Centaurus - Bölüm 3 (ÇB)

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,090
Dünya
E86cnH.jpg

E86jFU.jpg

Çeviri: Vito
Balonlama: Dindar Diker

Bu bölümde, Vera gezegeninin gizemleri artarken, keşif ekibinin yüzleştiği tehditler de gittikçe daha tehlikeli bir hal alıyor.

Keyifli okumalar.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Bitmeyen merakla insanoğlu bugüne
kadar çok şey başardı. Fakat neredeyse
sonsuz evrende çok az yol alabilmiş
durumdayız... Ama merakımız devam
ediyor, bakalım bu bölümde neler olacak.
Teşekkürler sevgili dostlar, şölen devam
ediyor, var olun.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,681
Seri şimşek hızıyla yol alıyor.
...
Emek ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
İnatla serinin bitmesini bekliyorum okumaya başlamak için :D Çok teşekkürler.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Kendi adıma her sayıyı bulabildiğim ilk fırsatta okumayı tercih ediyorum ve ancak şimdi fırsat bulabildim.

Seri inanılmaz gidiyor. Daha önce de söylemiştim; kurguya bayıldım. Cevapsız soruların miktarı giderek artıyor.

Teşekkürler, dostlar. Seçiminiz ve yaptığınız iş bir hârika.

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,090
Dünya

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Okunmadığım için haliyle yorum yazamadım, ama muhakkakki çok güzeldir.

Ellerinize sağlık.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Biz hızlı gidiyoruz da, her yeni sayı ile birlikte beğeni ve yorum sayısı azalıyor. Hızlı erişilen şeyin bir kıymeti olmuyor herhalde.

Lütfen öyle düşünmeyin.
Kendi adıma söyleyeyim,
Çizgi Diyarı o kadar fazla paylaşım yapılan bir yer ki
- sanırım bu yoğunlukta paylaşım yapılan başka bir forum yoktur -
bazen hangi birisine bakacağımı şaşırıyor ve cevap yazmayı yetiştiremiyorum.
Fazla paylaşımdan şikayetçi değilim tabi ki ama konuların çabucak gündemden düşmesi canımı sıkmıyor değil...
Ama bu devingenliğe de dur diyemiyorum.
Haklısınız ama lütfen siz paylaşmaya devam edin...
O teşekkürü layıkıyla eden, yorumları ile forumu zenginleştiren beyaz atlı dostlar muhakkak geleceklerdir...
Bana güvenin.
Sevgiyle kalın.

Pertev

Çeviri & Balonlama
1 Ara 2017
522
6,222
Biz hızlı gidiyoruz da, her yeni sayı ile birlikte beğeni ve yorum sayısı azalıyor. Hızlı erişilen şeyin bir kıymeti olmuyor herhalde.

Kesinlikle doğru söylüyorsun... Tecrübe ve dâhi belgelerle sabit!

Beğeni ve yorum sayısına takılmıyorum ama indirme(download) sayısı aynen dediğin gibi...

Fakat olaya ikinci bir açıdan bakacak olursak;

özellikle devam eden maceralarda ilk kitaptan sonrakilerin daha az indirilmesi maceranın tutmadığı anlamına da gelebilir...

Moderatör tarafında düzenlendi:

haziran

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,248
3,537
Çoook uzun bir süre foruma ara verdikten sonra yıllar yılı neler kaçırdığımı görüp hızlıca bir giriş yaptım. Hepsine olmasa da indirdiğim tüm konulara teşekkür etmeye çalışıyorum bazen atladıklarım da oluyor ama nezdiniz de tekrar tüm emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,090
Dünya
Kesinlikle doğru söylüyorsun... Tecrübe ve dâhi belgelerle sabit!

Beğeni ve yorum sayısına takılmıyorum ama indirme(download) sayısı aynen dediğin gibi...

Fakat olaya ikinci bir açıdan bakacak olursak;

özellikle devam eden maceralarda ilk kitaptan sonrakilerin daha az indirilmesi maceranın tutmadığı anlamına da gelebilir...

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Benim açımdan az indirilmesi, tutması ya da tutmaması sorun değil. Sonuçta önden anket yapıp hangi çizgi romanı çevirelim diye sormuyoruz. Kendi beğenimize göre seçim yapıyor ve paylaşıyoruz. "Şunu çevirelim daha çok tutar" gibi bir motivasyonla da bu iş yapılmaz zaten. Önce o işten senin keyif alman lazım. Bu tip çizgi romanlara belirli bir grubun ilgi duyduğunun farkındayım. Ki buna rağmen indirme sayıları beklentimin çok üstünde ve giderek de artıyor.

Aslında sesli düşünüyordum. Her paylaşımın iki tarafı vardır, paylaşan ve paylaşılan (yirmi kişi olsa dahi). Emek verip ortaya koyduğun işin, onu kucaklayan insanlara ulaştığını bilmek güzel ve sanırım bu geminin yakıtı da bu.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Benim açımdan az indirilmesi, tutması ya da tutmaması sorun değil. Sonuçta önden anket yapıp hangi çizgi romanı çevirelim diye sormuyoruz? Kendi beğenimize göre seçim yapıyor ve paylaşıyoruz. "Şunu çevirelim daha çok tutar" gibi bir motivasyonla da bu iş yapılmaz zaten. Önce o işten senin keyif alman lazım. Bu tip çizgi romanlara belirli bir grubun ilgi duyduğunun farkındayım. Ki buna rağmen indirme sayıları beklentimin çok üstünde ve giderek de artıyor.

Aslında sesli düşünüyordum. Her paylaşımın iki tarafı vardır, paylaşan ve paylaşılan (yirmi kişi olsa dahi). Emek verip ortaya koyduğun işin, onu kucaklayan insanlara ulaştığını bilmek güzel ve sanırım bu geminin yakıtı da bu.

Aynen kardeşim dünde böyleydi bu husus, bu günde böyle, yarında böyle olacak.

Pertev

Çeviri & Balonlama
1 Ara 2017
522
6,222

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Benim açımdan az indirilmesi, tutması ya da tutmaması sorun değil. Sonuçta önden anket yapıp hangi çizgi romanı çevirelim diye sormuyoruz. Kendi beğenimize göre seçim yapıyor ve paylaşıyoruz. "Şunu çevirelim daha çok tutar" gibi bir motivasyonla da bu iş yapılmaz zaten. Önce o işten senin keyif alman lazım. Bu tip çizgi romanlara belirli bir grubun ilgi duyduğunun farkındayım. Ki buna rağmen indirme sayıları beklentimin çok üstünde ve giderek de artıyor.

:)))) ne güzel...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,090
Dünya

Kırmızı ile vurgulananlar size göre çelişkili ifadelerim sanırım. Kısaca şunu söylüyorum: 10 kişinin ses vermesi, 10.000 kişinin indirmesinden daha çok mutlu eder beni. Paylaşılan çizgi roman hakkında iki çift laf edemedikten sonra tüm diyar indirse ne olur? Bu sebepten indirme rakamlarını değil diğer rakamları önemsiyorum.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Alın size sessiz takipçi yorumu :)

Hikaye güzel gidiyor ama ilk sayıdan beri söylemek istediğim şu:
Rama Rama işle buluşma adlı romanlarda geçen silindir gemiyi benzeterek yapılmış bir çalışma değil mi sizce?
En azından ilk sayı bana direk Rama'yı hatırlattı?
Gerçi sinema filmi olarak Star Trek ele almıştı. Güneş sistemine giren silindir gemi olarak.

Dindar Ve Vito işçiliğiniz harika ama sanatınız su götürmez dostlar.

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,090
Dünya
Alın size sessiz takipçi yorumu :)

Hikaye güzel gidiyor ama ilk sayıdan beri söylemek istediğim şu:
Rama Rama işle buluşma adlı romanlarda geçen silindir gemiyi benzeterek yapılmış bir çalışma değil mi sizce?
En azından ilk sayı bana direk Rama'yı hatırlattı?
Gerçi sinema filmi olarak Star Trek ele almıştı. Güneş sistemine giren silindir gemi olarak.

Dindar Ve Vito işçiliğiniz harika ama sanatınız su götürmez dostlar.

Rama'daki silindir gemiden esinlenmiş olması çok muhtemel. Arthur C. Clark'ın Rama'yla Buluşma'sı 1973'de yayınlanmış. Diğer yandan Gerard K. O’Neill adında bir deneysel fizikçi 1970'lerin başlarında taslağını hazırladığını iddia ettiği çalışmasını 1976'da yayınlamış. Yayın aşamasının bu kadar uzaması ise 4 yıl boyunca çalışmasını yayınlatacak bir dergi bulamayışındanmış. O'Neill Silindiri olarak bilinen bu proje 90'ların sonunda çok popülerdi. Yani fikrin ilk sahibi hala tartışma konusu. :D
Yalnız O'Neill Silindirleri, bir uzay gemisinden ziyade uzay boşluğunda asılı duran adacıklar/istasyonlar şeklinde planlanmış. Silindirin dönme hızı merkezkaç kuvvetini yer çekimi kuvvetine eşitleyecek şekilde ayarlanacakmış. İç detaylar ise Rama ve Centaurus'taki gemilerle aynı. Aşağıda bazı çizimleri var...

EMk1Rf.jpg

EMkKOG.jpg

Pertev

Çeviri & Balonlama
1 Ara 2017
522
6,222
Kırmızı ile vurgulananlar size göre çelişkili ifadelerim sanırım. Kısaca şunu söylüyorum: 10 kişinin ses vermesi, 10.000 kişinin indirmesinden daha çok mutlu eder beni. Paylaşılan çizgi roman hakkında iki çift laf edemedikten sonra tüm diyar indirse ne olur? Bu sebepten indirme rakamlarını değil diğer rakamları önemsiyorum.

Burada konu biraz sapmış gibi;
Elbette ki beğen ve yorumlar çok kıymetli ama hiç kimseyi iki çift laf etmeye veya beğen yapmaya zorlayamayız... İnsanlar bilgisayarlarına o dosyayı indirdiler ise zaten beğendikleri içindir bu da yeterlidir demek istediğim bu...

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Rama'daki silindir gemiden esinlenmiş olması çok muhtemel. Arthur C. Clark'ın Rama'yla Buluşma'sı 1973'de yayınlanmış. Diğer yandan Gerard K. O’Neill adında bir deneysel fizikçi 1970'lerin başlarında taslağını hazırladığını iddia ettiği çalışmasını 1976'da yayınlamış. Yayın aşamasının bu kadar uzaması ise 4 yıl boyunca çalışmasını yayınlatacak bir dergi bulamayışındanmış. O'Neill Silindiri olarak bilinen bu proje 90'ların sonunda çok popülerdi. Yani fikrin ilk sahibi hala tartışma konusu. :D
Yalnız O'Neill Silindirleri, bir uzay gemisinden ziyade uzay boşluğunda asılı duran adacıklar/istasyonlar şeklinde planlanmış. Silindirin dönme hızı merkezkaç kuvvetini yer çekimi kuvvetine eşitleyecek şekilde ayarlanacakmış. İç detaylar ise Rama ve Centaurus'taki gemilerle aynı. Aşağıda bazı çizimleri var...

EMk1Rf.jpg

EMkKOG.jpg

Baş rolünde Matt Damon'un oynadığı Eliyysum adlı filmde de aynı silindir gemi- yaşanabilir dünya var. Gerçi onda elit kısım dünya yörüngesinde duruyordu ama neticede uzay gemisi idi.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Christopher Nolan'ın Interstellar filminin final sahnesinde de Saturn'ün bir uydusu haline gelmiş olan silindir gemiyi unutmayalım.
Filmi belki 10 kez izledim, hâlâ da izleyesim gelir... :)