Kızılderili atasözleri

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Manıtu'nun kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: cam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır.
Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz.
Aşkı tanıdığında, Yaratıcı'yı da tanırsın. (Fox Kabilesi)
Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi makoseninin içine bak (Sauk Kabilesi)
Bir düşman çok, yüz dost azdır. (Hopi Kabilesi)
Bir kere "Al şunu" demek, iki kere "Ben vereceğim" demekten iyidir. (Kabilesi bilinmiyor)
Doğum yapan herşey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatin dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere degişmeye baslamış olacaktır. (Mohawk Kabilesi)
Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım. (Apache Kabilesi)
Fakir olmak, şerefsiz olmaktan daha küçük bir meseledir.
Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz.
Gözün ile değil, yüreğin ile hüküm ver.
Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal (Lumbee Kabilesi)
İhanet arkadaşlık zincirini karartır, fakat vefa onu her zamankinden parlak yapar.
İlkbaharda usul usul yürü; toprak ona hamiledir...
İnsanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez.
Kehanet, muhtemel bir olayı kesin bir bakış ile görmekten başka şey değildir. Hava ya bulutlu olacaktır, ya da güneş açacaktır. (Cherokee Kabilesi)
Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz. (Ute Kabilesi)
Komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun makosenleriyle yürü! (Cheyenne Kabilesi)
Ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder. (Hopi Kabilesi)
Senin vicdanın senden başkasını temsil edemez.
Sevgi ile yorulmadan ilerleriz. Sevgi ile, sadece onunla başkaları için fedakarlık yapabiliriz.
Şeytan hakkında konuşmayın.Gençlerin kalbinde merak uyandırır. (Siyu Kabilesi)
Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda, ama kayadan bile kuvvetli. (Siyu Kabilesi)
Unutmayın çocuklarınız sizin değildir. Onu Yaratıcı'dan ödünç aldınız. (Mohawk Kabilesi)

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,833
"Senin vicdanını senden başkası temsil edemez", farkında mısın bu akşam sürekli onay veriyorsun. Buna bilinçaltı deniyor.

ElimeS

Aktif Üye
28 Eyl 2011
311
188
Arkham City
Teşekkürler Hocam. Bir Tarih Yazısında Görmüştüm. Kızıldereliler Misafir Perveliğiyle Bilinirlermiş Fakat Amerikalılar Kendini Haklı Göstermek İçin Yine Kötülemiş. Sadece Tren Yollarını Yaşadığı Yer Ve Arazilerinin Üzerlerinden Geçirdiği İçin Savaşmışlar Sadece Bu. Bu Mükemmel Sözleri Söyleyenler Yabani Olabilir mi ?Neyse Fazla Siyasete Girmiyelim. . Teşekkürler Hocam Emeğine Sağlık.

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Kanka cevabı sana telefonda vermiştim. ne yapacağınıda teferruatlı anlatmıştım :)

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,124
Merhaba dostum; bence bir çeşit cennet yaşamını beyazlar cehennem yaşamına çevirdiler.İstersen aşağıdaki paylaşımıma bir göz at istersen.Orada buffalo billin(kasten küçük yazdım) resimlerini de göreceksin.Yalnız üzerlerine
AMERİKA YERLİLERİ'NİN ve BİZONLARININ ELİ KANLI KATİLİyazmayı unutmuşum.Yeniden düzenleyip paylaşacağım yakın zamanda...(rapid silinmiş boxca çalışıyor)

http://www.cizgidiyari.com/forum/akademik-kitaplar/53297-bir-zamanlar-amerika-onlarindi-artik-degil.html

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Sevgili dostum,
bu kitabın amarikaya uygar (mı) insanın ayak bastığı günden itibaren yaptıklarını okuyunca, kim uygar sorusuna net cevabı vermek o kadar kolay ki.

016dqd.jpg

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,743
Kıbrıs
Amerika'nın bu soylu fakat o kadar da bahtsız ırkının atasözlerini pek
beğendim.Teşekkürler.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011