A Fistful of Dollars (1964)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
A Fistful of Dollars 1964

8,0/10 IMDb

Bilirsiniz, seri filmlerinde genelde ilk film çok iyiyken, filmler ilerledikçe havası kaçar, kalitesi düşer.
En güzel örnek The Godfather (Baba) serisi
1.film çok iyi
2.film iyi
3.film ise eh işte, fena değil.

Ama " Dolar Üçlemesi " olarak bilinen bu seride ise filmler ilerledikçe güzelliği, kalitesi artıyor.
Bu ilk filmden başlayan o müthiş atmosfer serinin son filmi olan The Good The Bad and The Ugly ile zirve yapıyor.

Birçok türde çok iyi filmler vardır, filmlerin beğenisi herkese göre değişebilir ama şurası kesindir ve tüm dünya tarafından kabul görmüştür ki;
Western türünün gelmiş geçmiş en iyi filmleri bu serideki filmlerdir ve emin olabilirsiniz ki bu türde bundan iyi filmler gelmeyecektir.

İzlemeyenlere naçizane tavsiyem Western türünü sevin, sevmeyin ama bir Pazar sabahı kahvaltı eşliğinde ilk filmden başlayarak izlemeye koyulun ve
inanın bana o Pazar gününüzü bu 3 filme ayırmak isteyeceksiniz
, böylesi insanı içine çeken yapımlar bunlar...

Sinemaya ilgi duyan herkesin ama herkesin "sinema aşkına" bu 3 filmi izlemeleri gerekiyor.

Birisi sinema veya film diyorsa bu seriyi izleyip izlemediğini sorun.
İzlemediyse lafına itibar etmeyin.

A Fistful Of Dollars (1964).
1961 yapımı Yojimbo filminin Western uyarlaması.
Yojimbo'yu henüz izlemedim. Ama bu film klasik olarak kusursuz.

Dolar Üçlemesi olarak bilinen Western türüne hayat veren ünlü yönetmen Sergio Leone imzalı serinin ilk filmi 1964 yapımı Bir Avuç Dolar.
Bir yıl sonra çekilen Birkaç Dolar İçin ve en iyisinin de bu serinin son ayağı İyi, Kötü ve Çirkin 1966 ile seri son bulur.
Ama bu üçleme arasında bir bağ yoktur.

İyi, Kötü ve Çirkin herkes tarafından bilinse de bu ilk iki filmden haberdar olmayan seyirci sayısının oldukça fazla olduğunu düşünüyorum.

Sergio Leone bu filmi ile western olarak sinemaya kusursuz bir yapım sunmuştur.
Başrolde, western denince ilk akla gelecek oyuncunun kısık bakışlarıyla ünlü, karizma Clint Eastwood izleyeceksiniz.
Silaha her sarıldığında ve ağzındaki puroyu çekişinde sizin de içinizden bir şeyler koparmaya yetecek.
Filmin sountrackları efsane, çünkü ünlü müzisyen Ennio Morricone imzalı.
Filmde kullanılan müzikler filmi alıp götürüyor. İzlerken oldukça keyifli dakikalar geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Kısaca konusu, nerden gelip nereye gittiği bir soru işareti olan, İsimsiz kahramanın soluk kesen macerası.

Bu filmden sonra hemen Birkaç Dolar İçin (1965) filmine geçmenizi tavsiye ederim.

TA (turkcealtyazi.org) sitesinden alıntıladığım üç yorum okudunuz.
$ Üçlemesinin bu ilk filmi 1080p, mkv, altyazısı üstünde ve 1,6 GB hacmindedir. Buradan indirebilirsiniz:

Yorumcuların ortak tavsiyesine uyabilmeniz için, II. filmi az sonra sunacağım. Keyifli izlemeler dilerim.

Ekli dosyalar

• A fistful of $s.jpg
    A fistful of $s.jpg
    97.9 KB · Görüntü: 23

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,189
Kendi Koltuğunda
Eee şimdi bana sorarlarsa "Bu 3 filmi izledim." desem kimler itibar edecek, parmak kaldırsın. Bu gibi kaçırılmaz filmler arşivimde mevcuttur. Devamlı izlenir.
Ellerine sağlık Westernci baalpteor..

Moderatör tarafında düzenlendi:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
"Westernci" değilim, üstat.

"Kaliteli filmci" diyebilirsiniz. :-D

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,445
3 film de arşivimde mevcut ama, 480 veya 720 p. olarak var. Üstelik sesleri ve bulabildiğim alt yazıları da bu kadar kaliteli değil. Hepsini sizin 1080 lerle değiştireceğim. Emek ve paylaşımlarınız için çok çok teşekkür ederim.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
3 film de arşivimde mevcut ama, 480 veya 720 p. olarak var. Üstelik sesleri ve bulabildiğim alt yazıları da bu kadar kaliteli değil. Hepsini sizin 1080 lerle değiştireceğim. Emek ve paylaşımlarınız için çok çok teşekkür ederim.
Şimdi baktım, yarım saatten biraz fazla süresi var.

Sanıyorum site dosya isimlerinde köşeli parantez [...] istemiyor.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,189
Kendi Koltuğunda
Arşivimdeki resimleri paylaşayım dedim isteyen buradan alır.
Teşekkürler kaliteli filmci, diziyorsun inci inci..