Jariskatsis Mama (1964)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Jariskatsis Mama (1964)

Sayın baybora,
doğum gününüzü kutlar, nice huzurlu, mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

Yönetmen: Rezo Chkheidze
Senaryo: Suliko Jgenti
Müzik: Sulkhan Tsintsadze
Ülke: SSCB (Gürcistan)
Tür: Dram, Savaş
Süre: 88 dk
Vizyon Tarihi: 04 Kasım 1964
Dil: Gürcüce, Rusça
Nam-ı Diğer: Father of a Soldier
IMDb Rating: 8.6

Moskova Uluslararası Film Festivali 1965, En iyi erkek oyuncu: Sergo Zakariadze
Selanik Film Festivali 1965, Özel Ödül: Yönetmen Rezo Chkheidze

Sunum: 807 MB, 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır.

Jariskatsis Mama:

Nlg4Lx.jpg

II. Dünya Savaşı yıllarıdır.
Hikayenin kahramanı Georgy Makharashvili (Sergo Zakariadze) üzüm yetiştiriciliğiyle uğraşan bir köylüdür.
Cephede yaralanarak Gürcistan'a yakın bir yerdeki hastaneye kaldırılan tank sürücüsü oğlunu bulmak ve köyüne geri getirmek için yola çıkmak üzeredir.
Yolculuk öncesi karısının tembihlerini dinler. Köydeki herkes yaşlı adamın etrafına toplanır.
Geleneksel bir uğurlamanın ardından yaşlı Georgy yola çıkar.

Sonrası... Oğluna ulaşabilmek amacıyla yaptığı yolculuk sırasında başından geçen olayların kara mizah metninde anlatıldığı bir yol ve savaş filmi.
Kariyerinde sadece 5 film bulunan Sergo Zakariadze öyle bir oynamış ki... Tek başına film yapmış.

Nliisf.jpg

Çok, çok, çok... güzel bir film mi? Hayır. Öyle 8,6 puanlık bir film değil.
Ama bir şeyler var bu filmde:
Georgy Makharashvili karakterinde bizden birilerinin (babacan Hulusi Kentmen ve ayrıca "eşkıya" Baran) havası bulacaksınız.
Ama yine de kendine özgü biri. Basit bir köylü ama/ve doğaya yaklaşımı çoğu okumuşun yüzünü kızartacak cinsten.

Üretim toplumunun en temel sınıfı olan işçi-köylü sınıfının; savaş ortamında dahi, olaylara ve olgulara yaklaşım biçiminin ne denli farkındalık yaratan ve
hayatı sorgulatan bir yapıda olduğunu, gayet yalın ve sade bir biçimde anlatıyor bu eser.

İnsanın, her ne şartta olursa olsun, doğa ile olan etkileşimine sadık kalması gerektiği ve bu doğrultuda,
savaş gibi en acımasızlık kokan bir ortamda dahi, insanı insan yapan temel değerlerin kaybedilmemesi gerektiği çok naif bir biçimde sunuluyor.

Vatan sevgisini, yurt sevgisini, direnci, isyanı, kavgayı ve amacı uğruna bir insanın kendi sınırlarını ne derece zorlayabileceğini,
Makharashvili karakteri üzerinden bazen duygulanarak, fazlasıyla tebessüm ederek gözlemleyebilirsiniz.

NliXvA.jpg

Tam olarak 7,5 puanı hak eden bir film.
1 puan da Sergo Zakariadze için artı değeri var. (IMDb puanına geldik.)
:9

Afişinden de anlayacağımız üzere, film ülkemiz sinemalarında Türkçe olarak gösterime girmiş.
Ama hangi tarihlerde sinemalarımızda oynadığına dair bir bilgi bulamadım. (1 Ocak 1970 tarihini, güvenilir olmayan bir sitede gördüm):

Nlg6K6.jpg

"Jariskatsis Mama" batı dillerine ve Türkçemize "Askerin Babası" olarak çevrilse de, "Mama" ana / anne demek.
Yakından tanıdığım Gürcü Meri "Jariskatsis" sözcüğünün tam olarak Türkçe karşılığının olmadığını belirtti.
Toprak, vatan, doğa, çalışanlar, ordu... hepsini birden kapsayan bir sözcükmüş. Burada "Toprak Ana" anlamlı oluyor.

Saygılarımla.

*

uluduz

Yeni Üye
4 Eyl 2013
83
258
Sevgili "AĞARTAN"
Sitedeki tüm paylaştığın filmleri yakından izliyorum ve oldukca başarılı buluyorum,
ancak bir sinefil olarak-ki sinema tarihinin en iyi 2000 filmine sahibim-bu film hakkındaki eleştirini beğenmedim.Benim en iyi 10 savaş filmi sıralamamda 2.cidir.İlki Lewis Milestone'un All Quiet on the Western Front'dur.
Puanlamanda hatalı olduğunu düşünüyorum.
Emeklerin için teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Rusça öğrenmeye başlayan
ve sinema seven biri olarak
bu filmi de ilgi ile izleyeceğimi
söyleyebilirim... ve de umarım
daha çok Rus filmi (veya Rusça
film diyeyim) görürüz bu sayfada.
Çok teşekkür ederim, "agartan"
üstadım, sizi keyifle takip etmeye
devam ediyorum.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Sevgili "AĞARTAN"
Sitedeki tüm paylaştığın filmleri yakından izliyorum ve oldukca başarılı buluyorum,
ancak bir sinefil olarak-ki sinema tarihinin en iyi 2000 filmine sahibim-bu film hakkındaki eleştirini beğenmedim.Benim en iyi 10 savaş filmi sıralamamda 2.cidir.İlki Lewis Milestone'un All Quiet on the Western Front'dur.
Puanlamanda hatalı olduğunu düşünüyorum.
Emeklerin için teşekkür ederim.
Sevgili uluduz, daha önce bir kaç kez belirttiğim gibi, ben bir "sinefil" değilim.

Bu film hakkında her hangi bir eleştirim yok, olamaz da.
Filmler hakkında herkesin eleştiride bulunmasını anlayamıyorum; bir eğitim gerekir diye düşünüyorum.
Hem sinema teknikleri hakkında, hem oyunculuk, dekor, makyaj ve kostüm, efekt, ses ve ışık kullanımı hakkında...
Yetmez, çok güçlü bir hafıza gerekir, çok da iyi bir yazım diline.
Zengin bir arşiv ve de sinefil olmak yetmez; hem her babayiğit de sinefil olamaz, zordur.

Sunum yaptığım filmler hakkında ilginç ve/ama önemsiz bilgileri derlemeyi seviyorum.
Elbette, bazıları önemli olabiliyor.

Filmleri çok nadiren yorumluyorum.

Bu film için yazdıklarımın "eleştiri" olduğunu sanmıyorum.
Yorum ile eleştiriyi aynı kefeye koymamak gerekir diye düşünüyorum.

"20 yıl önce dünyanın gördüğü en büyük savaşın acıları henüz taze iken,
sosyalist topluma ait basit bir köylü babanın üzerinden çekilmiş bir propaganda filmi,
taraflı ve popülist anlayışla çekilmiş.
" diye yazsaydım, eleştiri olurdu.

Filmin IMDb puanı 8,6. Bu puan, 3912 kullanıcının ortalama oyu.
Çok büyük bir olasılıkla, 3500 Gürcü 10 tam puan vermiş olmalı.

Bana göre, filmin değeri 7,5.
Ama Sergo Zakariadze'nin oyununu çok beğendiğimi belirterek,
IMDb puanına geldiğimi (kendimle dalga geçerek) yazdım zaten.
Silebilirdim elbette, ama o zaman da yazım anındaki düşüncelerimi bilemezdiniz.

Belirttiğiniz zengin film arşivinizden bir kaç film de siz paylaşsanız, Çizgi Diyarında güzel bir sinematek oluştursak...

Saygılar.

uluduz

Yeni Üye
4 Eyl 2013
83
258
Evet,paylaşımı düşünüyorum,ancak işlerim nedeni ile bunu önümüzdeki yıla kadar ertelemek zorundayım.Emekliliğimde bolca zamanım ve çizgi diyarı sinametekine katkı sağlayacağımı inanıyorum.
Saygılar...