The 7th Voyage of Sinbad (1958).720p.TR.ENG.

ebuselam

Aktif Üye
18 Kas 2015
229
2,132
003deb0e.jpg

the7thvoyageofsinbad(1958)720ptrengmkv_thumbs.jpg

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Muhteşem ve bulunması çok zor paylaşımlar....Teşekkürler sevgili ebuselam...İlgiyle takipteyim paylaşımlarınızın.....

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Bilgisayarların filan olmadığı bir tarihte doğaüstü yaratıkların hareket ettirilerek filme alınması "stop motion" adı verilen çok eziyetli ve zaman alıcı bir yöntemle yapılıyordu. Yani önce bu yaratıkların/canavarların detaylı maketleri yapılıyor elle aşama aşama hareket verilerek kare kare çekim yapılıyordu. 1950'lerde "Ray Harryhausen" adlı dahi bir özel effekt uzmanı bu yöntemi biraz daha ileri taşımış ve kendine has "Dynamation" yöntemini geliştirmişti. "Dynamation"ın diğerlerinden farkı, hem "stop-motion" maket çekimlerinin, hem de canlı karakterlerin gerçek mekanlarda önceden çekilmiş sahnelerinin, ön ve arka plânları birbirinden ayıran özel bir maskeleme aparatı kullanılarak aynı peliküle kaydedilebilmesidir. "Ray Harryhausen" bizde 1961 yılında "Sinbad Harikalar Diyarında" adıyla gösterime giren 1958 tarihli bu fantastik filmi tam 11 ayda tamamladı (aynı zamanda filmin yapımcısıydı) ve ilk kez afişlerde filan "Dynamation" etiketi bu filmde kullanıldı. Diğer bir unutulmaz filmi de 1963 tarihli "Jason and the Argonauts"tu (Bizdeki adı "Altın Postlu Cengâver"), hani kılıçlı bir grup iskelet Jason'la dövüşüyordu (gelmiş geçmiş en meşhur "stop-motion" sahnesidir bu). Bu arşivlik filmi bizlere Türkçe seslendirmesiyle sunan "ebuselam" dostumuza teşekkür ediyorum.

Ray_Harryhausen_dynamation.jpg

"Sinbad Harikalar Diyarında" filminin 2 kez de çizgi roman uyarlaması yapılmış. İlki filmin gösterime verildiği 1958 yılında "Dell Four Color"ın 944. sayısında, ikincisi de 1975 tarihinde: Marvel Spotlight 25. sayı. Ayrıca aşağıda bir İngiliz dergisi daha var ama adını kayıtlarda bulamadım, belki bunlardan türetilmiştir (reprint?).

Sinbad_comics.jpg

Son düzenleme:

ebuselam

Aktif Üye
18 Kas 2015
229
2,132

Bilgisayarların filan olmadığı bir tarihte doğaüstü yaratıkların hareket ettirilerek filme alınması "stop motion" adı verilen çok eziyetli ve zaman alıcı bir yöntemle yapılıyordu. Yani önce bu yaratıkların/canavarların detaylı maketleri yapılıyor elle aşama aşama hareket verilerek kare kare çekim yapılıyordu. 1950'lerde "Ray Harryhausen" adlı dahi bir özel effekt uzmanı bu yöntemi biraz daha ileri taşımış ve kendine has "Dynamation" yöntemini geliştirmişti. "Dynamation"ın diğerlerinden farkı, hem "stop-motion" maket çekimlerinin, hem de canlı karakterlerin gerçek mekanlarda önceden çekilmiş sahnelerinin, ön ve arka plânları birbirinden ayıran özel bir maskeleme aparatı kullanılarak aynı peliküle kaydedilebilmesidir. "Ray Harryhausen" bizde 1961 yılında "Sinbad Harikalar Diyarında" adıyla gösterime giren 1958 tarihli bu fantastik filmi tam 11 ayda tamamladı (aynı zamanda filmin yapımcısıydı) ve ilk kez afişlerde filan "Dynamation" etiketi bu filmde kullanıldı. Diğer bir unutulmaz filmi de 1963 tarihli "Jason and the Argonauts"tu (Bizdeki adı "Altın Postlu Cengâver"), hani kılıçlı bir grup iskelet Jason'la dövüşüyordu (gelmiş geçmiş en meşhur "stop-motion" sahnesidir bu). Bu arşivlik filmi bizlere Türkçe seslendirmesiyle sunan "ebuselam" dostumuza teşekkür ediyorum.

Ray_Harryhausen_dynamation.jpg

"Sinbad Harikalar Diyarında" filminin 2 kez de çizgi roman uyarlaması yapılmış. İlki filmin gösterime verildiği 1958 yılında "Dell Four Color"ın 944. sayısında, ikincisi de 1975 tarihinde: Marvel Spotlight 25. sayı. Ayrıca aşağıda bir İngiliz dergisi daha var ama adını kayıtlarda bulamadım, belki bunlardan türetilmiştir (reprint?).

Sinbad_comics.jpg

jasonandtheargonauts(1963)720ptrengmkv_thumbs.jpg

scanfan Jason and the Argonauts (1963) bu filmde varmış.
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977) bunun da tr sesini bekliyorum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Bu haber çok iyi, "ebuselam". "Jason and the Argonauts" ("Altın Postlu Cengâver") "Ray Harryhausen"in "Dynamation"da zirveye ulaştığı filmdir. Jason ve diğer iki argonotun yedi adet iskeletle savaştığı efsanevi sahneyi aşağıya alıyorum, sizin yakında sunacağınızı yazdığınız filme bir nevi "teaser" oluştursun!

Altın Postlu Cengâver (1963)-İskeletlerle Dövüş Sahnesi

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,353
Filmin özel efektlerinin bu kadar özel olduğunu bilmek bile özel bir durum.BU değerli film için çok teşekkür ederken sevgili Scanfan üstadımızın değerli katkıları içinde şapka çıkartıyorum.Pes.

emekli

Aktif Üye
17 Eki 2015
267
569
değerli üstadım film indirme linki silinmiş. sadece ses dosyasını yükleyebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Arkadaş archive sitesinden sağ tıkla yaklaşık 700 mb. boyutu mp4 indirme yapılıyor, video olarak kaydet yazan yere tıklanacak. :24: