Karaoğlan Altay'dan Gelen Yiğit

12 Şub 2010
15,006
543,719
file
Suat Yalaz'ın ölümsüz eseri 1001 Roman Yayınlarından çıktı. Soluk almadan okudum ve paylaşmak istedim. Karaoğlan'ın efsanevi düşmanı Camoka ile olan ilk macerası.

Timuçin'in, Cengiz Han olma yolundaki ilk adımları. Duyguları kabartan bir senaryo, usta çizgiler, nefis bir türkçe.

İlk okuduğumdan bu yana kırkbeş yıldan fazla zaman geçti ama şimdi çok daha keyif aldım. Teşekkürler 1001 Roman.:5:

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,094
İşte bu çok güzel bir haber çıktığından haberim bile yoktu,derginin kapak resmi sanki eski haftalık serinin kapağına çok benziyor,alacağım kitap listesi bir hayli artı,kadıköy yolu gözüktü:D

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
Altaydan Gelen Yiğit (Karaoğlan)
DVD
Yönetmen: Suat Yalaz
Horizon International

365066_2.jpg

Kartal Tibet ... Karaoğlan
Tülin Elgin ... Ülger
Ahmet Danyal Topatan ... Camoka
Mehmet Ali Akpinar ... Balaban
Orhon M. Ariburnu ... Kaşgarlı Gürhan

Altaylı yiğit Karaoğlan, ailesini dağıtan hükümdar Kaşgarlı Burhan'ın peşine düşmüştür. Ondan hem intikamını alacak hem de hiç tanımadığı babası Baybora'nın yerini öğrenecektir. Karaoğlan yolda uğradığı bir Türk obasında Ülger adlı bir kıza aşık olur. Kaşgarlı Burhan, kadına olan düşkünlüğü yüzünden bölgedeki bütün genç kızları zorla sarayına aldırmaktadır. Ülger'de bu kızlar arasındadır. Karaoğlan, onu kurtarmak için sadık adamı Balaban ile yola çıkar. Yolda vahşi bir savaşçı olan Camoka ile kapışır ama onu yener. Ülgeri kurtarırken babasın Baybora'nın Bizans'ta olduğunu öğrenir. Karaoğlan için yeni bir macera başlar...

Özellikler;
Bölge: 2
Dil: Türkçe
Altyazı: İngilizce, İtalyanca
Süre: 90
Sistem: PAL
Ekran oranları: 4:3 Standart (Full Frame)

Altaydan Gelen Yiğit, Suat Yalaz'ın yazıp yönettiği bir dizi Karaoğlan filminin ilki. Benim de çok sevdiğim ve önemsediğim bir film. Dijital ortamda TRT yayınından yapılmış ripini izlemiştim, (Aslını çocukluğunda sinemada izlemiş biri olarak) tabi harap bir kopyanın fazla bir hikmeti olmuyor. O rip "Yeşilçam Filmleri" başlığı altında mevcut.
Derken, yakın zamanda bu ve diğer Karaoğlan filmlerinin DVD olarak da piyasaya çıkmaya başladığını duyunca sevindim. Görüntü kalitesinin de oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim, edinebildiğim bilgilere dayanarak.

vlcsnap2011070413h21m42s20.png

(resimliroman.net'ten alınmıştır.)

Suat Yalaz'ın yönettiği Karaoğlanlar;

Altaydan Gelen Yiğit (1965)
Camoka'nın İntikamı! (1966)
Baybora'nın Oğlu (1966)
Yesil ejder (1967) ? henüz çıkmadı
Bizanslı Zorba (1967)
* bir de 1969'da Kuzey Vargın ile Samara Şeyhin kızı adlı film var ama hiç bir fikrim yok.

Son düzenleme:

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,829
karaoğlan satışa çıktı ama yolu kayseri ye düşmedi galiba hiç bir yerde satışını göremedim filmin fotoromanıda satılıyormu acaba

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Suat Yalaz ustanın ilk çizimleri olması açısından karaoğlan müptelalarının kesinlikle edinmesi gerekir.Bu macera daha sonra lal kitap 4.5. sayılarda da yayınlanmıştır ama bir farkla .Bu macera suat yalaz ustanın dediğine göre farklı olarak tekrar çizilmiştir.İşte ilk orjinal çizim 1001 romanın çıkardığı sayıdır ve çizimler hal Foster esini hemen farkedilir.Ben bu çizimleri daha çok seviyorum.okuyun okutun.lalın çıkardığı macera adı karaoğlan derler adıma ve devamında ya devlet başa ya kuzgun leşe dir.Bilginize...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
1001 Roman Yayınevi -Horizon İnternational- keşke Altay'dan Gelen Yiğit'i orijinal kapağı ile yayınlasaydı,yada orijinal fasükül kapaklarını da verseydi çok daha iyi olurdu.

ferdik59

Yeni Üye
1 Şub 2012
1
0
ben izmirde oturuyorum. altaydan gelen yiğit kitabını nerden temin edebilirim. lütfen bilen varsa beni bilgilendirsin.