How It Works Illustrated - No 1-4

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

How It Works Illustrated - Issue No 1
(Resimli "Nasıl Çalışır" Dergisi, İlk Sayı)
İngilizce
44 MB, 132 sayfa, s/pdf

Burada ilk sayısını gördüğünüz, genç okuyucular için hazırlanmış "How It Works Illustrated" adlı bu bilim dergisinin erişkin okuyucular için önceden beri çıkan "How It Works" adlı bir ağabeyi de var. Bu ilk sayının kapak teması "Dünya Tarihi". Görsellerle dolu bu dergi İngilizcesini ilerletmek isteyen genç kardeşlerimize tavsiye edilebilir. Diğer sayıları buldukça peyderpey konunun altına ekleyebiliriz. Pdf dosyanın içerisinde kelime araması yapılabiliyor (searchable pdf).

How_It_Works_Illustrated_Issue_No_1_kapak.jpg

(Mega)

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,765
İstanbul
Neler kaçırmışım neler...

Forumdan uzak kalmak zorunda olduğum dönemlerde yaptığım en iyi şey kesintisiz olarak son konular listesinin yer aldığı sayfanın fotoğrafını çekmek oldu. En azından forum içeriğini kaybetmedim. Sırası geldikçe arşivime alabiliyorum böylece. Değişik nedenlerle forumdan uzak kalmak zorunda olanlara bu yöntemi öneririm.

Derginin bilimsel niteliği hakkında fikir yürütecek kadar inceleme fırsatına henüz sahip değilim ama gerek kimi zaman işe yarayan "hap bilgi" yöntemini kullanması, gerek zengin içeriği, gerekse de görselliği nedeniyle çok ilgimi çekti. Devamı var mıdır bilmiyorum ama bu dört sayı için üstadıma çok teşekkür ediyorum.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450
Bir dönem olaya gazetelerin de dahil olduğu bir ansiklopedi furyası vardı. Boy boy, cilt cilt ansiklopediler evleri doldurmuş,
ilerleyen yıllarda da çoğu bahar temizliklerinde çöp kenarlarına bırakılmış yada sokaktan geçen eskicilere sevabına verilmişti. :)

Ama bunlar arasında Scanfan’ın paylaştığı How It Works karşılığı Gelişim Yayınlarının seksenli yıllarda yayınladığı 6 veya 7 ciltlik
Nasıl Çalışır Ansiklopedisini ayrı bir yere koymak gerekir. Basım teknolojilerinden fotokopiye, asansörden gemilere, uçaklara ve
hatta sirke-şarap yapımına kadar bir çok şeyin nasıl yapılıp çalıştığını bol görsellerle anlatıyordu.

Elimde istatistiki bir veri olmasa da, ben yıllar önce TRT'de yayınlann Beyaz Gölge dizisinin dönemin çocuklarına basketbolu nasıl
tanıtıp sevdirdiyse, bu ansiklopedinin de yine dönemin çocuklarının bir çoğunda meslek seçimine katkısı olduğunu düşünüyorum.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
paylaşım için çok çok tesekkürler; güya çocuk kitabı ama arada gene kaç tane bilmediğin sözcükler çıkıyor...

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Hepsi birbirinden harika paylaşımlar... Çok beğendim... Teşekkürler sevgili Scanfan...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
Bundan daha var herhalde abi, bakıyorum bunlara. Birde dergileri var bu serinin.

34550455d.jpg

How It Works – Issue 68, 2015-P2P
English | 100 pages

engin

Aktif Üye
Yeni Üye
22 Ara 2010
201
832
Sevgili Scanfan dostum tüm paylaşımlarını ilgiyle takip ediyorum.Temel ingilizceyle okunabilecek bu ansiklopedik kitaplarıda oğlum için indiriyorum.Çok sağol.Bir de yanılmıyorsam bir dönem bisiklet tamiri gibi mekanik bilgiler içeren bir seri paylaşımın vardı, mümkünse onuda devam ettirebilirmisin.Tüm emeklerin için teşekkürler.