3 Bad Men (1926)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
3 Bad Men (1926)

Yönetmen: John Ford
Senaryo: Herman Whitaker, John Stone, Ralph Spence
Müzik: Dana Kaproff
Ülke: ABD
Tür: Romantik, Western
Süre: 92 dk
Vizyon Tarihi: 28 Ağustos 1926
Çekim Yeri: Jackson Hole, Wyoming, ABD
IMDb: 7.5

Sunum: 847 MB, Siyah/Beyaz-Sessiz 720p, Türkçe ara-yazısı ve çeşitli posterler.

3 Kötü Adam:

3-Bad-Men-1926-4.jpg

1870'lerde Dakota'da altın keşfedilince, at hırsızları Bull Stanley (Tom Santschi), Mike Costigan (J. Farrell MacDonald) ve
'Spade' Allen (Frank Campeau) batıya doğru yolculuğa çıkan servet arayışındaki binlerce öncüye katılır.

Kısa süre sonra üç kafadar, genç bir kız olan Lee'ye (Olive Borden) saldıran bir haydut çetesi görür.
Onu kurtarırlar, ancak saldırı sırasında Lee'nin babası öldürülür, bu yüzden üç arkadaş onun koruyucuları olur.
Çok geçmeden, suç geçmişlerini geride bırakıp kendilerini Lee'ye adarlar ve yeni kurulan kasabaya yerleşirken ona yardım ederler.

Üç -eski- kötü adam yozlaşmış bir şerife karşı çıkarken, Lee için bir eş aramaya başlar ve George O'Brien'da karar verirler.

Three-Bad-Men1926-01.jpg

Senaryonun özensizliğine rağmen, sürükleyici bir Western.

"3 Bad Men" sessiz Western'in olağanüstü bir örneğidir ve John Ford'un ilk zaferlerinden biridir.
Film çarpıcı; silahlı çatışma sekansları gerçekten etkileyici ve
kefaret ve fedakarlık hikayesi tahmin edilebilir olsa da yine de hareketlidir.

"3 Bad Men", John Ford'un daha ünlü çalışması olan "Stagecoach (1939)" yapımına kıyasla ilkeldir
ancak sessiz film meraklıları için, izlemesi bir zevk olacaktır.
(Şurada: http://www.cizgidiyari.com/forum/ya...oach-cehennemden-donus-1939-bdrip-tr-eng.html),

Görünüşe göre John Ford, en iyi filmlerini kendi duyarlılıklarıyla örtüşen harika bir hikaye olduğunda yapmış.
Erkek-kadın romantizminden kaynaklanan aşırı hassasiyetle erkek arkadaşlığını filme alan ve neredeyse gerçek olay örgüsünden çok
komik yanlara ağırlık veren bir yönetmen için, "3 Kötü Adam" özel bir yapım gibi görünüyor.
Haydutların kahraman olduğu bir Western ve Olive Borden ile tipik kahraman George O'Brien arasındaki aşk hikayesi bir alt konu haline geliyor.

Ford'un esprileri tüm sahnelere yayma eğilimi genellikle biraz aşırıdır, ancak 3 Kötü Adam'da bu o kadar da önemli değil.
Çünkü komedi karakterleri, gösteriyi çalmakla tehdit eden yan oyuncular değil, ana kahramanlar.
Charlie Chaplin'in filmlerinde de benzerlerini görebilirsiniz.
Dahası, Tom Santschi, J. Farrell MacDonald ve Frank Campeau, (3 Kötü Adam) zamanın karakter oyuncularıydı;
bu filmde kendilerini kanıtlamışlar.

3-Bad-Men-1926-1.jpg

Bu film aynı zamanda destansı bir öncü Western'dir ve tarihsel bağlamda "The Iron Horse (1924)" (Şurada: http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/146712-iron-horse-1924-a.html)
kadar önemli olmasa da, Ford bize sürekli olarak arka planda bir medeniyetin inşa edildiğini gösterir.
Pek çok filminde olduğu gibi, bireylerin hikayesi ile kitlelerin hikayesini, çoğu zaman aynı karede dengeler.

3-bad-men.jpg

"3 Kötü Adam" muhtemelen Ford'un en iyi sessiz filmidir.
Ovalarda ata binen adamların siluetlerinin hem heyecan, hem de keskinlikle renklendirilebileceği bir hikaye...
John Ford için romantizmin gerçekten yattığı yer burasıydı.

Saygılarımla.

*

01cizgisever

Süper Üye
18 Nis 2016
605
1,267
Agartan, üstadım değerli emekleriniz için şimdiden çok teşekkürler ben bu filmi indirdim fakat (847) mb cbr olarak iniyor görünüyor ancak üstüne tıkladığımda film hiç açılmıyor acaba başka türlü bir işlemlemi indiriliyor anlamadım bir zahmet yadrdımcı olup ilgilenirseniz sevinirim saygılarımla.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Agartan, üstadım değerli emekleriniz için şimdiden çok teşekkürler ben bu filmi indirdim fakat (847) mb cbr olarak iniyor görünüyor ancak üstüne tıkladığımda film hiç açılmıyor acaba başka türlü bir işlemlemi indiriliyor anlamadım bir zahmet yadrdımcı olup ilgilenirseniz sevinirim saygılarımla.
Sayın 01çizgisever,
indirdiğiniz cbr dosyasının üstünde çift sol tık yapın.
WinRar programı dosyayı açacaktır.
Gördüğünüz penceredeki film ismi yazılı sarı klasör üstünde sağ tık yapın.
Açılan pencerede "onay almadan çıkart" sekmesini seçin. İşlem bu kadar.

Sunumlarımı CBR olarak sunmaya başladım; çünkü ilk görseli görüntü olarak sunuyor. Kitaplardaki kapak gibi.

Kitapları CBR, CBZ ya da asıl program WinRar olarak arşivlediğinizi varsayarak,
müzik dosyalarını, film dosyalarını ve her türlü belge, foto, dokümanı da aynı şekilde saklamanızı öneririm.

Geçen ay, hiç üşenmedim, onbinlerce mp3, foto, video arşivimi böyle yaptım.
Hem olası bir virüs saldırısına karşı önlem, hem -az da olsa- hacim tasarrufu sağlıyor.

Bir yararı da, klasörü arşiv dosyası yapınca "RAM" onu tek bir dosya olarak kabul ediyor.
Örneğin, 100 JPEG sayfalık bir kitabı 100 değil, 1 dosya olarak görüyor.
12 şarkılık bir mp3 albümünü 12 dosya olarak değil, 1 dosya olarak görüyor.
Böylece, RAM şişmemiş oluyor, bilgisayar rahatlayıp hızlanıyor.

Saygılar...