Yavuz Sultan Selim'den Çok Güzel Bir Söz

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,298
LÜLEBURGAZ
bt72p0o1ipirmlwpq.jpg

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Söz güzel ve çok doğru. Ama zannederimki resim yanlış sevgili Gürsel ileri.....:)
http://www.cizgidiyari.com/forum/os...avuz-sultan-selim-yanilgilari.html#post115483
Yavuz Sultan Selim küpe takar mıydı?
"Yavuz Sultan Selim denince aklımıza hep kulağı küpeli, palabıyıklı bir resim gelir. Daha sonraki dönemde yapılmış olan bu resim, tarih ders kitaplarında kullanıldığı için herkes Yavuz'u böyle tanır. Hatta kulağındaki küpenin sebebi üzerine birçok hikâye uydurulur. En ilginç rivayetlerden biri Yavuz Sultan Selim kılık değiştirerek Tebriz'e gidip, Şah İsmail'i satrançta yenince şahın, Şehzade Selim'e yenilginin hırsıyla bir tokat atması üzerine, Yavuz'un da bu tokat kulağıma küpe olsun diye küpe takmasıdır. Topkapı Sarayı Müzesi'nde bulunan bu resmin tarih ders kitaplarında kullanılması Osmanlı tarihinin en önemli yanlışlarından birine sebep olmuştur. 16. yüzyıla ait ve daha sonraki dönemlerde çizilmiş minyatürlerde sultanın kulağında küpe olmadığı gibi, portresi de çok farklıdır. Ayrıca 'Selimname' isimli Yavuz'un hayatını anlatan kitaplarda sultanın küpe taktığına dair bilgiye rastlanılmaz. Türkmenler arasında küpe takmak eski bir gelenektir. Ayrıca bazı tarikatlarda dervişler dünyadan ve dünyevi nesnelerden soyutlandıklarını göstermek için mengüş (küpe) takarlardı. Bu iki gelenek de Yavuz Sultan Selim'e değil Akkoyunlular'ın topraklarında Safevi Devleti'ni kuran Şah İsmail'e uymaktadır."

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,298
LÜLEBURGAZ
sevgili mkurt, yavuz sultan selim küpe takar mıydı takmaz mıydı bilmem ama söylediği söz çok güzel ve anlamlı... bence yavuzun küpesi değil bu sözü kulağımıza küpe olsun... biz onun küpesine takmayalım amaç güzel sözleri kulağımıza küpe yapalım... küpe konusunda şahsi düşüncemi soracak olursan ben hiç takmadım erkeğin de küpe takmasına karşıyım... bazı takıları bayanlara bırakalım bence onlara daha çok yakışıyor... umarım yarın öbür gün oğlum da küpe takmaya kalkmaz yoksa bu konuda baba oğul papaz oluruz...:)

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,298
LÜLEBURGAZ
- O fotoğraftaki kişinin Şah İsmail olduğunu bende okumuştum.(Bunun için Mkurt'a)Teşekkürler.
- Söz ve Erkek küpe Takmaz Doğru Sözü için de G.İleri'ye Teşekkürler.

sevgili cemalnacitolga bize katılmayanlar da olacaktır ve bu doğaldır... ben burada sadece kendi görüşümü ve düşüncelerimi açıkladım... görüyorum ki aynı düşüncedeyiz... ben teşekkür ederim...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,149
Bu yazıyı çok beğenip çerçeve yapıp astırmıştım,kişilerin kendisi değilde sözleri ve yaptıkları daha önemli olduğunu düşünüyorum,tekrar hatırlattığın için çok teşekkürler dostum,sağol