Yaprak - Sayı 01

Yaprak - Sayı 01

Yaprak

Like Tree55Likes
  • 29 Post By scanfan
  • 3 Post By yeryüzü
  • 3 Post By silence
  • 3 Post By KARAOĞLAN
  • 3 Post By serdary67
  • 3 Post By savok
  • 5 Post By scanfan
  • 3 Post By steinbeck
  • 3 Post By yazicizahmet

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27.Nisan.2015, 13:20   #1
Çeviri Balonlama
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1482177
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart Yaprak - Sayı 01

Yaprak - Sayı 1
Orhan Veli Kanık
Orijinal basım tarihi: 1 Ocak 1949, Ankara
Buradakiler: Milliyet Sanat Dergisi Ekleri, tıpkıbasım, 1981
Orijinal fiyatı: 15 kuruş
3800 px, 300 dpi, 21 MB, CBR

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

"Yaprak", şair "Orhan Veli Kanık"ın 1949-1950 yıllarında çıkarttığı fikir sanat ve edebiyat dergisidir. Ayda iki kez yayımlanan dergide Orhan Veli'nin arkadaşları olan "Bedri Rahmi Eyüboğlu", "Sabahattin Eyüboğlu", "Abidin Dino", "Oktay Rifat", "Necati Cumalı", "Melih Cevdet", "Cahit Sıtkı Tarancı", "Sait Faik Abasıyanık", "Fazıl Hüsnü Dağlarca" ve "Cahit Külebi" de yazıyordu. Ankarada basılan dergi aslında bir dergi değil de gazete formatındaydı (B3) ve adı gibi tek yapraktı. Ayda 2 kez çıkıyordu. 1 Ocak 1949 - 15 Haziran 1950 tarihleri arasında 28 sayı çıkabildi, sonra kapandı, Orhan Veli İstanbul'a döndü. Ziyaret için geri geldiği Ankara'da belediye çukuruna düşüp başından yaralandı, iki gün sonra İstanbul'a döndüğünde vefat etti. Arkadaşları 1 Şubat 1951'de onun anısına özel bir sayı daha çıkarttılar. Bu özel anı sayısının adı "Son Yaprak"tı. Dolayısıyla seri toplamda 29 sayı olacak.

Buradaki dergiler orijinalleri değil, 1981 yılında "Milliyet Sanat Dergisi" ile birlikte verilmiş "tıpkıbasım" nüshalardır. Ancak "Milliyet Sanat" aslına çok sadık bir tıpkıbasım işi yapmıştı. Yaprak'lara çok inandırıcı bir eskitilmiş görünümü verilmiş, kat yerleriyle bile sanki tozlu raflardan çıkmış ve güneş işığına maruz kalmış gibidirler. Uzmanı olmayan birisi, dergilerin orijinali mi yoksa tıpkı basımı mı olduğunun ayırdına varması güçtür. Zaten piyasada bu tıpkı basımları orijinalmiş gibi satmaya kalkanlar vardır (haliyle bunları orijinalleri niyetine alanlar da çıkmaktadır!). Elektronik ortamda hangisinden tarandığının bir önemi bulunmamaktadır, O nedenle içiniz rahat olsun!

Dergiler çok büyük boy (B3) oldukları için A3 tarayıcıya bile tam sığmadılar, o nedenle bir yüzleri ikişer parça halinde (2 sayfası dört parça halinde) tarandı. Parçalara oldukça büyük "pay" bırakıldı (sayın Melih41'in bir zamanlar benden istediği pay bırakma olayını şimdi fazlasıyla/abartarak yerine getirmiş oluyorum!). Parçaları ben kendim birleştirmeye çalıştım, ama pek iyi olmadılar, ton farkları filan oluştu, ben de vazgeçtim. Eğer birleştirme olayını daha iyi becerebilen "Photoshop"ta mahir ÇD dostları çıkarsa bunların linklerini de ayrıca diğer linklerin altına ekleyebiliriz. Ama bana kalırsa birleştirilmese de olur, zira 4 jpg görüntü CBR dosya haline getirildiğinde "comic book reader" yazılımlarında (CDisplay gibi) çok akıcı bir şekilde izlenebiliyor. Zaten 300 dpi, 3800 px ve doğal tarandılar. Gazetenin kendisinden daha rahat okunuyorlar neredeyse.

Bir de sayın "Karaoğlan"ın ilk sayıyı paylaştığını hatırlıyorum. O nedenle seriye 2. sayıyla başlayacaktım, ancak şimdi baktım, onun da linki ölmüş. O nedenle ben de ilk sayıyla başlıyorum. O link de onarılırsa, bu da bir alternatif link olarak bulunsun. "Yaprak" dergilerinin koleksiyoncu dostlarımızın arşivlerinde bulunması gerekli yayınlardan biri diye düşünüyorum. Seriyi tamamlamaya çalışacağım. Yararlı olması dileği ile saygılar.

Tek yapraklık (2 sayfa) büyük boy gazete (dergi) sayfaları dört parça halinde aşağıdaki gibi tarandılar ve 4 jpg görüntüsü olarak CBR dosyası içinde sunuldular.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu scanfan tarafından (11.Mayıs.2018 Saat 09:08 ) değiştirilmiştir. Sebep: küçük tarih düzeltmesi
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Nisan.2015, 16:31   #2
Yönetici

yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1620766
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Edebiyatımızın "Best of"u gibi kadro;
her zamanki keyifli sunumunuzda bugün
Orhan Veli'nin hüzünlü hikayesi duygulandırdı
beni. Teşekkürler, saygılar üstat...
KARAOĞLAN, profesör ve scanfan bunu beğendi.
Alt 27.Nisan.2015, 17:35   #3
Süper Üye

silence - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 61579
•Rep Seviyesi :
silence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond repute
Bu harika Yaprak için teşekkür ediyorum sevgili scanfan.Edebiyatla uğraşanlar için nefis bir kaynak.

Selam ve sevgiler..
silence isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Nisan.2015, 19:37   #4
Onursal Üye

KARAOĞLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1078705
•Rep Seviyesi :
KARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond repute
Ellerine sağlık. Devamını getir. Sevgili "scanfan" Yaprak ilk paylaşımlarımdan biri idi. Tarayıp, parçaları birleştirmesi için sevgili Melih41'e gönderrmiştim. Düzenlemeyi yapıp bana tekrar göndermişti. Bendeki 20 kadar Yaprak'ı 3 yıl önce isteği üzerine "fındıkfındık"a hediye etmiştim. Tarayıp paylaşacaktı. Ama o günden beri bir gelişme görmedim. Forumdan da ayrıldı. Şu anda İstanbuldayım. Gidince linkle ilgilenirim. Arsive almışsam yeniden yüklerim.
savok, profesör ve scanfan bunu beğendi.
KARAOĞLAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Nisan.2015, 20:14   #5
Onursal Üye

serdary67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 262669
•Rep Seviyesi :
serdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond repute
Sayın scanfan bu nadide emek için çok sağolun madem milliyet sanat dediniz bir kaç sayı buldum ekleyeyim.
serdary67 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Nisan.2015, 20:37   #6
Administrator

savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1285682
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Demek sayın scanfan dostumuz da (haliyle bunları orijinalleri niyetine alanlar da çıkmaktadır!) dergahından geçmiş ama olsun bak bizim için dijital tıpkıbasımlarını veriyor, yani vardır her şerde bir hayır..
Önemli olan gönüller bir olsun.
Saygılar efendim...
Biz burada kırk kişiyiz hep birbirimize benzeriz.
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Nisan.2015, 10:19   #7
Çeviri Balonlama
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1482177
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Alıntı: savok´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Demek sayın scanfan dostumuz da (haliyle bunları orijinalleri niyetine alanlar da çıkmaktadır!) dergahından geçmiş ama olsun...

İsabetli bir tahminde bulunmuşsunuz sevgili "savok". Sanırım internetten alışverişin ilk yıllarıydı. Üstelik o tarihlerde kitaplar da dahil alışverişlerin büyük bölümü söz konusu sitede "müzayede" formatında ve "açık arttırma" tarzında yapılıyordu. Öyle hemen "satın alıp gideyim" yoktu, pey sürüp müzayedenin sona erdiği günü bekliyorduk (5-10 gün). Arttırmanın bitiş saatine yakın bilgisayarın başında durmak gerekiyordu, zira o ürünü çok isteyen biri pusuya yatıyor ve son saniyelerde sizin verdiğiniz fiyatın üzerinde bir fiyat verip ürünü elinizden alabiliyordu. Bu şekilde ürünler asıl değerinin çok üzerinde, gerçekçi olmayan fiyatlara satılıyordu (açık arttırma hırsı!). İnsan bir kez hırsa kapılınca gözü birçok şeyi görmüyor, ürünün diğer özelliklerini araştırmayı unutuveriyor. "Yaprak"ları da bu şekilde almış olmalıyım. Bir ara hırsa kapılıp 1915 yılına ait bir "National Geographic" dergisini 100 dolar karşılığı bir paraya almak üzereydim ki ilahi bir el son saniyede bana mani oldu! ihale başkasında kaldı! Aynı dergiyi "eBay"den (ABD) 10 dolara aldım sonra. Söz konusu yerli site artık açık arttırma uygulamasını geri planlara itmiş, şimdi çoğu ürün doğrudan satın alınabiliyor.

Konu scanfan tarafından (28.Nisan.2015 Saat 12:12 ) değiştirilmiştir. Sebep: imlâ
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Şubat.2016, 01:48   #8
Süper Üye

steinbeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 59
•Rep Seviyesi :
steinbeck will become famous soon enough
Mükemmel bir paylaşım. Çok teşekkür ederim.
steinbeck isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Ağustos.2017, 11:53   #9
Yeni Üye

yazicizahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
yazicizahmet is on a distinguished road
benim elimde de bulunmasından gurur duyduğum bu türk edebi basım tarihinin altın sayfalarının binbir zahmetle taranıp paylaşılması kutlanılası ellerinize sağlık
yazicizahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
1940'lar, 1950'ler, edebiyat dergileri, orhan veli kanık, yaprak

Seçenekler
Stil