The Man From U.N.C.L.E. (ENG)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
UNCLE_WAL05-01-tile.jpg

UNCLE_WAL05-01.gif

The Man From U.N.C.L.E.

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,653
İstanbul
Bana kaygısızları (Roger moore ve Tony Curtis) oynadığı hatırlattı Teşekkürler Gandor08

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Orijinali Amerikan NBC televizyonunun yayınladığı TV dizisidir... Çizgiromanı ise Gold Key tarafından 1965'de yayınlanmaya başlamıştı. Sanırım yukarıda örneklediğin yayın o versiyona ait. Ama gariptir, İngiliz menşeili Lady Penelope dergisinde bir başka çizgi türevi daha vardır bu serinin. LP'deki bu serüvenlerin bir kısmı, bir dönem (1974) Milliyet Çocuk dergisinde "Gizli Örgüt" ismiyle renkli olarak yayınlandı...

Dizi tutunca NBC televizyonu yememiş içmemiş ve hiç bir masraftan kaçınmayarak :) bir de The Girl from U.N.C.L.E. dizisi çekmiş, Gold Key de aynı dönemde "Man"li olana yaptığı gibi çizgiromanını yayına vermiştir...

Netekim bu UNCLE kısaltmasının, Sam Amca (Uncle Sam) ile bir ilişiği yokmuş. United Network Command for Law and Enforcement imiş. Yasa ve Eylem için Birleşik Örgüt Komutanlığı mealen... Bi nevi Y.E.B.Ö.K, yani... Türkçe kısaltması UNCLE kadar havalı olmasa da örgütün marifetlerini anlatmada daha başarılı bence... :)

Paylaşım için keşekkürler Gandor08...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
Abi bu gold key yayını değil, onlarda var yüklerim ben alıpta onlar renkli 36 sayfa herhalde. Bunlar 66 sayfa siyah beyaz çizimlerde bana farklı geldi.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
İndirmeden tahmin yürütmüştüm, tutmadı.. :)
O dönemin ilginçliklerinden biri de bu tür televizyon dizilerinin çizgiroman versiyonlarını çıkarma işinin kapanın elinde kalması. Herhalde telif hakları konusunda bir açık nokta varmış ki, tutan bir dizinin çizgiroman sürümünü ilgili ilgisiz bir sürü kişi çıkartıyormuş o günlerde. Belki de o hakları satın alma işi bu günlere oranla çok daha kolay veya ucuzdu, kim bilir..