Spartacus 1960

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
Spartacus 1960

Yönetmen: Stanley Kubrick
Senaryo: Dalton Trumbo, Howard Fast, Peter Ustinov
Müzik: Alex North
Tür: Macera, Biyografi, Dram
Dil: İngilizce
Çekim Yeri: Alcalá de Henares, Madrid, İspanya
Vizyon Tarihi: 06 Ekim 1960 (ABD)
Bütçe: $12 M / Hasılat: $60 M
Nam-ı Diğer: Spartacus: Rebel Against Rome
IMDb Rating: 7.9
4 Oscar ödülü. 5 farklı ödül

l-spartacus-c71k2.jpg

M.Ö. 70’li yıllarda Roma İmparatorluğu’nda büyük bir köle ayaklanması başlatan efsanevi Spartaküs’ün öyküsünü anlatan bu film,
aslında Kubrick’in kendi projesi değildi.
Rejisör koltuğuna yapım başladıktan bir süre sonra, yapımcı Kirk Douglas tarafından Anthony Mann’ın yerine oturtulan Kubrick,
Howard Fast’in aynı adlı romanının uyarlamasında, alışık olduğundan epey farklı sularda gezindi:
O dönem yükselişte olan “kılıç ve sandalet” filmleri türüne yabancıydı.
Sonuç pek de “Kubrickvari” değil belki ama muazzam figüran sayısına sahip dış mekân çekimlerinden dekorlarına,
parlak isimlerle dolu oyuncu kadrosuna, türün gerektirdiği gibi dramatik bazı unutulmaz sahnelerine “Spartaküs benim!”,
görkemli bir epik sinema örneği.

*
3 saatlik sürenin bir çırpıda geçtiği film.
Bir başkaldırı, özgürlük mücadelesi ve "asil"liğin ne demek olduğu...
Savaş sahnelerinden, diyaloglara kadar tam bir şaheserdir. Her saniyesi ayrı bir sanat çalışmasıdır.
Senarist Dalton Trumbo ile yönetmen Stanley Kubrick buluşmuş;
bunun yanına sağlam oyunculuklar da eklenince hakikaten bir başyapıt çıkmış ortaya.

*
Kubrick'in beğenmediği tek filmi olan Spartaküs, bence epik sinemanın baş yapıtı.
En temel özelliği de modernizmin üzerine kurulu olduğu Roma'nın nasıl bir şey olduğunu göstermesi.
Anlatımı ise, genel epik sinemanın tarzına uygun. Uzun sekanslar, yavaş kamera çekimleri ve devasa sahneler. Hepsi benim için bir sinema şöleni.

*
Kubrick bu filmi çekerken yapımcıların baskısı altında kaldığından istediklerini tam olarak yansıtamamıstır.
Bence de Kubrick'in karakteristik özelliklerinin en az olduğu filmi; zaten bu filmden sonra yapımcılığını kendi yapmadığı hiç bir filmi de çekmemiştir.
Sonuç olarak çok iyi bir film, çünkü Kubrick filmi ama ustanın filmleri arasında en vasatlarından.

l-spartacus-1prd3.jpg

Tanıtım videosu:

agartan:

bağlantı adresinden indirebileceğiniz film, 1080p çözünürlükte, orijinal dilde, Türkçe altyazısı yanındadır.
Filmin tamamı 3,07 GB hacminde olduğu için 5 part "rar" dosyası içindedir.
part01 rar dosyasına 'buraya çıkar' sekmesini tıkladığınız takdirde, (şifre: agartan) filmin tamamı bir bütün olarak çıkacaktır.

Böylece, R. Türkmen üstadımızın II. ricası -kader- yerine gelmiş oluyor.
Sanıyorum yarın akşam da ilk ricasını Diyardaşlara sunarım.

Ekli dosyalar

• spartacus.jpg
    spartacus.jpg
    28.5 KB · Görüntü: 6

uluduz

Yeni Üye
4 Eyl 2013
83
258
Spartacus 1960

Yönetmen: Stanley Kubrick
Senaryo: Dalton Trumbo, Howard Fast, Peter Ustinov
Müzik: Alex North
Tür: Macera, Biyografi, Dram
Dil: İngilizce
Çekim Yeri: Alcalá de Henares, Madrid, İspanya
Vizyon Tarihi: 06 Ekim 1960 (ABD)
Bütçe: $12 M / Hasılat: $60 M
Nam-ı Diğer: Spartacus: Rebel Against Rome
IMDb Rating: 7.9
4 Oscar ödülü. 5 farklı ödül

l-spartacus-c71k2.jpg

M.Ö. 70’li yıllarda Roma İmparatorluğu’nda büyük bir köle ayaklanması başlatan efsanevi Spartaküs’ün öyküsünü anlatan bu film,
aslında Kubrick’in kendi projesi değildi.
Rejisör koltuğuna yapım başladıktan bir süre sonra, yapımcı Kirk Douglas tarafından Anthony Mann’ın yerine oturtulan Kubrick,
Howard Fast’in aynı adlı romanının uyarlamasında, alışık olduğundan epey farklı sularda gezindi:
O dönem yükselişte olan “kılıç ve sandalet” filmleri türüne yabancıydı.
Sonuç pek de “Kubrickvari” değil belki ama muazzam figüran sayısına sahip dış mekân çekimlerinden dekorlarına,
parlak isimlerle dolu oyuncu kadrosuna, türün gerektirdiği gibi dramatik bazı unutulmaz sahnelerine “Spartaküs benim!”,
görkemli bir epik sinema örneği.

*
3 saatlik sürenin bir çırpıda geçtiği film.
Bir başkaldırı, özgürlük mücadelesi ve "asil"liğin ne demek olduğu...
Savaş sahnelerinden, diyaloglara kadar tam bir şaheserdir. Her saniyesi ayrı bir sanat çalışmasıdır.
Senarist Dalton Trumbo ile yönetmen Stanley Kubrick buluşmuş;
bunun yanına sağlam oyunculuklar da eklenince hakikaten bir başyapıt çıkmış ortaya.

*
Kubrick'in beğenmediği tek filmi olan Spartaküs, bence epik sinemanın baş yapıtı.
En temel özelliği de modernizmin üzerine kurulu olduğu Roma'nın nasıl bir şey olduğunu göstermesi.
Anlatımı ise, genel epik sinemanın tarzına uygun. Uzun sekanslar, yavaş kamera çekimleri ve devasa sahneler. Hepsi benim için bir sinema şöleni.

*
Kubrick bu filmi çekerken yapımcıların baskısı altında kaldığından istediklerini tam olarak yansıtamamıstır.
Bence de Kubrick'in karakteristik özelliklerinin en az olduğu filmi; zaten bu filmden sonra yapımcılığını kendi yapmadığı hiç bir filmi de çekmemiştir.
Sonuç olarak çok iyi bir film, çünkü Kubrick filmi ama ustanın filmleri arasında en vasatlarından.

l-spartacus-1prd3.jpg

Tanıtım videosu:

agartan:

bağlantı adresinden indirebileceğiniz film, 1080p çözünürlükte, orijinal dilde, Türkçe altyazısı yanındadır.
Filmin tamamı 3,07 GB hacminde olduğu için 5 part "rar" dosyası içindedir.
part01 rar dosyasına 'buraya çıkar' sekmesini tıkladığınız takdirde, (şifre: agartan) filmin tamamı bir bütün olarak çıkacaktır.

Böylece, R. Türkmen üstadımızın II. ricası -kader- yerine gelmiş oluyor.
Sanıyorum yarın akşam da ilk ricasını Diyardaşlara sunarım.
"Beğenmediği tek filmi" ibaresine katılmak pek mümkün değil.Bir başyapıt olduğu doğru,ancak bir söyleşisinde ve sinema tarihcilerine göre beğenmediği tek filmi
1953 tarihli Fear and Desire (Korku ve İstek)isimli filmidir; ki bu filmin bütün kopyalını toplattığı söylenir.Çabalarını takdirle karşılıyorum.
Saygılar

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
"Beğenmediği tek filmi" ibaresine katılmak pek mümkün değil.Bir başyapıt olduğu doğru,ancak bir söyleşisinde ve sinema tarihcilerine göre beğenmediği tek filmi
1953 tarihli Fear and Desire (Korku ve İstek)isimli filmidir; ki bu filmin bütün kopyalını toplattığı söylenir.Çabalarını takdirle karşılıyorum.
Saygılar
Yorum bana ait değil, sayın uluduz.

(TA) turkcealtyazi.org yorumcularından birinin yorumu.
Objektif olmak için onu da alıntıladım.
Bana ait bir yorum için agartan: diye başlarım;
ancak haklısınız, TA yorumları ya da ekşi sözlük yorumları diye bir başlık açmayı unutmuşum.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Arkadaşlar nasıl sevindim bilemezsiniz. Hem Ağartan, hem Beymelikli dostumuz yüklemiş istediğim filmleri. Dünyanın Ucundaki Fener'de geldi. Şansıma bakın ki Beymelikli dostumuzun linkinde DNS engeline takıldım. Ona akşam bakacağım.
Ağartan dostumuzda Mega'ya yüklemiş. Onda da kota engeline takıldım, indiremedim. Ama bir şekilde indireceğim elbet.:)
Siz buraya yüklediniz ya, yeter.:)
Çok teşekkür ederim sevgili dostlar. İyi ki varsınız.