Ladri di Biciclette (1948) *Oscar*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Ladri di Biciclette (1948) *Oscar*

Yönetmen: Vittorio De Sica
Senaryo: Cesare Zavattini, Oreste Biancoli, Luigi Bartolini (roman)
Müzik: Alessandro Cicognini
Ülke: İtalya
Tür: Dram
Süre: 90 dk
Vizyon Tarihi: 24 Kasım 1948 (İtalya) 1958 Türkiye (Bisiklet Hırsızları)
Dil: İtalyanca
Çekim Yeri: Rome, Lazio, İtalya
Nam-ı Diğer: The Bicycle Thief / Bicycle Thieves
IMDb Rating: 8.3
IMDb Top 250: #99
Oscar 1949 Onur Ödülü: Akademi Yönetim Kurulu tarafından 1949'da ABD'de gösterilen yabancı dilde en seçkin film olarak seçildi.
Golden Globe 1950: En İyi Yabancı Film
BAFTA 1950: En İyi Film
17 Ödül daha

Sunum: 730 MB, Siyah/Beyaz 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır.

Bisiklet Hırsızları:

0040522.jpg

Bana göre en iyi film yönetmeni olan Sergio Leone, henüz 19 yaşındayken bu kariyerinin ilk filminin çekimlerinde Vittorio De Sica'nın asistanıymış.
Ayrıca yağmur sahnesinde, duvar dibinde Bruno ve Antonio'nun yanında duran öğrenci rahiplerden biri olarak kısacık bir görünüme sahiptir.
(Farketmeksizin Bruno'yu duvara sıkıştıran)

Oyuncuların tamamı amatördü.
Lamberto Maggiorani (Antonio), oyuncu eğitimi olmadığından endişeliydi ve De Sica'nın yapmasını istediği şeyi sıklıkla yapamadığında çok utanmıştı.
Yönetmen, Maggiorani'nin canlandırdığı karakter için uygun olduğundan; kaygısını ve gerginliğini bozmamak için onu şımartmadı.
De Sica daha sonra Maggiorani'yi övmüştü: "Hareket etme şekli, oturma şekli, işten sertleşmiş jestleri; elleri... bir aktörün değil, çalışan bir adamın elleri"

Lianella Carell (Maria), Vittorio De Sica ile röportaj yapmaya gelen bir gazeteciydi; De Sica onu görünce film için Maria'yı oynamasını teklif etmişti.
De Sica çekimler başladığında küçük karakter Bruno'yu oynayacak ideal oyuncuyu hâlâ bulamamıştı.
Antonio'nun, bisikleti bulmasına yardım edebilecek arkadaşını aradığı sahneyi çekerken aradığı tipi bulmuştu:
"Maggiorani'ye (Antonio) bir şey söylüyordum," diye anlatmış,
"Etrafımda toplanan izleyicilere kızgınlıkla döndüğümde yuvarlak yüzlü, komik bir burnu ve harika canlı gözleri olan tuhaf görünümlü bir çocuk gördüm."

a6rqVc.jpg

Sayın scanfan şurada romanına dair bir başlık açmış; filmden de bolca bahsetmiş: http://www.cizgidiyari.com/forum/di...isiklet-hirsizi-vittorio-de-sica-senaryo.html

Filme gerçekçi bir görünüm kazandırmak için dikkatli planlama ve prova gerekiyordu.
Vittorio De Sica'nın 40 sokak satıcısını işe aldığı sahne vardı.
Roma itfaiyesi, yukarıda yazdığım Sergio Leone'nin olduğu sahne için "yağmur fırtınası" sağlamıştı.
De Sica, eğitimsiz oyuncuların doğal performanslarını çeşitli açılardan elde etmek için aynı anda altı kamerayla çekim yaptı.
Filmin yer yer belgesel gibi görünmesi, yönetmenin özenli yöntemleri sayesindedir.

Bisiklet Hırsızları, Sight & Sound dergisinin 1952'de yaptığı film yapımcıları ve eleştirmenler anketinde tüm zamanların en iyi filmi seçilmişti.
Film, 2002'de yapılan yönetmen anketinde de altıncı oldu.

Keyifli seyirler, sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler dilerim.

*

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
1948'de henüz 9 yaşındayken Bisiklet Hırsızları'nda Bruno rolünü canlandıran Enzo Staiola şimdi 81 yaşındaymış, ne kadar da dinç duruyor. Staiola birkaç filmde daha oynadıktan sonra 1954'te son kez "Çıplak Ayaklı Kontes"te de rol alıp sinemayı bırakmış ve daha sonra matematik öğretmenliği yapmış.

Bu klasik film için teşekkürler sevgili "agartan".
Pz1zNr.jpg

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,333
hiçbiryerde :)
Bu karakteri görünce iki gün önce izlediğim
"Küba ve kameraman" filmi aklıma geldi.
40 yıl boyunca Kübaya gidip gelen ve orada
bir kaç farklı aileyi tanıyıp, Fidel Castro ile
buluşmasını, devrimden sonraki Kübalıların