Cromwell (1970) *Oscar*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Cromwell (1970) *Oscar*

Yönetmen: Ken Hughes
Senaryo: Ken Hughes
Müzik: Frank Cordell
Ülke: İngiltere
Tür: Biyografi, Dram, Tarihi
Süre: 140 dk
Dil: İngilizce
Vizyon Tarihi: Eylül 1973 Türkiye (Ölmeyen Kahraman)
Çekim Yeri: Hertfordshire, İngiltere, Birleşik Krallık
IMDb Rating: 6.9
*Oscar* 1971: En İyi Kostüm Tasarımı, Vittorio Nino Novarese

Sunum: 1,25 GB, 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır.

Cromwell,1:

Cromwell,2:

TgdIHp.jpg

"Daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz" Oliver Cromwell

“Ey bu meclisin aşağılık mensupları!
Oturumunuzu sonlandırmaya geldim,
Meclisi yaptığınız her icraat ile kirletmenize ve şerefsizleştirmenize artık kalıcı bir son vermeye geldim,
Siz ki fitneci, fesatçı, meclis üyeleri, siz ki iyi bir hükümet olmak dışındaki her şeysiniz!

Kiralık sefil yaratıklar, zavallılar,
ülkenizi en küçük şahsi çıkar adına satılığa çıkaranlar,
birkaç kuruş için Tanrı'ya ihanet edenler, içinizde bir parça da olsun erdem kalmadı mı?
Bir parça vicdan da mı yok?

Atım kadar bile dindar değilsiniz!

Altın sizin Tanrınız olmuş!

Satılığa çıkarmadığınız bir değer de kalmadı..

Ulusunuz adına iyi bir şey düşünemez misiniz?

Sizi çıkarcı sürüsü, bulunduğunuz bu kutsal meclisi, o varlığınızla kirletiyorsunuz!
Tanrının kutsadığı bu meclisi, ahlak yoksunu davranışlarınızla hırsızların ini haline çevirdiniz!

Halkın size verdiği yetkiyi kötüye kullandınız.
Siz ki, halkın umutsuz dertlerine çare olmalıydınız. Kendiniz halka en büyük dert kaynağı oldunuz!

Ama ülkeniz beni asırlardan beri temizlenmemiş bu ahırı temizlemeye çağırdı!
Ve bu gücü de bana Tanrı verdi.
Bu şeytan ocağını yönetmeye geldim.

Vay halinize!
Şimdi derhal defolun!!!
Acele edin rüşvetin köleleri!
Acele edin, gidin!

Süslü saltanat eşyalarınızı alın ve defolup gidin!..”

Bu sözler, tarihte demokrasinin beşiği olarak bilinen İngiltere'de 20 nisan 1653 günü,
meclis çatısı altında General Oliver Cromwell (1599-1658) tarafından söylenmişti.

TgdLDn.jpg

Yazar / Yönetmen Ken Hughes, 1960'ların başında Cromwell'in bir biyografisini okuduktan sonra konuya bağımlı hale geldi.
Sonraki dokuz yıl boyunca, Cromwell hakkında 120'den fazla kitap okudu.
Cromwell'in yaşamı boyunca gittiği her yeri karış karış gezdi.
Rüyası, aynı şekilde "Cromwell" saplantısı olan yapımcı Irving Allen ile tanıştığında mümkün oldu.

Yazar / Yönetmen Ken Hughes, koyu bir İrlanda milliyetçisi olan Richard Harris'e
"Kendine saygı duyan hiç bir İrlandalının Oliver Cromwell'i oynamaması gerekiyor" dediğinde Harris sadece gülmüştü.
Çünkü, tarihsel koşulları biliyordu ve Cromwell'i toplumu reformdan geçirme ideali olan bir bütünlük sembolü olarak görüyordu.
Cromwell'in idealist doğasını, ülkeyi aristokratların elinden alma hedefini ve kendine özgü katı öz disiplinine hayrandı.
Ayrıca Harris, bir oyuncunun oynadığı karaktere kesinlikle inanmasının gerekli olmadığını düşünüyordu.

(Cromwell, kral yanlısı olan o zamanki İrlanda nüfusunun 1/3 kadarını yok etmiştir.)

Film için 4000'e yakın kostüm yapıldı, 16.000 prop (sahne eşyası) kullanıldı ve Avrupa'nın her yerinden binlerce peruk sipariş edildi.
200'den fazla işçi, İngiliz yapımı bir film için şimdiye kadar yapılmış en büyük dış mekan setini inşa etmişti:
Londra'daki Parlamento Meydanı'nın 1642'de görüldüğü gibi iki dönümlük bir yeniden yaratımı,
Avam Kamarası, Westminster Sarayı ve Abbey ile yaklaşık 50 başka bina.

Tgd2ot.jpg

Filmde bir kaç anakronizm hatası, bir kaç süreklilik ve coğrafya ile gerçek tarih hatası vardır. En önemlisi;
Cromwell'in yukarıdaki söylev ile Rump Parlamentosunu görevden alması
kendisine taç teklif edilmesinden daha sonra değil, daha önce gerçekleşmişti.

Çok karmaşık bir şahsiyet ve bir püriten olan Oliver Cromwell ile ilgili daha fazla bilgi için:
Püriten için:

Cromwell'in ünlü bir sözüyle başlamıştım, ünlü diğer bir sözüyle bitireyim:

“Sizi alkışlayanlara aldanmayın. Siz asıldığınızda, celladınızı daha çok alkışlayacaklardır.”

Keyifli seyirler,
sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

*