Bugün 24 Ocak Uğur Mumcu'yu aramızdan ayrılışının 21. yıl dönümünde rahmetle anıyoruz

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
imgcfc.jpg

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Eğer gazeteci olsaydım; ya onun yolundan yürürdüm ya da mesleği bırakırdım. Aydındı, zaten ışık saçıyordu ve hala önümüzü aydınlatmaya çalışıyor. İnsan sıfatının en gerçek temsilcilerindendi. Seni asla unutmayacağım sevgili UĞUR MUMCU.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,364
İzmir
Yazacak kelime yok ki bu konuda, ne diyeyim. Belli çıkar gruplarının, önünü kesmesinden rahatsız olanların, rantçıların kurbanı Uğur'um! Devletin kurbanı! Devlet içindeki teşkilatların kurbanı! Bilmezler mi ki, her kurban Cennete gider? Ya onlar nereye gidecek? Yedikleri zakkum çiçeği, içecekleri irin olan yere! Onu belki paramparça ettiniz bombayla, ama ya sizin sonunuz ne olacak, hiç düşündünüz mü?

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Uğur mumcu ve yaşayan ışıklı sözleri...

Sevgili dostlar; daha çok dikkat çekmesi için başlığa ekleme yaptım.

UĞUR MUMCU VE YAŞAYAN IŞIKLI SÖZLERİ...

Sürekli güçlünün yanında yer almak adamı yalaka,dalkavuk yapar. Çünkü güç dengeleri sürekli değişir. Uğur Mumcu

Haklıdan yana değil, güçlüden yana olanlar korkak ve kaypak olurlar Güç merkezi değiştikçe dönerler; fırıldak olurlar... Uğur Mumcu

Baskıya boyun eğmeyen, gelen geçen yönetimlere maşalık etmeyen, içinde insanlık onurunu bir değişilmez hazine gibi saklayan insanlardır çağlarına ve toplumlarına yakışanlar. Uğur Mumcu

Ellerini kana bulayanlar, içlerindeki korkularını mezar taşlarıyla yaşayanlar, aynı adaletsizliğin ve aynı suçun ortaklarıdır hep birlikte. Gözlerin açıksa göreceksin. Kulağın sağır değilse duyacaksın. Ellerin kesik değilse uzanacaksın. Uğur Mumcu

Biz unutkan bir ulusuz. Unutuyoruz olup bitenleri. Unutuyoruz ve oğulları kızları ölen ana babaları, kanlı gözyaşlarıyla baş başa bırakıp gidiyoruz. Uğur Mumcu

İnsanlar gibi partiler de, ya göründükleri gibi olmalı, ya da oldukları gibi görünmelidirler.
Partiler için yapay görüntüler çizmek, yanlış izlenimler vermek çok tehlikeli ve zararlı bir yoldur.
Yapay görüntüler, havai fişeklere benzer; önce parlak ışıklar saçar, sonra karanlıkta kaybolup giderler... (Cumhuriyet, 24 Eylül 1983) Uğur Mumcu

Yaşadığımız bu güzel memleketin hiç bir zaman "C" planı olmadı. Daima A.B.D planları devreye sokuldu !
Uğur Mumcu

Her kim ki din sömürüsünü kullanır, bir süre yararlı olur belki, ama sonunda mutlaka seçim sandığında yenilgiye uğrar. Halk, din sömürüsünü affetmiyor. Bu son derece önemli bir sonuç, olgu ve gerçektir. Uğur Mumcu

Ne zaman uygar olacağız bilir misiniz? Bir katil ya da kaçakçı ile bir aydın arasındaki farkı anladığımız gün! Alaturka Kapitalizm - Uğur Mumcu

Türk vatandaşı; İsviçre hukukuna göre evlenen, Alman Ceza Usulü'ne göre yargılanan, İtalyan Ceza Kanunu ile cezalandırılan ve İslam hukukuna göre gömülen kişidir. Uğur Mumcu

Kaplanın sırtında hüküm sürenler, bir gün o kaplana yem olmaktan kurtulamazlar. Uğur Mumcu

İnsanlara can güvenliği sağlayamamış bir düzene hukuk devleti denilemez. Devrimcilerin faili meçhul cinayetlere kurban gittiği bir düzene demokrasi denilemez. Yolsuzlukların devlet yetkililerini sardığı bir düzene Anayasa düzeni denilemez. Bu, katiller demokrasisidir. Bu, hırsızlar düzenidir. Uğur Mumcu

Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur. Bu masum insanlar, Yahudi de olur, Arap da, Hristiyan da. Ölenlerde ırk ve din ayırımı yapılmaz. Ölen insandır. Uğur Mumcu

Öyleyse vurun, parçalayın! Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır... Uğur Mumcu

Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi... Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi. Uğur Mumcu

Bir kişiye yapılan haksızlığı her insan yüreğinde ve bilincinde duymalıdır bütün ağırlığınca. Bu sorumluluk bilinci kurulmamışsa her yeni haksızlık bir “kader” gibi benimsenir bütün toplumda. Oysa ne yoksulluk ne de haksızlık “kader” değildir. Yoksulluğun ve haksızlığın nedenleri vardır. Bunları birer birer saptayıp toplumun önünde haykırmak gerekiyor. Uğur Mumcu

Bir kişiye yapılan haksızlık,
bütün topluma karşı
işlenmiş bir suçtur
bu bilinci paylaşmak ve
bu sorumluluğu yerleştirmek
zorundayız
Uygarca paylaşılan sorumluluk bilinci,
özgürlüğün de,
demokrasinin de
tek güvencesidir
Bu güvence sağlanmadıkça,
demokrasinin temeline
tek bir taş bile konmuş olamaz
Unutmayalım ki "cesur bir kez,
korkak bin kez ölür".
Önemli olan,
insanın böyle bir toplumda
"mezar taşı" gibi
suskunluk simgesi
olmamasıdır. Uğur Mumcu

Hiçbir düşünce alternatifsiz değildir. Her düşüncenin ve her uygulamanın karşı seçeneği vardır. Siyasal iktidara alternatif aramayan toplum kendini “totaliter” düşünceye teslim eder. Demokratik toplum, alternatif arayan toplumdur. Uğur Mumcu

Susmayı, kendi kabuğunun içine çekilmeyi, bir yaşam biçimi, bir kişilik simgesi olarak benimseyen insanlar vardır. Özgürlükleri ve silahları konuşmamaktır. Her adaletsizlik, onların eylemsizliğinden güç alır biraz da... Uğur Mumcu

Bugün gençliği suçlayanlar, geriye dönüp geçmiş olaylarda kendi parmak izlerini aramalıdırlar. Çünkü genç*liğini anlamayan bir toplumun yetişkinleri, biraz da kendi suçlarını, kendi günahlarını unutturmaya çalışıyorlar demektir. Uğur Mumcu

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Her kim ki din sömürüsünü kullanır, bir süre yararlı olur belki, ama sonunda mutlaka seçim sandığında yenilgiye uğrar. Halk, din sömürüsünü affetmiyor. Bu son derece önemli bir sonuç, olgu ve gerçektir. Uğur Mumcu

Yaşadığımız bu güzel memleketin hiç bir zaman "C" planı olmadı. Daima A.B.D planları devreye sokuldu !
Uğur Mumcu

Ne kadar doğru söylemiş. Rabbim gani gani rahmet eylesin.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,153
Yine soğuk bir Ankara günüydü. Cenazesindeydim. İnsanlar Yurdun dört bir yanından gelmişti.
Doğruluğa ve dürüstüğe karşı son bir görev yapmak sorumluluğuyla. Ülke ve insanlar henüz
saflığını yitirmemişti. Yine soğuk ve puslu günler yaşıyoruz.Ülkemize ne zaman yaz gelecek? İnsanlar
yaşam sevinci ile dolu kardeşlik ikliminde gönüllerince yaşayacaklar?

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Laptopta bu mesajı yazarken gözüm kitaplığımda tam karşımda dizi dizi kitaplarına takılıyor.
"Tüfek İcad Oldu,Sakıncalı Piyade,Rabıta,Papa Mafya Ağca,Bir Pulsuz Dilekçe" ve dahaları.
Tam da Türkiye'nin son 10 yılını irdeleyebilecek bir gazeteci idi.Eşi Güldal Mumcu"Uğurla
birlikte yaşlanmayı çok istiyordum."demişte cenazesi kalktığında. O 1993 yılı ne uğursuz
bir yıldı.Kaç kişi-Turgut Özal,Orgeneral Eşref Bitlis,Adnan Kahveci ilk aklıma gelenler-şüpheli şekilde can verdiler.
Uğur Mumcu'ya Tanrı'dan rahmet diliyorum.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Hayat görüşümü (becerebildiğim kadarını) ondan kopyaladım. Bununla, ölene dek gurur duyacağım.

Lisede, onun yazısını okumadan güne başladığım vaki değildi. Solcu olmanın dine karşı olmak anlamına gelmediğini; vatanı kayıtsız şartsız sevmek gerektiğini; Atatürk'ü damarlarına kadar sevebilmeyi, hep ondan öğrendim.

Eminim nur içinde gülümseyerek uyuyordur...