Popular Science - 1946 November

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323
Popular Science - 1946 November
Popüler Bilim Dergisi 1946 Kasım sayısı
246 sayfa, CBR

popularscience194611novkapak.jpg
popularscience194611nov246.jpg

Bu popüler bilim dergisi ABD'de 1872 yılından beri her ay yayımlanıyor, yani kesintisiz tam 141 yıldır!, dile kolay. Dergi halen 45 ülkede düzenli dağıtılıyor, 30 kadar dile de çevrilmiş durumda. Tirajı 1,5 milyona yaklaşmıştı geçen yıllarda (Bizdeki bütün gazetelerin toplam tirajına yakın!). Bu sayısı Kasım 1946 yılından. Dergi adı üstünde (popüler), bilim adamlarına değil de sıradan insanlara, amatörlere, hobicilere hitap ediyor. Derginin bazı sayfaları kopartılmıştı, o şekilde tarandı.

Not: 'ta derginin 1872 yılından beri yayımlanmış tüm sayıları mevcut ve kısıtlamasız olarak okuyucuya sunulmuş.

Son düzenleme:

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Madem google tüm sayıları kısıtlamasız sunmuş, ee bize de düşen bu bilim dergisinin Türkçe son sayısını forumdaşlara sunmaktır. Yalnız dergiyi düzenli olarak satın almayı da unutmayın arkadaşlar, ederi 4 TL bile değil. Satın alın ki bilim dergileri, bu ülkede satılsın, bilimin ışığı herşeye rağmen açık kalsın. Konu bilimse gerisi teferruattır. İyi okumalar.

1386520561.jpeg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323
Tabure'nin katkısı sayesinde bu dergiden (Türkçe Popular Science) hemen bir şeyler öğrendik bile.

Nasıl yapılır adlı bölümde yer alan "Bilgi saklamanın en sağlam yolu hangisidir" adlı başlığın altında (s. 90) "Söz gelimi bir sabit disk, uzun süre çalışmayınca bozulabilir. “Düzenli olarak çalıştırmalısınız yoksa içindekilere erişemeyebilirsiniz” şeklinde bir ibare var. Bu benin hemen paniğe kapılmama neden oldu. Bazı harici disklerimi birkaç senedir çalıştırmıyordum. Hemen çalıştıracağım. 23 yıldır bilgisayarlarla haşır neşir olmama rağmen ben bu şekilde duymamıştım. Kıymetli bilgilerin sürekli çalışmayan bir diskte muhafaza edilmeleri gerektiğini biliyordum, ama ara sıra çalıştırılmalarının gerekeceğini pek düşünmemiştim. Hatta HD'lerden istense bile bilgilerin asla silinemeyeceğini sanıyordum.

Arşivlerini harici disklerde depolayanlar için yararlı olacaktır sanırım.

Tekrar teşekkürler Tabure

Son düzenleme:

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Rica ederim Scanfan, ne güzel işte faydalandığına sevindim. Zaten bizler neden bilime ilgi duyuyoruz, yeni şeyler öğrenmek, bunları yeri geldiğinde uygulamak, bildiklerimizi çocuklarımıza aktarmak, onların daha aydın kültürlü bireyler olmasını sağlamak için.
Klasik bir söylem olacak ama, gerçekten de bilgi en büyük güç yaşadığımız evrende, para filan hikâye... İnsan daha minimal bir yaşam sürerek, daha az para ile de yaşayabilir ama, bilginin önemini farketmiş bir insan, bir aydın, onsuz yaşayamaz, açık ve net...

Son düzenleme: