Buna inanmakta zorluk çekebilirsiniz...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul

Buna İnanmakta Zorluk Çekebilirsiniz

Doğadaki hayvanların yarattığı kimi mucizeler var ki; bunların çoğunu
gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız için artık kanıksamışız.

Örneğin, bir örümceğin nakış işler gibi inanılmaz bir özenle ördüğü ağı...
Örneğin, bir arının düzgün altıgenlerle oluşturduğu bal peteği...
Bunlar ilk aklıma gelenler ve dediğim gibi, artık kanıksadıklarımız...

Peki ya bu erkek japon balığının üreme döneminde dişisi için yaptığına ne demeli?
Videoyu sonuna kadar izlerseniz nutkunuzun tutulacağına eminim...

Bir canlı, karşı cinsini etkilemek için bundan müthişini yapamaz herhalde...

Mathematical Perfection

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Bu balığı alanında mastır yapmış bir numaralı çapkın ilan ediyorum;
insanın inanası gelmiyor...
Harika diyor, teşekkürlerimi iletiyorum.
Saygılarla...

52308R.gif

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Gerçekten nefes kesici. Çok etkilendim.
Meseleye bir de "hayvanların zekası yoktur,
onlar düşünemezler, onlar bir şeyden anlamaz"
şeklindeki düşüncelerimizin ne kadar yanlış olduğu
açısından baktım. Bütün dünyayı hep kendimize,
insan hayatına göre şekillendirmeye, anlamlandırmaya
çalışıyoruz ya, ne kadar yanılıyoruz aslında...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
:):) Çok iyiydi ya! O zaman, kadınların azıcık kaprislerine
falan yatıp kalkıp dua edelim biz. Herif nasıl kaçacağını
şaşırdı sonunda :)... Yalnız dansı muhteşemdi gerçekten.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
:):) Çok iyiydi ya! O zaman, kadınların azıcık kaprislerine
falan yatıp kalkıp dua edelim biz. Herif nasıl kaçacağını
şaşırdı sonunda :)... Yalnız dansı muhteşemdi gerçekten.

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,980
Ateşböceği'nin birbirlerine rakip erkekleri,dişilerin etkilemek için,parlarlar,parlarlarmış..
Devamlı parlamak için,yemek bile yemezler,bütün enerjilerini sarfederlermiş..
Sonunda;bir dişi bulur çiftleşirler veee açlıktan ölürlermiş..
Gene bu konuda en şanslı insanoğlu..
Gerçi herkesin derdi .. acı aynı..Her şey onun uğruna..

Moderatör tarafında düzenlendi:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Tabiatta bir bilinç olduğu yadsınamaz.Bu bilinç nerden gelir bilmem nereye gider bilemiyoruz.Günümüz insanı Jules Verne nin dediği gibi bazıları hayatın "nazım " kısmını yaşarken bazıları "nesir " kısmını yaşarlar..Japon balığının yaptıklarını gördükten sonra tabii seleksiyonu aynı zamanda en estetik ve etkileyici olarak ta yorumlayabiliriz.Bizimle birlikte yaşayan ortalama 1-1,5 kg kadar bakteri olduğu gerçeği farklı bir mucizedir.Göremediğimiz dünyada öyle mucize şeyler oluyor ki aslında mucize diye bir şey yoktur zaten onun içinde yaşıyoruz biz tam kendisiyiz.Bizimle beraber yaşayan bakterilerle gen alışverişi yaptığımız belirlendi üstelikte bu alışverişin cimri tarafı bizmişiz.Dİğer yandan ben bütün canlıların aynı gen havuzundan tekamül ettiğini düşünen biri olarak yaratıcının bu kadar ortak genden bu kadar çeşitli canlı türünü oluşturmasını da şaşkınlıkla hayretle müşahade ediyorum.Hz.İsa siz mucizelere görmedikçe inanmayacaksınız demişti.Aslında bizim mucize olduğumuzu anlatmak istemişti bakın görün anlayın hissedin.Tedebbür ve tefekkür izah ve anlam soyut ve somut sembolik yada içiçe anlam boyutlarını farketmek mucizenin ta kendisi.Her gün aldığımız nefes , her saniye atan kalbimiz , bizi arındıran karaciğerimiz hepsi bir kozmik mucizenin mucizesi..
Güneşin doğuşunda gecenin batışında ve güneşin batışında gecenin doğuşunda ışık ve karanlığın kozmik dansında , ilk sözcüğü anlamla birleştiren çocukta , ilk gözyaşında , ilk sevgi sözcüğünde , severek bakan bir bakışta , mütebessim bir yüzde , maviliği ile planetimizi kuşatan gökyüzünde , bir çiçeğin tomurcuğunda , renk armonisi ile bir kelebeğin kanadında her gün MUCİZE ler oluyor.Farketsekte farketmesekte bazan gözümüzün penceresini kapatsakta o bile bir mucize.
İnsanı değerli kılanda galiba farkındalık duygusu ve anı anlayabilme ve anda kalabilme yeteneği.Bir brahmanın vecd içinde Ganj da arınması , bir sufinin vecd ile raksetmesi , bir Budistin birlik duygusu , bir İsevinin kendini adaması aşkın deneyimlerin aşkın tradisyonları ruhun zihinle ve bilinçle aynı birlikteliği bulması bence mucize heryer her an içimizde dışımızda etrafımızda bir parçasıyız ve o bizim bir yanımız.
PAYLAŞIM İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER KENDİ ADIMA MUCİZEYİ YENİDEN HATIRLADIM.