Bir Amerikan askeri tarih dergisinde "Yeniçeriler"

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Bir Amerikan askeri tarih dergisinde "Yeniçeriler"
"MHQ -The Quarterly Journal of Military History" Dergisi'nin 1999 tarihli 3. sayısı
İngilizce
Dergi 115 sayfa, Büyük boy, 187 MB, CBR
300 dpi, 2490x3225 px, tıpkı çekim

mhtthequarterlyjournalofmilitaryhistory1992springkapak.jpg

mhtthequarterlyjournalofmilitaryhistory1992springy.gif

Dikkati çekmesi için başlığa derginin adını değil de "Bir Amerikan askeri tarih dergisinde Yeniçeriler" ibaresini koydum. Zaten az rastlanan bir dergi olduğu için bu dergi için ÇD'da ayrı bir başlık açılma olasılığı çok zayıf, belki de bir ikinci MHT dergisi hiç yüklenmeyecek. "MHQ - The Quarterly Journal of Military History" adlı ABD dergisi, adından da anlaşılacağı gibi yılda dört kez çıkıyor. Büyük boy lüks kağıda basılı bol resimli dergi aslında özenli cildiyle daha çok bir kitap görünümünde.

MHQ, zaman ve mekân ayrımı gözetmeksizin tarihteki tüm askeri konuları ele almasıyla tanınan akademik bir tarih dergisidir. Aynı zamanda "Amerikan Askeri Tarih Enstitüsü"nün resmi yayın organı olan MHQ, 1937'den beri yayımlanmaktadır. (Derginin ve enstitünün )

derginin bu sayısında yer alan "Yeniçeriler" konusu 32. sayfadan itibaren okunabilir.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
"MHQ -The Quarterly Journal of Military History" 2012-4 (Summer)

Erken konuşmamak gerekiyormuş(!). Az bulunan bir dergi demiştim, yukarıda paylaştığım dergiyi de, o tarihlerde bir sahaftan (eski kitapçı demek daha uygun olacak sanırım) satın almıştım. 1960'lardan beri en az beş kentte sayısız eski kitapçıdan alışveriş ettim, MHQ dergisine, elimde olan dışında, hiç rastlamamıştım. O yüzden de yukarıdaki sunuma "az rastlanıyor" ibaresini koymuştum. Oysa sayın "bakunin"in de işaret ettiği gibi internette bir miktar varmış. Birkaçını hemen indirdim. "Pdf" formatlarını iyi yapmamışlar, sayfalar hep farklı farklı büyüklükteydi, üstelik OCR'ları yapılmamış, dolayısıyla dosya içinde sözcük araması yapılamıyordu. Bu nedenle CBR formatına dönüştürmekte sakınca görmedim, hem daha şık oldular. Birini hemen yüklüyorum. Üstelik daha kolay indirilebilen ve daha stabil olan dosya barındırma sitelerinden birine yeniden upload ettim (buradaki "MEGA" oluyor)

mhqthequarterlyjournalofmilitaryhistory2012summer04kapak.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
"MHQ -The Quarterly Journal of Military History" 2006-1 (Autumn)
223 MB, CBR

MHQ'nun bu sayısında da "Muhteşem Süleyman" ile ilgili bir yazı yer alıyor. Yazının başlığı "Süleyman'ı Muhteşem Yapan Kuşatma". Burada kastedilen 1522'deki "Rodos kuşatması". Makale derginin ilk sayfalarında yer alıyor.
mhqthequarterlyjournalofmilitaryhistory2006autumn01kapak.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
"MHQ -The Quarterly Journal of Military History" 2007-4 (Summer)
İngilizce, 152 MB, CBR

Bu sayının kapak konusu "İlk Başkaldırının Yaratıcı Askeri Dehası, Muhammed" başlığını taşıyor ve 6. sayfadan itibaren okunabilir. Makalenin yazarı Richard A. Gabriel, Muhammed Peygamber'in sadece bir dinin kurucusu olmayıp, aynı zamanda motive edici ve gerçekçi askeri yeteneğiyle sürekli olarak genişleyen bir orduya kumanda ettiğini anlatmış.

mhq2007summer04kapak.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
"MHQ -The Quarterly Journal of Military History" 2010-3 (Spring)
İngilizce, 105 MB, CBR (rar'ı cbr yapın)

Bu sayının kapak konusu ise "İslamın erken çağlarında, suikâstlerin gücü" başlığını taşıyor. "Haçlı seferleri" sırasında ortaya çıkan "Şii" bir tarikat olan "Haşhaşiler"in uyuşturucu maddelerin etkisinde kalarak hasımlarının liderlerine suikâstler düzenleyip onları yıldırmaları konu edilmiş. Bilindiği gibi Batı dillerinde "suikâstçi" karşılığı olan "assassin" sözcüğü, bu dillere "Haşhaşi" sözcüğünden geçmişti, ve geçtiğimiz günlerde bu konu basında da geniş biçimde tartışılmıştı.

mhq2010spring03kapak.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
"MHQ -The Quarterly Journal of Military History" 2008-4 (Summer)
İngilizce, 155 MB, CBR

Dikkat edildiyse kapak konuları bizim tarihimizden alınmış sayıları öncelikli olarak sunmaya gayret ediyorum. Bu sayının kapak konusu 1683 yılında Padişah "IV. Mehmet" devrinde gerçekleştirilen "2. Viyana Kuşatması"na ait. Kapakta son anda süvari ordusunun başında "Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu"nun yardımına gelerek Osmanlı kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayan Polonya kralı "Jan Sobieski"nin yağlıboya bir tablosu bulunuyor, ve başlığa "Müslüman Katili" ibaresi konmuş. Hemen ikinci sayfada "Kara Mustafa Paşa"nın geri çekilirken arkasında bıraktığı değerli koşum takımlarının bir fotoğrafı konmuş. Paşa sadece bunları değil, daha sonra canını da kaybedecektir:
Yenilgiden sorumlu tutulan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Padişahın emriyle Belgrad'da idam edilecektir. Makalenin başlığı ise "Osmanlı Akınını Tersine Döndürmek". Gerçekten de bu olaydan sonra Osmanlı sürekli olarak Avrupa'dan geri çekilmek zorunda kaldı.

mhq8sumr4.jpg

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Tarihi konuları seven kişiler tarafından sadece bizim tarihimizle alakalı olan kısımlar tercüme edilse araştırmacılar için mükemmel bir kaynak oluşturulmuş olurdu. Kısa vadede bunu beklemiyorum da ilerde bir gün inşallah okuyabiliriz diye ümit ediyorum...