UZAY YOLU KİTAPLARI, ANKİRA YAYINCILIK

UZAY YOLU KİTAPLARI, ANKİRA YAYINCILIK

Uzay Yolu


Like Tree38Likes
  • 28 Post By Lami Tiryaki
  • 8 Post By Otacı
  • 2 Post By sıfat kanseri

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28.Eylül.2019, 01:22   #1
Onursal Üye
 
Lami Tiryaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21.Nisan.2009
Mesajlar: 494
•Rep Puanı : 88843
•Rep Seviyesi :
Lami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond repute
Standart UZAY YOLU KİTAPLARI, ANKİRA YAYINCILIK
Ankara’dan Ankira Yayıncılık 1999 yılının Mayıs ayında Star Trek roman kitaplarının yayınına başladı. Neden roman? Çünkü her kitap 260 ila 350 sayfa uzunluğunda detaylı tek bir hikayenin anlatılarından oluşuyordu. O tarihe sinemalarımızda gösterime giren Star Trek dokuzuncu sinema filmi INSURRECTION (Uzay Yolu İSYAN) filmine paralel bir zamanda, Star Trek “The Next Generation” (Uzay Yolu “Yeni Kuşak”) dizisinin ilk öyküsü Farpoint’te Karşılaşma’nın romanı da piyasaya verilmişti. O yıllarda, TGRT kanalı Yeni Kuşak’ın türkçe dublajlı yayınını da sürdürmekte olduğundan bu yayınla ortalık iyice şenlenmişti.

Birinci kitap Farpoint’te Karşılaşma’da hikaye öncesi yayın yöneticisi ve çevirmen Boğaç Erkan’ın sunuş yazısının ilk bölümü şöyleydi:
“Star Trek, tüm dünyada özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, çok büyük bir ilgi görüyor. Bu ilgi öylesine yoğun ki, tüm dünyada milyonlarca Star Trek hayranı var. Star Trek dizileri otuz yılı aşkın bir süredir dünya televizyonlarında gösteriliyor. Belli bir yaşı geçmiş gençlerin kolaylıkla hatırlayacağı gibi , bu diziler televizyonda henüz tek kanalın olduğu yıllarda bizde de gösterilmiş ve büyük ilgi çekmişti. Bu güne kadar dokuz adet sinema filmi hazırlandı. Dünyayı dolaşan Star Trek fanları var. Bu konu üzerinde yazılmış kitapların sayısı oldukça fazla, hatta bu kitaplar arasında ansiklopediler bile bulunuyor. Bir Star Trek hayranı ve yayıncı olarak bu kadar yoğun bir ilgi gören bu kitapların Türk okuyucusu ile bluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Bu projeyi ele almaya başladığımda çevremdeki birçok kişiden olumsuz tepkiler aldım. Ama Star Trek’in gerçek anlamda ne olduğunu bilen tüm dostlarım beni bu çabamda desteklediler. Mayıs 1999 tarihinden itibaren her ay bir kitap yayınlayacağız. Önümüzdeki aylarda yayınlanacak bir kaç kitap ile ilgili özet bilgiler bu kitabın arkasında bulunabilir...”

Boğaç Erkan, Hürriyet gazetesine verdiği bir röportajda, dizinin diğer serilerini, hatta Star Wars kitaplarını da düşündüğünü ancak klasik seriye ait kitapları, bu kitapların “out of date” olduğu için düşünmediklerini belirtmiş. Ben kişisel olarak bu fikre katılmıyorum. 2019 yılı itibariyle yapılan Star Trek filmleri hala klasik seri üzerinden devam ediyor. Neyse…

Sonuçta Paramount Pictures, Pocket Books konseptiyle yayınlanmış bu seri, ülkemizde de yayın şansı bulmuş oluyordu. Kitapların orijinal serisi araştırıldığında, aynı tasarımda 60’tan fazla-belki de çok daha fazla araştırmak lazım-romanının bilgisine ulaşılabiliyor. Ayrıca değişik yaklaşım ve crossoverlarla onlarca farklı seri ve kitaplara da ulaşabilmek mümkün. Ankira’nın yayınladığı ve orijinal kapak tasarımlarını kullandığı bu serinin beni en çok cezbeden yanı, kapak tasarımlarında müthiş bir klasik bilim kurgu havası var. Ancak ne yazıkki bu daha güzel kapaklı sonraki sayılar bizde hiç yayınlanmadı.

Uzay Yolu Yeni Kuşak Kitaplarının Tasarımı
Uzay Yolu-Yeni kuşak kitaplarının kapak tasarımları oldukça kapsamlı ve sistematik bir içerikle donatılmış. Ön kapak (birinci kitap hariç) en üstte macerayla ilgili iki satırlık bir bilgiyle başlıyor. Altta türkçe büyük puntolu UZAY YOLU ve altında daha küçük puntolu YENİ KUŞAK başlıkları yer alıyor. Aşağı doğru sırasıyla macera ismi ve yazarının ismi yer alırken, sol alt köşede Paramoun Pictures kitaplarına ait “Pocket Books” logosu ve sağ alt köşede “Ankira bilimkurgu” logoları yerleştirilmiş. Birinci kitapta bu tasarım biraz daha farklı. İsimler sol alt köşeye yerleştirilmiş.


Uzay Yolu Yeni Kuşak Ankira Yayıncılık Serisi Ön Kapaklar, 1999


Uzay Yolu Yeni Kuşak Ankira Yayıncılık Serisi Arka Kapaklar, 1999

Kapak görseli, dizi karakterlerinin resimlerinden oluşuyor ve renkleri biraz doğallıktan uzak duruyor. Arka kapaklar ise üstten itibaren başlık ve bölüm isimlerinin orijinal ingilizcelerini içeriyor. Arka kapağın ana gövdesinde içerikle ilgili bilgiler var. Kapak üstlerinde fiyat yazmıyor. Ancak yapışkan fiyat etiketine bakılırsa bu kitaplr tanesi üç milyon liradan piyasaya verilmiş (Ne enflasyon!) Kapağı çevirip kitaba giriş yaptığımızda, tüm kitaplarda anlatıyla ilgili bir tam sayfalık bir bölüm bizi bekliyor. Romana böylece küçük bir girizgah yaptıktan sonra diğer sayfada kapak içerik bilgilerini içeren bir jenerik sayfası ve arkasından künye sayfasına geçiyoruz. Benim gibi bu sayfalara en az romanın kendisi kadar ilgili okuyucular bakıp bakıp keyiflendikten sonra nihayet karşı sayfadan itibaren maceraya atılmaya başlayabiliyorlar.

Maceralar
İlk kitap, Yeni Kuşak dizisinin pilot bölümünü neredeyse sahne sahne romanlaştırarak anlatmış. Hani çoğunlukla “kitabı filmden çok farklı” bir laf vardır ya. Bunu bu kitap için söyleyemezsiniz. Neredeyse tüm sahneler hem pilot bölümde yer alıyor hem de kitapta. Kitabın anlatım avantajı olduğu ve bu da karakterlerin zihinlerine girmemizi sağladığı için küçük bir üstünlüğü var tabii. Bu açıdan mesela Kaptan Picard’ın Atılgan’a atandıktan sonra ilk gün neler hissettiği, Riker ile aralarındaki gerilimi zihninde nasıl değerlendirdiğine ilişkin dizide anlatılmayan bir miktar ipucunu kitapta bulabilirsiniz. Ancak sonuçta rahatlıkla, dizinin, kitabın görselliğe dönüştürülmüş hali diyebiliriz.


Uzay Yolu Hayalet Gemi Jenerik Sayfası, Ankira Yayıncılık, 1999

Maceralar bittikten sonra genellikle sıradaki diğer kitapların duyuruları ve Uzay Yolu ile ilgili editoryal bilgiler var. Bunlardan birinci kitabın sonuna eklenen warp hızı kademelerinin ne anlama geldiğiyle ilgili tablo oldukça ilgimi çekti. Artık dümencinin “warp 6,8’de gidiyoruz” cümlesinin ne anlama geldiğini biliyorum. Ayrıca kullanılan fazerler ve trikorderlerle ilgili dokümanter bilgiler de mevcut.

Bu seride yayınlanan kitaplarda aşağıdaki maceralar yayınlanmış:
1-FARPOINT’TE KARŞILAŞMA: David Gerrold
2-BARIŞ KORUYUCULARI (The Peacekeepres):Gene Deweese
3-HAYALET GEMİ (Ghost Ship)iane Carey
4-HAMLİN ÇOCUKLARI (Children Of Hamlin):Carmen Carter
Ekim ve Kasım aylarında yayınlanacağı duyurulan HAYATTA KALANLAR (Survivors) ve ÇATIŞMA BÖLGESİ (Strike Zone) kitaplarına hiç bir satış noktasında rastlamadım. Kitaplar bu dört macera üzerinden tek tek veya takım olarak satılıyor. Emin değilim ama sanırım duyurusu yapılan diğer kitaplar yayınlanmamış.


Uzay Yolu Hayatta Kalanlar Kitap Duyurusu, Ankira Yayıncılık 1999


Uzay Yolu Çatışma Bölgesi Kitap Duyurusu, Ankira Yayıncılık 1999

Son Söz
Baskı tarihi nispeten “yeni” olan Uzay Yolu Yeni Kuşak kitap dizisi, ülkemizde The Next Generation serisi üzerine yazılmış tek anlatı serisi. Çoğu satış noktasında okunmamış halde veya çok çok iyi durumda bulunuyorken “Trekkerların” kesinlikle alıp arşive koyması gerekli bir seri diye düşünüyorum. Hatta bu kitaplar için bir de güzel kutu yapıldığını duydum ama henüz görmedim. Sırt tasarımları da oldukça güzel duran bu mini seri öncülleri Altın Kitaplar Uzay Yolu hikaye kitapları ve Alfa Yayınları Uzay Yolu çizgi romanlarıyla yan yana koleksiyonumun en güzel köşelerinden birini oluşturuyor.

Selamlar
Lami Tiryaki
Eylül 2019

Kaynakça: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Uzay Yolu Yeni Kuşak dört kiap serisi-Ankira Yayıncılık
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


__________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Lami Tiryaki isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Ocak.2020, 14:03   #2
Süper Üye
 
Otacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05.Temmuz.2016
Mesajlar: 585
•Rep Puanı : 30059
•Rep Seviyesi :
Otacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond reputeOtacı has a reputation beyond repute
Standart
Uzay Yolu Yeni Kuşak Kitapları:

0. Farpoint'te Buluşma
1. Hayalet Gemi
2. Barış Bekçileri
3. Hamlin Çocukları
4. Hayatta Kalanlar
5. Çatışma Bölgesi
Otacı isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Ekim.2020, 15:27   #3
Yeni Üye
 
sıfat kanseri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 03.Ocak.2016
Mesajlar: 59
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
sıfat kanseri is on a distinguished road
Standart
4 ve 5. kitap halinde aldım rafıma koydum ama 4. ve 5. kitabı bulamıyorum. Hepsiburada.com üzerinden ilk 4 kitabı 28 lira gibi bir şeye aldım geçen sene.
Lami Tiryaki ve turhal bunu beğendi.
sıfat kanseri isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
DİĞER UZAY YOLU KİTAPLARI Lami Tiryaki Uzay Yolu 1 28.Eylül.2019 15:39
Uzay Yolu (Türkçe Dublaj) oktay_izm Çizgi Filmler 15 24.Mayıs.2018 11:39
Uzay Yolu 10 - Nemesis (2002) murtaza5 Yabancı Filmler 1 21.Mayıs.2017 02:15
Uzay Yolu 2 - Han'ın Gazabı (1982) murtaza5 Yabancı Filmler 0 20.Mart.2017 22:29
Uzay Yolu 1 - Uzay Macerası (1979) murtaza5 Yabancı Filmler 0 19.Mart.2017 21:55


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:29

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.