Estambul (1943) (Film-Noir)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
Estambul (1943) (Film-Noir)

Yönetmen: Norman Foster, Orson Welles
Senaryo: Orson Welles, Joseph Cotten, Eric Ambler (roman)
Müzik: Roy Webb
Ülke: ABD
Tür: Dram, Gerilim, Kara Film
Süre: 68 dk.
Vizyon Tarihi: 12 Ocak 1943 (ABD)
Dil: İngilizce, Türkçe, Fransızca, Almanca
Nam-ı Diğer: A Jornada do Medo / Terrore Sul Mar Nero / Terror en Estambul / Journey Into Fear
IMDb Rating: 6.5
Rotten Tomatoes: 75

Sunum: 715 MB, Siyah Beyaz 694*526pxs DVD Rip, orijinal dil, Türkçe altyazı, çeşitli posterler

Journey Into Fear:

Mühimmat uzmanı Howard Graham (Joseph Cotten) ve eşi (Ruth Warrick), bir konferanstan dönerken
Kopeikin (Everett Sloane) tarafından İstanbul'da bir gece kulübüne götürülür ve burada öldürülmekten zor kurtulur.
Türk polis müfettişi Albay Haki'nin (Orson Welles) çıkardığı sonuca göre, bir Nazi suikastçısının hedefinde Graham vardır.

Haki'nin çözümü Graham'ı ülke dışına çıkarmak, böylece öldürülürse en azından onun gözetiminde olmayacaktır.
Albay Haki, Graham için bir yük gemisinde Karadeniz yolculuğu için yer ayarlar ve yük gemisi,
en az biri bir Nazi suikastçısı olan son derece ilginç karakterlerle doludur.

Journey-Into-Fear-1.jpg

"Korkuya Yolculuk" veya 'korkunun insanları nasıl kahramanlaştırdığı' filmin künyesinde Norman Foster'ın imzasını taşıyor.
Ama sonra Orson Welles senaryo üzerinde oynama yapmış ve tarzının olağanüstü inceliği, filmin güzelliğini sağlamış.

Filmi, görünürde bir aldatmacaya dönüşen bir casus vakasına dayandıran Foster ve Welles,
kara film türünün başlıca yasalarını yeniden yazmış: bir düşsel olay örgüsü; bir gramofonda eski, çizik bir plak çalınması,
garip şüpheliler; kalın gözlüklü, düğmeli bir yağmurluk giyen sessiz bir suikastçı ve
Batum'un büyük otelinin cephesinde yer alan son müzik parçası.

Journey-Into-Fear-3.jpg

Film, ilk başta 91 dakikaymış. ABD'de gösterimi için 69 dakikaya indirilmiş.

Sansürcüler çok eski zamanlardan beri, izleyicilerin eğlenerek düşünmesini istemezler,
bu yüzden çoğu politik konuşmayı kesmenin yanı sıra, ironik cinsel göndermeler ve
herhangi bir din sözü içeren birçok sahneyi kaldırmışlar.
Yine de, neredeyse bir çeyreği kesilen Korkuya Yolculuk, karamsar atmosferi, egzotik yerleri, seksi kadınları,
tuhaf kötüleri, siyaseti, bilgeliği, felsefesi ve alaycı bir mizahı ile büyüleyici bir film olarak varlığını korumuş.

Belki -onüçüncü dakika içinde- Türkçe ile imtihanına güleceksiniz ama
ağar(tıl)mış saçları ve muhteşem bıyıklarıyla Orson Welles'e bir kez daha hayran olacaksınız.

(Bir kalpağın çok yakıştığını düşündüğüm ikinci kişilik oldu kendisi - yine de, birincinin yanına yaklaşamaz.)

O-Welles-Albay-Hakim.jpg

Filmdeki İstanbul / Türkiye sahnelerinde o zamanın kılık kıyafetleri kullanılmaya özen gösterilmiş.
Daha ileri tarihlerdeki bu zaman aralığını konu alan birçok filmde fesli adamlar, eski dilde yazılar hep dikkatimi çekmiştir.

Albay Haki görünmezden hemen önce, kendisinin 1919 geçici hükümetinde vekil olduğu,
Atatürk'ün güvendiği has adamlardan biri olduğu bahsediliyor.
Gerçek olabilir;
ama ben, Albay Haki'nin
(Hakim / Hakkı?) dönemin popüler romancısı Eric Ambler'in hayali kahramanı diye düşünüyorum;
çünkü bu kahramanı, birkaç romanında kullanmış; bu romanlardan en az biri daha film yapılmış:
"The Mask of Dimitrios (1944)" / İzmirli Dimitrios'un Maskesi.
Film-Noir meraklıları beklenti yapabilir, yakın bir zamanda sunacağım.

Orson-Welles-1943-Journey-into-Fear2.jpg

Efendim, filmin orijinal ve uluslararası ismi Journey Into Fear.
Pek bilinmeyen "Estambul" ismini tercih edişim,
-itiraf edeyim- tamamen dikkat çekmek için.

Çünkü, duydum ki üstad BlackBishop'un doğum günüymüş.
Sıkı takipçisi olduğum ve sıkı takipçim üstadın doğum gününü kutlar, nice sağlıklı yıllara dileklerimle birlikte,

-arsızlığıma vermezse- Elfler, Cüceler, Büyücüler ile Ork ve Goblinler serisini hatırlatmak isterim. :9

Saygılarımla.

*

*Link yenilendi*

Son düzenleme:

BlackBishop

Çeviri & Balonlama
16 Eki 2010
1,524
13,951
Denizli - İstanbul
Sayın agartan'a kutlaması, dikkat çekici paylaşımı ve güzel dilekleri için Teşekkür ediyorum. Ne yazık ki şu sıralar ben paylaşım yapma imkanına sahip değilim. Yakın zamanda kendimi Mitoz bölünme ile çiftleyip bir şeyler yapmaya çalışacağım.

blackswan

Yeni Üye
14 Tem 2019
9
5
Bu harika klasik için çok teşekkürler. Eline ve yüreğine sağlık.

Moderatör tarafında düzenlendi: