Leonardo Da Vinci

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
kxg72ongmtexgtn6g.jpg

2f6lhqwojv9sjx26g.jpg

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,629
Harikasın üstadım. Bana göre; bu çok değerli eserleri okumak için yabancı dil bilmeme gerek yok. Bu adam hakkında öyle bilgiliyim ki, sadece bu harika resimlere gözatmam yeterli olacaktır. Ama Türkçe'si de olsa ne güzel olurdu. Eline sağlık. Çok teşekkürler.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
989
5,871
Yıllar önce ( sanırım 2020 ) , özellikle Stephane Levallois'in Leonardo çizgi romanı çalışması , ilginç kapağı ile dikkatimi çekmişti . Çıkacağının ilan edildiği yurtdışı duyurusundan sonra , uzun süredir beklemedeydim . Sanırım ben de , sanat meraklısı dostlarımız gibi , Da Vinci hakkındaki çeşitli çalışmalarla ( özellikle Walter İsaacson'un belgelerle yazdığı biyografiyi saymak gerekir ) bilgi sahibi olduğumdan , paylaştığınız eserleri okumada lisan bilgisine ihtiyaç duyacağımı sanmıyorum . İki cildi indirip , sayfalarını karıştırdığımda grafik yapısının tahmin ettiğim gibi oldukça başarılı yapıldığını gördüm. Sayfalarda , siyah - beyaz , tek renkli ya da renkli olarak farklı farklı yer alan resimler , dahi sanatçının eserlerine ilgiyi daha da artırmış . Çok teşekkürler @murtaza5

kayıntı

Yeni Üye
19 Haz 2022
72
345
Bendeniz bir mimar olarak Leonardo Da Vinci konusunu biraz zenginleştirmek, derinleştirmek istedim ve Leonardo ile ilgili 5 eser seçtim. Grubumuza görsel yapısı zengin kitapların daha uygun olacağını düşündüm.
5 kitaplık bir grup çok kısıtlı tabii; Walter Isaacson'un meşhur Leonardo biyografisini, Frijof Capra'nın "Learning From Leonardo" adlı Leonardo'nun Notbook'unun felsefi açılımlarını arayan kitabını bile görselleri zayıf diye ilk beşe sokamadım.
Konuyu başlatan arkadaşlara da teşekkürlerimi sunarım.

1 Eugene Muntz - Leonardo da Vinci-Parkstone Press (2011)

2 H. Anna Suh - Leonardo's Notebooks-Black Dog & Leventhal Publishers (2005)

3 Charles Gibbs-Smith - The Inventions of Leonardo da Vinci (1978)

4 Martin Kemp - Leonardo Da Vinci (2019)

5 Leonardo da Vinci - Anatomical drawings from the Royal Library, Windsor Castle-Metropolitan Museum of Art (1983)

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011