American Splendor (2003)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Sayın Scanfan'ın "İçinden ÇR geçen filmler" listesindeki filmleri (bulabildiğim kadarıyla) paylaşmaya çalışacağım.

Bulabildiğim 4. film: American Splendor 2003 (Görkemli Hayatım)

Yönetmen: Shari Springer Berman, Robert Pulcini
Senaryo: Harvey Pekar, Joyce Brabner, Shari Springer Berman
Müzik: Mark Suozzo
Ülke: ABD
Tür: Biyografi, Komedi, Dram
Süre: 101 dk
Vizyon Tarihi: 26 Nisan 2004 İstanbul Film Festivali, 30 Nisan 2004 Türkiye (Görkemli Hayatım)
Dil: İngilizce
Çekim Yeri: Cleveland, Ohio, ABD
IMDb Rating: 7.4
30 Ödül

Sunum: 979 MB, 720*400pxs WEB-DL, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı videoya yapıştırılmıştır.
Otomatik altyazılı başlamazsa; video oynatıcınızdaki altyazı seçeneğini aktif duruma getirin.

Görkemli Hayatım:

xbhrM.jpg

Filmin baş kahramanı Harvey Pekar, hiç de göründüğü gibi bir adam değildir.
Elinin altındaki dosya yığını içinde kaybolup gitmiş, kafasında saç kalmamış,
sevimsiz bir tip gibi görünse de o aslında iyi bir entelektüel ve kusursuz bir gözlem yeteneğinin sahibidir.
İddialı bir koleksiyoncu olmakla beraber aynı zamanda American Splendor adlı çizgi romanın da yaratıcısıdır.
Hikaye, filmde yer alan Pekar ile onun kendi yaşamından alıntılarla yarattığı çizgi romanındaki Pekar’ın karşı karşıya geliş anlarından alıyor kaynağını.
American Splendor, 2003 Sundance Jüri Büyük Ödülü ve Cannes Uluslararası Eleştirmenler Ödülü’nün sahibi bir çizgi roman filmidir.
/turkcealtyazi.org/

xbsln.jpg

Film, ülkemizde VCD medyası olarak da piyasaya sürülmüş.

Keyifli seyirler dilerim.

Ekli dosyalar

• American splendor.jpg
    American splendor.jpg
    29.3 KB · Görüntü: 31
Son düzenleme:

CAN_AVAR

Kıdemli Üye
27 Ocak 2013
177
251
Sayın forumdaşım sunumlarınızda türkçe dublaj olup olmadığını belirtirseniz iyi olur.

hasene

Yeni Üye
9 Eki 2018
7
4
Merhaba. Dosyanın kullanıcı tarafından kaldırıldığı mesajı alıyorum. Tekrar yüklenebilir mi acaba? Teşekkürler.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Merhaba. Dosyanın kullanıcı tarafından kaldırıldığı mesajı alıyorum. Tekrar yüklenebilir mi acaba? Teşekkürler.
Tekrar yüklerim elbette.
Siteden ben silmedim, yüksek hacimli olduğu için site yönetimi silmiş.
Bu sefer rar dosyaları şeklinde yükleyeceğim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
American Splendor (Görkemli Hayatım) filmi ile ilgili 1 Mayıs 2004 tarihinde Milliyet gazetesinde çıkan Alin Taşçıyan yazısı. 2003 tarihli film o günlerde Türkiye'de İstanbul Film Festivali'nde gösterilmiş.
Film için teşekkürler sevgili "agartan."
79dqho9.jpg

Arama motoru için jpeg görüntüdeki tekst OCR'a tabi tutuldu, yazı aşağıda:

Kostümsüz ve süper olmayan kahraman
“Görkemli Hayatım / American Splendor”

Yönetmen/Senarist: Shari Springer Berman, Robert Pulcini
Oyuncular: Paul Gıamatti (Harvey Pekar)
Hope Davis (Joyce Brebner)
Harvey Pekar (kendisi),
Joyce Brabner (kendisi)
Görüntü: Terry Stacey
Müzik: Mark Suozzo

Harvey Pekar'ın kült sayılan çizgi romanlarından farklı formatları bir arada kullanan başarılı bir biyografi-uyarlama.

Biraz romans, fantezi ya da kaçış arayan tiplerdenseniz yanlış film seçtiniz. Bunu ben söylemiyorum. Harvey Pekar filmin hemen başında söylüyor! Yerden göğe kadar hakkı var. Yine filmin hemen başında çevresindeki herkesin “Süpürmen”, “Örümcek Adam”, “Batman” vb. çizgi romanların süper kahramanları gibi giyinikken canı fena halde sıkılıyor! Pekar'ın sıradan insanı gündelik hayatın sıkıcı rutini içinde o kostümlü ve çok marifetli kahramanların inanılmaz serüvenleri yerine anlatma çabası ancak 90'lı yıllarda meyvesini verdi. Onca zaman yılda bir albüm çıkarıp çalışmalarını “yeraltından” sürdürdükten sonra kült haline gelince çizgi romanları ciddi bir yayınevi (Dark Horse) tarafından yayımlanmaya başladı.

Şimdi de Harvey Pekar ve yakın çevresinin anti-kahramanı olduğu çizgi romanlar sinema büyüsü sayesinde dünya çapında kitlelere mal oluyor. Geçen yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilen "Görkemli Hayatım” ya da içeriğindeki eleştirel tavrı yansıtan özgün adıyla “Amerikan Görkemi", İstanbul Film Festivali’nin kapanış filmi olduktan sonra şimdi İstanbul’da gösteriliyor.

Filmde Pekar’ı önce Paul Giamatti'nin canlandırdığı bir karakter olarak tanıyoruz. Cleveland’daki bir hastanenin arşiv memuru Harvey, karamsar bir adam. Aslına bakarsanız öyle olmak için yeterince nedeni var. Pekar'ın hayat arkadaşı, duygularını en az onun kadar göstermeyen ve hayatı anlamsız bulan Joyce Brabner'ı da güzelliğini korkunç bir saç modeli ve kocaman gözlükler arkasına saklayan Hope Davis canlandırıyor. Ama filmin içinde yer yer gerçek Pekar ve Brabner görünerek kah belgesel nitelikli röportaj veriyor kah yapıtlarını, dönemi, hatta filmi ve oyuncuları yorumluyorlar. Böylelikle Pekar'ın çizgi romanının esası filme de yansımış ve daha da çeşitlenmiş oluyor. Oyuncuların performansları ise şaşırtıcı bir sahiciliğe sahip. Giamatti çizgilerdeki Pekar’ı aynen yansıtmış adeta! Bunu filmin formatını çeşitlendiren çizgi roman bölümlerinden takip edip sağlamasını alıyoruz. Bu bölümler Pekar’ın dünyasını daha iyi tanımamızı ve yapıtların içine girebilmemizi, Cleveland’ın hapishaneye benzeyen havasını teneffüs etmemizi sağlıyor.

Pekar’ın esin kaynağı tamamen kendisi ve çevresi. Bu yüzden filmde (ve çizgi romanlarda) karşımıza çıkan karakterlerin her biri gerçek ve birbirinden ilginç! Onları canlandıran oyuncular da öyle.

Son derece ustalıklı bir yapım tasarımına sahip hu filmin her şeyi yerli yerinde, her öğesi doğru hesaplanmış. Mizahı ise Pekar’ınki gibi karanlık, dolayısıyla kahkaha atmayı beklemeyin. Tam tersine “bir tatsızlık var bu filmde" duygusuyla salondan ayrılmaya hazır olun. İyi vakit geçireceğiniz değil sonradan üzerinde düşünüp takdir edeceğiniz, yavaş yavaş tadına varacağınız bir film. Tıpkı Pekar’ın yaptığı gibi yönetmen-senarist İkilisi de kestirme yoldan gitmeden bir film çevirmiş. Bizi teslim alacak atraksiyonlardan kaçınmış. Başa dönersek; romans, fantezi ve kaçış yok "Görkemli Hayatım "da!

Son düzenleme:

metopiw

Yeni Üye
29 Nis 2020
4
0
hiç bir yerde yoktu burada buldum dedim, malesef link kırık. Arşivde varsa yeniler misiniz efenim?