Yavrutürk Çocuk Gazetesi Sayı 001 - 26.10.1957 Kemâl Özcan

12 Şub 2010
15,006
543,719
file

1936'da başlayan ilk seri beş yıl kadar yayınlandı ve 280'li sayılara kadar çıktı. 1942 yılında yayınevi YENİ SERİ başlığıyla seriyi 1. sayıdan yeniden başlattı. Ben bu ikisini, arada tarih atlaması olmaması dolayısıyla TEK DÖNEM kabul ediyorum. Bildiğiniz gibi bu uygulama 1980'lerde basılan çocuk dergilerinde de yapıldı. Tercüman Çocuk, Doğan Kardeş gibi dergiler her sene 1. sayıdan başlatırdı yayınını, ancak künyelerinde bir de GENEL SAYI ibaresi yazılırdı. Kesintisiz devam eden ve koleksiyonun tamamını belgeleyen de bu GENEL SAYI ibareleridir.

1942'deki kısa ömürlü (altı al kadar) süren YENİ SERİ'nin ardından yaklaşık 5 yıllık bir ara var ve 1947 serisi basılmaya başlıyor. Bu da altı ay yayınlanıyor. 26 sayı.

Sonra 13 yıllık bir ara ve 1961 serisi geliyor. 26 sayı.

Yayın periyotlarının uzun süreli kesintiye uğramasıyla veya serinin sahip/yayınevi değiştirmesiyle ilgili bir olay varsa FARKLI BİR SERİDEN bahsedebiliriz bence..

Bunlardan dolayı Yavrutürk serilerinin ben 3 tane olduğunu düşünüyorum.
Selam ve sevgilerimle.

Yavrutürk Çocuk Gazetesi'nin Diyar'ımızda 3 adet sıralı listesi yapılmış. 1. Seriden sadece Doruk dostumuz tarafından paylaşımlar yapılmış. Diğer iki seriden henüz bir paylaşım yok.

Hakan Alpin üstadımız Yavrutürk Çocuk Gazetesi hakkında çok değerli bilgilendirmeler yapmış, listelere katkıda bulunmuş. Hakan Alpin üstad bir çok listeye bu şekilde katkıda bulunarak ufkumuzu açıyor, çizgi roman tarihimize çok çok önemli eserler kazandırıyor. Bu vesile ile kendisine şükranlarımı bir kez daha sunuyorum.

Gerçekten de tesadüf mü, tevafuk mu diyeceksiniz bugün çok eskiden taramış olduğum ama sıralı listesini düzenlemeye fırsat bulamadığım bir Yavrutürk Çocuk Gazetesi paylaşayım dedim. Düzenlemesini yaptıktan sonra Yavrutürk bölümüne baktığımda bu bölümdeki paylaşımların tümünün sevgili Doruk tarafından yapılmış olduğunu gördüm. Bugün de onun doğum gününü kutluyoruz. Yani ancak bu kadar olur.

Sıralı listesini bilahare yapmak üzere ilk sayısını sevgili Doruk şahsında tüm çizgi roman tutkunlarına sunuyorum.

Sevgili Doruk, nice yıllara
Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,646
Kasımpaşa
Sevgili Hakan ALPİN dostumun Yavrutürk ile açıklamasını iki üç kez okudum.
ilk seri 1936 yılıbaşlangıç, 5 yıl ve 280 sayı
devamında 1942 yılı başlangıç 6 ay süren YENİ SERİ, sonra 1947 yılında başlayan ikinci seri bu da altı ay ve 26 sayı
Sonra 13 yıllık bir ara ve 1961 serisi geliyor. 26 sayı.
Haluk abinin yayımladığı bu sayı ile bu liste değişiyor o zaman ya da bir başka yayınevi çıkarıyor aynı isimle...
Türkiye'de çizgi roman gerçekten bulmaca gibi...
Saygılar abi.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,162
Evet. Haluk abinin bu paylaştığı seri benim de ilk kez gördüğüm bir seri. Listeyi buna göre şekillendirmek ve bu yeni seriyi 3. sıraya almamız lazım.

Bu arada Haluk abi, güzel düşüncelerin ve paylaşımların için ben de sana teşekkür ediyorum. Bu paylaşım ruhunun bir parçası olmaktan büyük keyif alıyorum. Umarım paylaşımlarımız artarak listelerimiz daha çok gelişir...

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,162
Değerli Haluk abinin eklediği Yavrutürk'ün 1957 tarihli bu Kemal Özcan serisini 3. Seri olarak ayrı bir liste yapabilirsek harika olacak arkadaşlar. 1961 tarihli (Yavrutürk 4. Seri) Tahsin Demiray serisinin listesini de biraz düzenleyerek ekledim.
Sevgilerimle.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Cidden benim kafam artık bu listeleri gördükçe iyice karışıyor.Bir yayının bu kadar çok baskı yapması güzelde bir istikrar olmaması çok kötüdür.Sayın haluk bey ve hakan alpin bey sayesinde bakalım daha ne listeler çıkacak,saygılar.