UZAY YOLU ÇİZGİ ROMANLARI, ALFA YAYINLARI

UZAY YOLU ÇİZGİ ROMANLARI, ALFA YAYINLARI

Uzay Yolu


Like Tree31Likes
  • 27 Post By Lami Tiryaki
  • 2 Post By Baltimora
  • 2 Post By direnc11

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28.Eylül.2019, 01:41   #1
Onursal Üye
 
Lami Tiryaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21.Nisan.2009
Mesajlar: 494
•Rep Puanı : 88843
•Rep Seviyesi :
Lami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond repute
Standart UZAY YOLU ÇİZGİ ROMANLARI, ALFA YAYINLARI
Alfa Yayınları-Uzay Yolu Serisi
Genel Bakış
Türkiye’de 1980’lerin çizgi roman yayıncılığına damga vuran yayınevlerinden biri de Alfa Yayınları idi. Alfa Yayınları, sahibi ve sorumlu yönetmeni Ali Recan’ın yönetiminde, bizleri süreli Uzay Yolu çizgi roman dergileriyle ile ilk kez tanıştıran yayınevi oldu.

Seksenli yıllarda, yayınlanan neredeyse tüm çizgi roman dergilerinin künyelerinde maalesef oldukça kısıtlı bilgiler yer alırdı . Ne yazık ki, Alfa-Uzay Yolu dergilerinin künyesinde de, zamanın çoğu çizgi roman dergilerinde olduğu gibi tarih bilgisi yoktu. Bu nedenle Alfa-Uzay Yolu dergilerinin yayın tarihinin, etiket fiyatı ve benzer dergi formatlarına bakarak seksenlerin ilk yarısı olduğunu düşünüyorum.

Sahaf ve internet ortamlarında satışı yapılan Uzay Yolu cilt ve fasikül sayılarına bakarsak sadece 18 sayı ve bu sayıların iadelerinin ciltlenmesiyle oluşan 6 ciltten bahsedebiliriz. Hatta ulaşabildiğim 6. ciltlerin tamamında 18. sayı kapağı yok. Maalesef koleksiyonumda tek tek fasiküller bulunmadığı ve herhangi bir yerde satışına rastlamadığım için bu sayının piyasaya veirlip verilmediğine dair net bir kanaate varamadım. Tay Yayınları-Zagor fasikül serisinin 465. sayısında olduğu gibi son cildin içine konulup piyasaya verilmiş olma ihtimali var.


Uzay Yolu 18. Sayı. 6. Cildin İçinde Kapaksız, Alfa Yayınları

Tasarım
Uzay Yolu çizgi roman dergilerinde, Alfa Yayınları’nın ilk dönem fasikül yayın tasarımına sadık kalınmış. Sayıların çoğu, ince ve dayanıksız kağıttan fasikül kapakları ve tamamı 32 sayfalık dergi yapısal tasarımına sahip. Kapağın tepesinde yer alan büyük harflerle “UZAY YOLU” logosunun altında Alfa Yayınları logosu, sayı fiyat bilgisi ve kapak resmi yer alıyor. Sayılardan seçilerek yapılan cilt kapaklarında, kapak resmi ve logo arasında boşluk bırakılarak cilt numarası ve fiyat bilgisi yerleştirilmiş. Kimi kapaklarda Kaptan Körk ve Mr Spak’ın portre fotoğraflarına da rastlıyoruz. Nedendir bilinmez 14. sayıdan itibaren Alfa Yayınları logosu kaldırılmış. Hatta 6. cildin kapağında başlık dışında hiç bir bilgi yok. Sayıların arka kapaklarının tamamında Alfa’nın diğer yayınlarının reklamları yer alıyor.


Uzay Yolu, Sayı 9, Arka Kapak, Alfa Yayınları


Uzay Yolu Çizgi Roman Dizisi Ön Kapaklar, Alfa Yayınları


Uzay Yolu Çizgi Roman Dizisi Arka Kapaklar, Alfa Yayınları

Dergilerin kapaklarında klasik diziden kareler veya koleksiyonumda bulunan ve orijinali 1970’lerde Gold Key Comics ve daha sonra Checker Book Publishing Group tarafından 2000’lerin ilk yarısında Key Collection Volume Serisi’nde tekrar yayınlanan sayıların kapak illüstrasyonları birebir kullanılmış.


Uzay Yolu Sayı 1, Alfa Yayınları


Star Trek Checker Book, Orijinal Kapak Görseli


Uzay Yolu Sayı 10, Alfa Yayınları


Star Trek Checker Book, Orijinal Kapak Görseli

Maceralar
İlk üç sayı, ilk Uzay Yolu filminin (Star Trek Motion Picture, 1979) çizgi hikayesinin tamamını içeriyor. 4. sayıdan itibaren klasik dizi ekibinin, ve ilk Atılgan gemisinin tabii, başından geçen maceraların siyah beyaz “nostalji kokulu” enfes çizgi maceraları yayınlanmış. Çevirilerde Altın Kitaplar’da olduğu gibi isimlerin türkçedeki telaffuzları korunmuş. Yaptığım incelemede Star Trek ibaresine hiç rastlamadım. Bu da dergilerin eşsiz nostalji ve nahifliğini kalıcı hale getirmiş. Sırf bu açıdan bile çok kıymetli bir koleksiyon serisi olduğunu düşünüyorum.


Uzay Yolu, Evrenin Sonsuz Yolları, Alfa Yayınları

Tipik Amerikan çizgi romanları formatına uygun olarak bir tam sayfa jenerik sonrası maceraya geçiliyor ve ortalama 20-22 sayfada hikaye sona eriyor. 4. ve 5. sayılardaki “Uzayın Hayaletleri(Thallus’un Hortlakları)” ve “Atılgan’ın Hortlakları” devamlı tek bir macera. Diğerleri her sayı tek macera şeklinde yazılıp çizilmiş. Kalan sayfalarda ise Uzay yolu parodileri, dolgu çizgi romanlar. Editorial yazılar vb güzellikler sizleri bekliyor.


Star Trek, Cosmic Caveman, Orijinal Jenerik Sayfası

Alfa Yayınları-Star Trek 1999 Serisi
Ali Recan, Alfa Yayınları bünyesinde, 1999’un Aralık ayında, Uzay Yolu’nu bu kez “Star Trek” original ismiyle yayınlamaya başladı.


Star Trek 1999 Serisi, Ön Kapaklar, Alfa Yayınları 1999-2000

Tasarım
Alfa-Star Trek dergileri, o dönem yayınlanan Korku ve Conan dergileri gibi, 64 sayfalık, sırttan zımbalı, kuşe kağıt kapaklı 27cm x 19cm büyük boy dergi formatındaydı. Baskı, önceki seriye göre daha iyi, kaligrafi boyutundan dolayı gözü daha az yoran bir formattaydı. Kapak içinde detaylı bir künye köşesi ve önceki editoryal yazılarından biri yer alıyordu. Bu serideki sayılar 500 BİN LİRA(!) fiyatla piyasaya verildi (dönemin ülkemizdeki enflasyon gerçeğini göstermesi açısından çizgi romanların seksenler ve doksanlardaki fiyatlarını zamanımızın fiyatlarıyla karşılaştırmak eşsiz bir fırsattır). Dergi başlığı Paramount Pictures original Star Trek logosunun birebir aynısıydı. İlk sayının kapağında Bob Larkin’79 imzası okunur. Kapakta yine birinci sinema filmi Star Trek-Motion Picture filminden detaylar vardı. İkinci sayının kapağı, önceki seride kullanılan ilk sayının ve ilk cildin kapağı ile aynıydı. Bu çalışmanın oldukça şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Altın Kitaplar, Alfa-Uzay Yolu, Alfa-Star Trek ve Checker Book serilerinde en az bir kere kullanılan bir kapak olarak tarihe geçmiş.


Uzay Yolu Serilerinin En Şanslı Kapağı!

Maceralar
Bu seride Esrarengiz Yolcu isimli önceki Uzay Yolu serisinin tekrarı olan bir maceranın dışında dört yeni macera yayınlandı. Kent Kurucularının Saldırısı, Değişken Gezegenin Tehlikesi, Hayalet Gezegen ve Beyin Sarsanlar isimli maceralar yayınlandı. Kaligrafide artık isimler original yazılışıyla, yani “Mr. Spock” “Kaptan Kirk” olarak yazılmaya başlandı. Her ne kadar yazar çizer isimleri verilmemiş olsa da jenerik sayfalarının altında original sayı numaraları yılı vb minik detaylar göze çarpıyordu. Her şeye ragmen, siyah beyaz baskısı ve nahif öyküler ile klasik sezonun nostalji keyfini yaşatmaya devam etti. Böylece Alfa’nın elinde kalan yayınlanmamış diğer maceralarla birlikte toplam 19 Uzay Yolu/Star Trek macerasını koleksiyonlarımıza katmış olduk.


Uzay Yolu 1. Sayı Jenerik Sayfası, Alfa Yayınları, 1999

Maalesef bu seri başlangıcı, uzun soluklu bir seriye dönüşemeden ikinci sayıda sona erdi. Artık satışların etkisi midir yoksa başka sebepler mi bilinmez, Star Trek çizgi romanları 2010’lu yılların ikinci yarısına kadar bir daha yayınlanmamak üzere sona erdi. Gönül isterdi ki, bu seri eski maceraların tamamını da kapsayacak şekilde uzun yıllar devam etsin ve biz bu güzel formatta seriyi ister ciltleterek ister tek tek koleksiyonlarımızda saklayalım. Ancak olmadı işte.


Uzay Yolu Son Sayfa, Alfa Yayınları, 2000

Son Söz
Klasik diziyle büyümüş çoğu Uzay Yolu-Star Trek hayranı için deyim yerindeyse “tadımlık” bir seri olan Alfa Uzay Yolu dergi ve ciltleri, bence çizgi roman koleksiyoncuları için arada bir göz atıp eskilere gidebilecekleri şahane bir nostalji durağı. Kolay yıpranabilir edisyonları nedeniyle özel ihtimam ve bakım gerektiren Uzay Yolu kitaplarınıza iyi bakın.

Macera İndeksi
1-UZAY YOLU (“Star Trek The Motioın Picture” filminin çizgi romanı)(Sayı 1-Cilt 1)
V'GER (Sayı 2 –1)
EVRİMLER(Sayı 3-1)
2- THALLUS'UN HORTLAKLARI (UZAYIN HAYALETLERİ) (Sayı 4- Cilt 2)
ATILGAN'IN HORTLAKLARI(Sayı 5- Cilt 2)
3-ATILGAN'DA CİNAYET(Sayı 6- Cilt 2)
4-YARIN VEYA DÜN(Sayı 7- Cilt 3)
5-İNSAN VE MAKİNA(Sayı 8- Cilt 3)
6-HAYALET GEMİ(Sayı 9- Cilt 3)
7-EJDER TANRININ ÜLKESİ(Sayı 10- Cilt 4)
8-DÜŞ CANAVARLARI(Sayı 11- Cilt 4)
9-HAKARET(Sayı 12- Cilt 4)
10-EVRENİN SONSUZ YOLLARI(Sayı 13- Cilt 5)
11-ESKİ UYGARLIK(Sayı 14- Cilt 5)
12-ACIMANIN DEĞERİ(Sayı 15- Cilt 5)
13-ZAMANIN SONUNDAKİ MÜZE(Sayı 16- Cilt 6)
14- ESRARENGİZ YOLCU(53. Sayfa) (Sayı 17- Cilt 6-1999 Serisi Sayı 1 ve 2)
ESRARENGİZ YOLCU, 2. Bölüm (1999 Serisi Sayı 2)
15-ATILGAN'DA İSYAN(Sayı 18-Cilt 6)
16-KENT KURUCULARININ SALDIRISI (1999 Serisi Sayı 1)
FELAKETE GİDEN KÖPRÜ, 2. Bölüm (15. sayfa) (1999 Serisi Sayı 1)
17- DEĞİŞKEN GEZEGENİN TEHLİKESİ (27. Sayfa) (1999 Serisi Sayı 1)
1.Bölüm:IŞIK YARATIKLARI (27. sayfa)( 1999 Serisi Sayı 1)
2.Bölüm:UĞURSUZ KONUK (41. sayfa)( 1999 Serisi Sayı 1)
18- HAYALET GEZEGEN (14. Sayfa)( 1999 Serisi Sayı 2)
HAYALET GEZEGEN, 2. Bölüm (28. Sayfa)( 1999 Serisi Sayı 2)
19- BEYİN SARSANLAR (40. Sayfa) (1999 Serisi Sayı 2)
BEYİN SARSANLAR, 2. Bölüm (53 Sayfa)(1999 Serisi Sayı 2)

ALFA YAYINLARI UZAY YOLU SERİSİ-DOLGU MACERALAR EDİTORYAL YAZILAR
1-Kaptanın Ağzından Uzay Yolu, Dosya (3)ayı 1
2-JET LOGAN (25)ayı 1-8
3-UZAY PATİKASI (19)ayı 2
4-YANLIŞLIK… (23)ayı 7
5-Uzay Günlük Hayatımızı Etkiliyor, Haber (30)ayı 7
6-Alien Filmi, Haber (30)ayı 8
7-TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR (23)ayı 9
8-GÜNEŞ ÇARPMASI (18)ayı 10
9-KEŞFEDİLEN (28)ayı 10
10-HİSSETMEK TUTKUSU (24)ayı 11
11-İKİNCİ KUŞAK (23)ayı 12
12-BİR YOKEDEN (24)ayı 13
13-DENİZİN ÖCÜ (24)ayı 14
14-PANTHA BEYAZ ÜZERİNE SİYAH (23)ayı 15
15-UZAYDA DEHŞET(26)ayı 16
16-FİRAVUNLARIN KARA HEYKELİ (26)ayı 17
17-Geleceğin Dünyası, Dosya (26)ayı 18

Selamlar
Lami Tiryaki
Eylül 2019

Kaynakça: Alfa Yayınları Uzay Yolu Cilt Serisi Lami Tiryaki koleksiyonu

__________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Lami Tiryaki isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Eylül.2019, 08:35   #2
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 8,980
•Rep Puanı : 224257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
Her zamanki gibi keyifle bolca görsel ile desteklenmiş, keyifle okunacak bir yazı hazırlamışsınız üstadım. Saygılarımla çok teşekkürler..
Lami Tiryaki ve Beymelikli18 bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.

Baltimora isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Eylül.2019, 15:37   #3
Yönetici
 
direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.Mayıs.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,453
•Rep Puanı : 1054687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Standart
Alıntı: Lami Tiryaki´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Alfa Yayınları-Uzay Yolu Serisi
Genel Bakış
....
Sahaf ve internet ortamlarında satışı yapılan Uzay Yolu cilt ve fasikül sayılarına bakarsak sadece 18 sayı ve bu sayıların iadelerinin ciltlenmesiyle oluşan 6 ciltten bahsedebiliriz. Hatta ulaşabildiğim 6. ciltlerin tamamında 18. sayı kapağı yok. Maalesef koleksiyonumda tek tek fasiküller bulunmadığı ve herhangi bir yerde satışına rastlamadığım için bu sayının piyasaya veirlip verilmediğine dair net bir kanaate varamadım. Tay Yayınları-Zagor fasikül serisinin 465. sayısında olduğu gibi son cildin içine konulup piyasaya verilmiş olma ihtimali var.


Uzay Yolu 18. Sayı. 6. Cildin İçinde Kapaksız, Alfa Yayınları
.....


Nadir üstadım 18. sayı olduğunu tahmin ettiğimiz[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]fasikülle ilgili bazı belirsizliklere işaret etmiş. Paylaştığı sayının kapağı şu:Derli toplu ve detaylı bilgilendirme için teşekkürler, üstat.
Baltimora ve Lami Tiryaki bunu beğendi.
direnc11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Uzay Yolu Alfa Yayınları Haftalık Dergi Sayı 01 Gulyabani Uzay Yolu Alfa Yayınları 3 07.Mayıs.2018 23:59
Uzay Yolu Alfa Yayınları Haftalık Dergi Sayı 16 Gulyabani Uzay Yolu Alfa Yayınları 5 03.Kasım.2012 15:25
Uzay Yolu Cilt 3 (Alfa yayınları sayı 7 - 8 - 9) cngz1 Uzay Yolu Alfa Yayınları 4 25.Eylül.2012 13:51
Uzay Yolu Alfa Yayınları Haftalık Dergi Sayı 13 Gulyabani Uzay Yolu Alfa Yayınları 5 19.Kasım.2011 17:57


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:02

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.