The Thief of Bagdad 1940 (Bağdat Hırsızı)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
The Thief of Bagdad 1940 (Bağdat Hırsızı)

Yönetmen: Ludwig Berger, Michael Powell, Tim Whelan
Senaryo: Miles Malleson, Lajos Biró, Miklós Rózsa
Vizyon Tarihi: 05 Aralık 1940 (ABD)
Dil: İngilizce
Müzik: Miklós Rózsa
Çekim Yeri: Buckinghamshire, İngiltere, Birleşik Krallık
IMDb: 7,5/10
3 Oscar

*
turkcealtyazi.org (TA) tanıtımı:

Prens Ahmed, Bağdad'ın meşru kralıdır, ancak kör edilmiş ve dilenciliğe kadar düşmüştür.
Büyük Vezir Cafer'in esiri olarak hapishanede Abu ile tanışır, ki Bağdad'ın en meşhur hırsızıdır Abu.
Bu ikili birlikte Cafer'in hapishanesinden kaçarlar ve bir dizi ilginç maceraya atılırlar.
Maceralarının arasında şişedeki cinden, uçan mekanik bir halıya, her şeyi gören büyülü bir mücevherden güzel bir prensese pek çok şeyle karşılaşmak da var...
Pek çok filme ve animasyona ilham veren meşhur kült film.

*
Film kurdu olarak bazen beni kendine hayran bırakan eski yapımları araştırırken gözüme çarpan,
sonra kaç kere izlediğimi unuttuğum;
Alaaddin'in sihirli lambası mı desem, binbir gece masalları mı desem bilemediğim garip bir doğu dünyasını içine alan mistik,
her an herşeyin olabileceği, devlerin, uçan halıların, cinlerin, büyülerin,
gizemlerin olduğu bir dünyada güzel bir aşk hikayesini izlemek harika bir duygu ve deneyim.
Bakın filmin tarihine, resmen 80 yıllık bir filmden bahsediyoruz.

*
Çekildiği yıla kıyasla, görsel efektler (kostümler, mekanlar) takdire şayandı.
Hikaye, işleyiş, akıcılık bakımından güzeldi. Oyunculuk bakımından da fena değildi.
Ama benim için bundan daha fazlasıdır Bağdat Hırsızı.
6 kollu mavi oyuncağın olduğu o sahne daha mini mini bir çocukken hafızama kazınmıştır.
Ve şu, "I want to be a sailor, sailing on the sea" şarkısının unutulmuşların arasından sıyrılması da çok tatlı bir tecrübe oldu.

*
agartan: Bağdat Hırsızı'nın afişinde "TechniColor" markasını görebilirsiniz.

TechniColor, 1920'li yıllarda sinemaya renklendirme işlemlerini sokan firmadır.
Sinemada renklendirmeye üç ana renk kullanılan iki negatifli bir sistemle başlamış.
(Fikir 1903'de Fransızlar tarafından ortaya atılmış ama, 1881'de ABD'de bu konuyla ilgili çalışmalar yapılmış)

Bu yöntemin en başarılı olduğu film 1933 yapımı "The Three Little Pigs" filmidir.
(Becky Sharpda 1935, Wizard of Oz 1939, Gone With the Wind 1939 diğer başarılı filmler)

Ancak yine de filmlerin renkli olması hemen gerçekleşmemiş.
Bunun nedeni, filmlerde kullanılabilecek renkleri firmanın danışmanları belirlemekte ve düzenlemekteymiş;
çok pahalı bir teknik olduğundan yapımcılar tarafından rengin anlatımı güçlendireceği sahnelerde kullanılmış.
Firmanın tekelci yapısından dolayı, kullanılan kameraları yapımcılara satmayıp kiraya veriyormuş.

Bu tekelci yapının, yapımcıları yeni arayışlara itmesinin sonucunda Eastman Color (Kodak) firması yeni bir teknik bularak çığır açar.
1950'de tanıtılan Eastman Color, yaygın olarak başarılı olan ilk "tek şeritli renk" işlemlerinden biridir ve sonunda daha zahmetli Technicolor'un yerini alır.
The Godfather II'nin son TechniColor filmi olduğu söyleniyor, ama bu bilgiyi teyit etmek zor.

Bağdat Hırsızı, 495 MB hacminde, DVD'den riplenmiş. (640x480 pixels)

Esas sürpriz, Türkçe dublaj olması.
Orijinal dil tercih ederim oysa; zira ülkemizde eski dublaj sanatçıları gibi ustalar yok artık.
Neyse ki bu filmin seslendirmesi de eski.

Buradan indirebilirsiniz:

"rar" şifre: agartan

Keyifli seyirler dilerim.

Ekli dosyalar

• bagdad-1a9h1.jpg
    bagdad-1a9h1.jpg
    66.2 KB · Görüntü: 34
Son düzenleme:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
Üstad, çok fazla kes yapıştır yapmamak lazım harici disklerde.
Benim de 4 TB diskim gitti, 70 kadar farklı yerlerde oluşan bad sector yüzünden.
Kurtarmaya çalıştık ama, koca 4 TB'tan sadece 300 GB kurtuluyordu. O da bir arada değil, farklı farklı yerlerde.
Defnettik gitti bir ikindi vakti; kalan sağlar bizimdir dedik.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,872
52,425
Kendi Koltuğunda
Üstad, çok fazla kes yapıştır yapmamak lazım harici disklerde.
Benim de 4 TB diskim gitti, 70 kadar farklı yerlerde oluşan bad sector yüzünden.
Kurtarmaya çalıştık ama, koca 4 TB'tan sadece 300 GB kurtuluyordu. O da bir arada değil, farklı farklı yerlerde.
Defnettik gitti bir ikindi vakti; kalan sağlar bizimdir dedik.

Genellikle hd'ye kaydedilen veriler hdnin başka başka yerlere kayıt etmesidir.bu durum C için geçerlidir 2ye bölündüğünü varsayarsak.Yapmanız gereken 15 günde bir temizlik ve buna bağlı olarak defrag yapmanız lazımdır.Bozuk bad sektörler varsa zaten ve ses gelmeye başlarsa hdnizden yedek almanızı öneririm.Bir de pc nizde Ups güç kaynağı şarttır.Elektiriklerin bir an gidip gelmesi hardiskte kafa atma olayı oluşabilir.Çalışan diski elinize alıp sağa sola çevirmemeniz tavsiyemdir.Masa üstü pc hddler 1 dakikada 7200rpm dönerken dizüstüler 5400 rpm ile dönerler.
Benim tavsiyem kurulumunuu yaptığınız sistemi ssd ye kurun.Prg.leride buraya kurun.Verilerinizi hddlere yükleyin.Açılış ve kapanış hızlandığı gibi ssd ye kurulan prgler daha hızlı çalışacak daha hızlı verilere ulaşacasaksınız.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297

Genellikle hd'ye kaydedilen veriler hdnin başka başka yerlere kayıt etmesidir.bu durum C için geçerlidir 2ye bölündüğünü varsayarsak.Yapmanız gereken 15 günde bir temizlik ve buna bağlı olarak defrag yapmanız lazımdır.Bozuk bad sektörler varsa zaten ve ses gelmeye başlarsa hdnizden yedek almanızı öneririm.Bir de pc nizde Ups güç kaynağı şarttır.Elektiriklerin bir an gidip gelmesi hardiskte kafa atma olayı oluşabilir.Çalışan diski elinize alıp sağa sola çevirmemeniz tavsiyemdir.Masa üstü pc hddler 1 dakikada 7200rpm dönerken dizüstüler 5400 rpm ile dönerler.
Benim tavsiyem kurulumunuu yaptığınız sistemi ssd ye kurun.Prg.leride buraya kurun.Verilerinizi hddlere yükleyin.Açılış ve kapanış hızlandığı gibi ssd ye kurulan prgler daha hızlı çalışacak daha hızlı verilere ulaşacasaksınız.
Üstadım, bu dediklerinizi yıllardır aynen yapıyorum zaten.

Farklı olan şu ki; üç tane 4 ayaklı dostum var, miyav diyenlerden.

Ya benim tepemdeler, ya da bilgisayarımın.
Onlara 4 TB değil, 40 TB feda olsun.

Daha önce başka bir HDD'de bad sector oluşmuştu, repair programı ile HDD'yi bir çeyrek + üç çeyrek yaparak, yarım GB yer kaybederek kurtarmıştım.
Çok uzun süren bir işlem, 1 TB aşağı yukarı 5 gün sürmüştü.
Ama bunda (data kablosunu dişlenmiş buldum) kurtarılacak bir şey yoktu.