyorum.. teşekkürler yeryüzü..

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,153
Le Figaro Litteraire'den Claude Michel Clund, Fransızca olarak yayımlanan "Puslu Kıtalar Atlası" için:"Zamanı aşma gücüne sahip bir eser"nitelemesi yapmış.Öykünün konusunun insan doğası kadar yalın ve karmaşık olduğunu, nitelikli bir düşgücü ve ironiye yaslanarak Doğu'ya özgü bir masalın anlatıldığını ifade etmiş.
İhsan Oktay Anar felsefe dalında akademisyen.Sinemada Haneke ve Terrence Malick felsefeci.Bu insanlar çok ilginç eserler veriyorlar.Kitabı okuduğumda, "filmi yapılsa ilginç bir film olur" diye düşünmüştüm.9.sanat olarak çizgi romanın prodüksiyon maliyeti düşük, anlatım olanakları çok geniş.Bu olanaklar iyi ve yaratıcı olarak kullanılırsa müthiş bir çizgi roman olabilir.Güzel konu ve iyi bilgilendirme için çok Sağolun Sayın Doktor.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
Okudum işte, hepsini (değil ama biri hariç) okudum.
Charles Bukowski'nin de, J.D. Salinger'in de tüm
kitaplarını okudum. Daha çok okudum hatta yazarın
değil bir yayınevinin çıkardığı tüm kitapları okudum
( 6.45 yayınları, gerçekten ilk 5-10 yıl çıkardıkları tüm
kitapları okumuştum :) sonra başka konulara geçtim,
takip edemedim onları )....:D:D
"Ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir":4::Ğ:p

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
Le Figaro Litteraire'den Claude Michel Clund, Fransızca olarak yayımlanan "Puslu Kıtalar Atlası" için:"Zamanı aşma gücüne sahip bir eser"nitelemesi yapmış.Öykünün konusunun insan doğası kadar yalın ve karmaşık olduğunu, nitelikli bir düşgücü ve ironiye yaslanarak Doğu'ya özgü bir masalın anlatıldığını ifade etmiş.
İhsan Oktay Anar felsefe dalında akademisyen.Sinemada Haneke ve Terrence Malick felsefeci.Bu insanlar çok ilginç eserler veriyorlar.Kitabı okuduğumda, "filmi yapılsa ilginç bir film olur" diye düşünmüştüm.9.sanat olarak çizgi romanın prodüksiyon maliyeti düşük, anlatım olanakları çok geniş.Bu olanaklar iyi ve yaratıcı olarak kullanılırsa müthiş bir çizgi roman olabilir.Güzel konu ve iyi bilgilendirme için çok Sağolun Sayın Doktor.

Felsefeci olması benim de dikkatimi çekmişti.
Felsefe profesörü Ahmet İnam ve Cengiz Güleç
"Hayvan" dergisinde tadına doyulmaz sohbetler
yapıyorlardı. Yaşar Kemal neler yazdı, neler söyledi;
bir Orhan Pamuk'umuz var elimizden gelse bir kaşık
suda boğacağız.
Halbuki bir avuç olan, yeri geldiğinde eleştirerek
bizi uyandırmaya çalışan, bize iyilik yapan
bu değerleri daha iyi kavramaya çalışmamız gerekirdi...
Kısa keseyim Aydın havası olsun...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Her şeyi okumuş olan adam ile kısa keseyim Aydın havası olsun diyen adam arasından büyük gelgitler yaşandığı kesin..
En azından ben inanmış gibi yapacağım..
Şu kitapları bana yolla da birde ben okuyayım..
Gülen adamdın okuyan adam oldun..

Kemikdilli

Kıdemli Üye
2 Ocak 2012
194
538
İlban Hoca mükemmel çizmiş yalnız. Çok özlemişim İlban Ertem'i be.

Böyle kitapları, hep tatile gittiğimde alır okurum diye düşünürüm. İnşallah bu sefer yaparım.

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Kitabı bir kaç yıl evvel okumuştum fakat ÇR tadında olursa bir daha okunur. Puslu Kıtalar Atlası son derece akıcı harika bir eser zaten , e bir de İlban hoca çizdimi bu kitap yerinde duramaz.

Şimdi bu kitap ile Bukowski ' nin ne alakası var bir de onu soracağım. Arkadaşlar yazmışlar ben onu da okudum bunu da okudum diye :)
Ben de , o zaman , Tolstoy 'u okudum dostlar hemde Rusçasını , orijinalini .
Oldu mu ?
Vallahi olsada kodorowski olmasa da zitaborowski.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
736245

Karanlığın, yılankavi sokakların, demkeşlerin, paranın hüküm sürdüğü Galata'nın, karın deşip boğaz kesen, husye burup göz çıkartan hikâyelerin, zagon üzerine öttürenlerin, bahtsızların, yolcuların, rüya görenlerin, maceracıların şehrindeyiz. Uzun İhsan Efendi'nin yedi iklimde, dört bucakta, yeraltında ve yerüstünde gezinen dünya atlasında… İhsan Oktay Anar'ın unutulmayan ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, bu defa İlban Ertem'in masalsı çizgileriyle çizgi roman olarak karşımızda. Beş yıl süren, kolay anlatılamayacak bir emek, tutkuyla dolu bir sadakat, civa gibi bir sayfadan diğerine akıp giden ustalık… İlban Ertem, Türkçe edebiyatta eşi benzeri olmayan bir uyarlamayla magnum opus'unu gün yüzüne çıkarıyor. Oyunbaz ve zifiri… Büyük bir "resimli roman".
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe
320 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 21 x 28 cm
İstanbul, 2015
ISBN : 9789750517204

Etiket Fiyatı : 32,50 TL (KDV Dahil)
idefix Fiyatı :24,38 TL (KDV Dahil)
Ön Sipariş: 13.03.2015

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,941
İlgili çizgi roman için imza günü var bu cumartesi. Büyülü Dükkanda. Ben kitabı okumuştum tavsiye ederim herkese.

2vujvoh.jpg

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,694
istanbul
kitabını bende okumuştum. çok büyük bir hevesle çizgi romanı da aldım ve
ertesi günü kavga gürültü iade ettim.bu kitap hem ihsan hocaya hem de ilban ertem e yapılmış hakarettir.
karelerin sırası kaymış, sayfalarda yerler değişmiş. kim kontrol ettiyse bu kitabı gitsin halden limon alıp pazarda satsın.
yazık, çok yazık.
:mad::mad::mad:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
Ben de aldığım gün birkaç sayfasını
okumuş, geç saat olduğu için bırakmıştım.
Bir iki sayfa yer değiştirebilir ama kareler de
mi yanlış yerde? Üfff, bakacağım ben de...

"Çizgi Roman Yolculuğu" keyifli bir çalışma olmuş.
3. Bölümü de izliyorum şimdi, "Emrah Ablak" anlatıyor,
çizgiromanla ilgili neler neler, kaçırmayın izleyin derim :)
www.youtube.com/watch?v=tcFRUisqutQ

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
İlahi Gürcansarı, içime kurt düştü, hafta sonu
kalkıp karşılaştırmalı okuma yapmaya başladım:)
Dün akşam bitirdim okumayı, birkaç küçük
hata vardı, onları da seve seve sineye çekerim
bu iki şaheser kitap sözkonusu olunca.

43. sayfada 1. ve 3. panellerde ikinci konuşma balonları aynı.

107. sayfada en alttaki panellerin ilk ikisi yer değiştirmeli.

Kitapta paneller arası geçiş "yönü" zaman zaman farklı oluyor,
örneğin üsttekiler, hemen farkediliyor, sorun değil :)

Sevgili dostlar, benim farkettiklerim bunlar, ki çok
sorun değil benim için. Tabii ki daha dikkatli olunması
gerekirdi. Farketmediğim başka şeyler var mıydı acaba?
(Çok dikkatli sayılmam ben de)

Bir de Puslu Kıtalar Atlası'nı tekrar okumuşken şunu
eklemeliyim ki buradaki gibi bir edebiyat harikası
söz konusuysa, onun çizgi romanından aynı etkiyi
beklememek lazım. Çizgi roman çizgi romandır!
(ne demekse! demiş bulundum işte:) )

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
937
Bir de Puslu Kıtalar Atlası'nı tekrar okumuşken şunu
eklemeliyim ki buradaki gibi bir edebiyat harikası
söz konusuysa, onun çizgi romanından aynı etkiyi
beklememek lazım. Çizgi roman çizgi romandır!
(ne demekse! demiş bulundum işte:)

Ataç, 5 Nisan 1953 günü güncesine şunları yazmış. Bana dediğinizin açıklaması gibi geldi.

Orson Welles’in Othello’sunu gördüm. Shakespeare’in Othello’sunu diyemiyorum, sinema çok değiştiriyor bir eseri.

Güzel resimler var Othello’da, bir iki yer sarıyor insanı, işte o kadar. Bütünü kandırmıyor. Othello’nun kıskançlığı pek çabuk ilerliyor. Sanırsınız ki Othello zaten şüpheleniyor Desdemona’dan, zaten öldürmek istiyor. Yago’nun yalanları ancak bir bahane oluyor. Oysa Shakespeare’de öyle değildir, kıskançlığın yavaş yavaş ilerlediği, yüreğe sindiği bellidir. Öyle olmayınca, kıskançlık birdenbire parlayınca, kala kala bir masal kalıyor ortada. Bir adam evlenmiş, sonra bir alçağın yalanlarına kanarak karısını öldürmüş… Bu değil Othello, bu kadar yavan bir şey olamaz.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
Evet sevgili Julian sorel, bam teline dokundunuz,
Şimdi kimseye haksızlık yapmak istemem,
Hele çok az bilgiyle ama itiraf etmem gerekirse
Aynı duyguları hissettim, çizgi roman demek ki sinema gibi
tiyatro gibi yapısı gereği derinlikli olamıyor , iş okuyucuya kalıyor 'çoğu zaman'...
Şimdi sirkeci yoldayım, martı sesleri geliyor bir yandan
Telefonla yazıyorum...

Ek: Sinema ve çizgi roman'ın özellikleri
düzyazıdan farklı tabii ama bu onları değersiz kılmaz,
derinliksiz kabul etmek te haksızlık olur. Hangi kafayla yazdıysam dün :)
Mesela "Çingeneler Zamanı", "25. Saat", "Forrest Gump";
"Logicomix", "Maus", "Annem Sen Misin", "Persepolis", "Zehra'nın Cenneti"
gibi beni çarpan, estetik ve duygusal keyif veren, çok film ve çizgi roman var...

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
İlban ERTEM çizimiyle Puslu Kıtalar Atlası mükemmel bir eser.Romanıda bence İhsan Oktay ANAR ın zirve yaptığı aşılmaz eser.Diğer kitaplarıda öyle.Kitabül Hiyel , Galiz Kahraman , Amat , Efrasiyabın Hikayeleri , Suskunlar.Özellikle Amat üstad gerçekten konuşturmuş.Denizcilik terimleri yoğun olduğu için anlamak için 28 sayfalık sözlük hazırlamışlar sevenleri bende hayli istifade ettim.Yazar kitaplarında okuyucuyu sorguluyor , kendini sorguluyor , felsefe ,din akıl bir nevi şathiyat romanı.Kitabül Hiyelde kendi çizimlerininde olması onun da sıkı bir Çizgi Roman okuyucusu olduğu şüphesi uyandırdı bende.Karekterlerin Çizgi Romandan çıkmış gibi olmasıda bu görüşümü destekliyor.Amat ta sadece teknik bir iki hata var.Şevval ayının dolunay olarak ele alınması gibi o kadar kusur olur.Jules Verne de de benzer teknik hatalar var.Mesela Esrarlı Ada da bir kaç kaçan ayrıntı var.Fatih Robur da da boylam hatası gibi.Yada Bazı filmlerde mantık hataları gibi örnek olarak Truva filminde.Brad Pittin oynadığı.Orada da Heleni kurtarmaya gelince bir anda ortalık toz duman bu arada bir bakıyorsunuz Anadolu da olmayan LAMA lar ( Güney Amerikaya has bir hayvan türü ) kaçışıyor.Bu mantık hatası film ekibinde hemen herkesin gözünden kaçmış.Film Meksika da çekilince napsın garipler.O kadar olur.

gorgon

Onursal Üye
1 Ağu 2019
870
15,757
İstanbul
yani , ben kitaba ulaşabiliyorum ama ulaşamayan arkadaşlar için çok iyi olur eğer yöneticiler evet derse

Forum yöneticilerimizden sayın "gandor08" aksamsefasi üstadın mesajı üzerine bugün kitabı tarayıp, paylaştığına göre kitabın paylaşılması hususunda herhangi bir engel bulunmuyor demek ki.

Belki aksamsefasi üstadın çalışmasında eksik olan sayfalar da vardır.

Paylaşımınızı dört gözle bekliyoruz, üstadım.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Forum yöneticilerimizden sayın "gandor08" aksamsefasi üstadın mesajı üzerine bugün kitabı tarayıp, paylaştığına göre kitabın paylaşılması hususunda herhangi bir engel bulunmuyor demek ki.

Belki aksamsefasi üstadın çalışmasında eksik olan sayfalar da vardır.

Paylaşımınızı dört gözle bekliyoruz, üstadım.

Tabiki tarama kendine aitse paylaşsın eksik sayfalarda vardır.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Şu an scanSnap 600 var onla tarıyorum daha önce a3 tarayıcım vardı onla kitapları bastırıp tarıyordum çift sayfa sığarsa çift sayfa tek sayfa sığarsa tek sayfa. Sonra proğramlarla düzenliyordum.

Şimdiki tarayıcım üstten algılamalı kendi hareket ediyor ama ondada ben sayfalarını kendi programında doğru seçtim zannediyorum ama bazen eğrilikler oluşuyor. Okunmasında sıkıntı yok diye paylaşım yapıyorum halbuki kendi taramalarımı bende beğenmiyorum.

Nasip belki ileride daha iyi bir tarayıcı alırım. Gerçi alayım dedimde 110 bin lira dediler. 20-30 olsaydı alacaktım.

kapalikutu

Yeni Üye
14 Eyl 2016
28
67
Muhteşem bir çizgi roman fakat ne yazık ki fecaat bir uyarlama. İlban Ertem kötü iş çıkarmış manasında demiyorum. Kitabın, başka bir sanat alanına kolay kolay adapte edilemeyecek bir başyapıt olması hasebiyle söylüyorum. Bu kitap değil çizgi romana uyarlamak başka bir dile çevrildiğinde dahi özünden birçok şeyi yitirir. Velhasıl, insana Türkçe bilip de kitabı orijinal dilinden okuyabildiği için şükürler ettirecek bir eserdir. Henüz okumamış olanlara ivedilikle edinip okumaya başlamalarını salık veririm. Saygılar, sevgiler.