prestij adlı üye süresiz uzaklaştırılmıştır.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
presstij.png

Bu ne utanmazlıktır.
Halen tavrını sürdürüyor.
Keşke bu yayın evine ait hiçbir kitabı satın almasaymışım.
En azından bundan sonra kendi adıma satın almayacağım.
Kişisel olarak tanıdığım tüm dostlarıma da almamaları konusunda ricada bulunacağım.
Yasal yollara baş vuracağına dedikodu yapıyor.
Bir de arsızca koca koca adamlar edebiyatı.
Yavuz hırsızın kim olduğunu tüm çizgi roman okurları çok iyi biliyor.
Taranmış kitaplardan kitap basıp satanlar utansın.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Abi boş ver, forum kurallarına uygun olmayan bir işlem yapılmadı. Yayınevi anılan kitabı ne zaman bastırdığını bile bilmiyor.

En enteresanı da, uyarılarımızdan sonra, kısmı.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694
Müşterilerinin kim olduklarını unutuyorlar! Sanıyorlar ki biz değil başkaları bu kitapları satın alıyor!
Bu ürünlerin Ticaretini yaptıkları halde bir de gelip bizlerin çizgi romana katkısı ve sevgisini sorgulayabilecek kadar da "hadsiz"ler!
O başkaları ile mutluluklar dilerim bu yayınevine ben de "Prestij" adı altında çıkan hiç bir yayını almayacağım.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Sözünün eri olma ve asalet konusunda sergilediği yaklaşımı 2014'de yayınladığı 3 kitabın gerisini getirmekte gösteremeyen Presstij Kitap'ın cesaretini ve konuya yaklaşımını kutlarım.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Çizgi diyarıyla tanışmadan önce evdeki kitap sayısı 5. (Yazıyla beş.)
Çizgi diyarını öğrendikten sonra evdeki kitap sayısı 1300 cıvarı. (Yazıyla bin üç yüz.)
Kitapların tamamına yakını zaten forumda vardı.:)

koralp

banned
10 Kas 2018
134
291
Olmadı ise de kesin başka bir isimle tekrar sızmıştır bu siteye... :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
Bu olaydan haberim yoktu, demin tesadüfen twitter da denk geldim.Twitte Facebook linki vardı oraya tıkladım, jbc yayıncılık da destek olmuş onlara. Haberiniz olsun bu tutumdan.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Yayın evlerinin bilmediği (gerçi bilip de bilmemezliğe geldiği) en önemli mesele ülkemizdeki çizgi romanın bugünlere nasıl geldiğidir? 90'larda bitmeye yüz tutan 2000'lerin başında tek tük çıkan yayınlardan günümüzdeki basım adetlerine bir bakın. Bugün forumlar, bloglar, fan sayfalarının yaptığı tanıtımların etkisini kim göz ardı edebilir. Bir çok arkadaşımız başta bizim forumumuz olmak üzere çizgi roman gruplarına katıldıktan sonra tekrardan çizgi roman satın almaya başladı. Bir çok kişi kolleksiyon yapmaya başladı. Bir çok kişi bak şu yayın varmış, taramasını veya çevirisini okumuştum bunu satın alayım dedi. Mesela ben. Thorgal benim en sevdiğim frankofon serisidir. Peki ben Thorgal'i nasıl tanıdım? Çizgi Diyarında tarama ve çevirilerini gördüm. İndirdim ve çok beğendim. Sonra gidip Çizgi Düşer tarafından basılmış serinin tamamını aldım. Bununla da kalmadım, seri eksik olmasın diye arayıp tarayıp Remzi Kitap'ın bastığı albümleri de satın aldım. Benim gibi kaç kişi bu şekilde çizgi roman satın alıyor acaba? Bir çoğumuzun kütüphanesinde binlerce çizgi roman var.

Bir de manga grupları ve fan sayfaları var. Ülkemizde bugün manga bu kadar satıyorsa bu grupların çevirileri ve animeler sayesindedir. Yoksa kimse diyemez ki ben o kadar reklam yaptıp falanca mangayı bu kadar tanıttım diye... Bu tanıtımlar manga grupları sayesinde oldu. Peki günümüzde neden Amerikan tarzı comics diye tabir ettiğimiz çizgi romanlar daha çok satıyor? Yayın evlerinin reklam çalışmaları sayesinde mi? Çeviri gruplarının yaptığı çalışmalar ve sinema filmleri sayesinde... Bugün Marvel ve DC gibi büyük yayınevlerinin çizgi romanları çıkar çıkmaz dijital kopyaları internete koyuluyor. Bakın Get Comics isimli siteye... Marvel, DC ve Image comics için haftalık yayınların konusunu güncel açıyorlar. Bu yayın evleri ne yapıyor? İnternet üzerinden yayınlarının bedava reklamını yaptıkları için keyiflerine bakıyorlar. Ve satıyorlar... Çok satıyorlar...

Hiç kimse başta Çizgi Diyarı olmak üzere çizgi roman tarayan veya çeviren grupları korsanlıkla suçlamasın. Korsan olsak hali hazırda evlerimizdeki kütüphanelerde yer alan güncel yayınların dijital kopyalarını paylaşır, bundan da para kazanırdık. Bizim para kazanmak gibi bir düşüncemiz yok. Hiç olmadı. Bizimkisi gönül işi. Beklentimiz yok. Sadece ülkemizde daha çok çizgi roman yayınlansın, çizgi romanı herkes okusun istiyoruz. Mevcut yayınları, telifi alınanları anında forumumuzdan kaldırıyoruz. Biz yayınlerine düşman değiliz. Aksine onları destekliyoruz, her zaman da destekledik. Müşterileriyiz. İçlerinde görüştüğümüz dostlarımız, sevdiğimiz ağabeylerimiz var. Aralarından bazıları bizi korsan olarak görüyorsa kendisi bilir.

Akıllı esnaf müşteri velinimettir der. Akıllı esnaf önce kendini eleştirir. Akıllı esnaf ürününün kalitesini nasıl arttır nasıl müşteri kazanır ona bakar. Yoksa müşteri esnafı eleştirmeye başlarsa esnafın sonu iyi olmaz.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Yayınevleri ile ilgili olarak görüşlerimi dile getirmek istiyorum.
Sitede yapılan bir paylaşımdan, çevirisi planlanan bir çizgi romandan sonra gayet nezaketli bir biçimde yanıtlarımız sitemizde mevcuttur.
Hatta Hızır beye ilişkin olarak sayın yayınevi sahibi ( şahsen tanımıyorum sanırım öyle ) elinde digital materyal olan varsa şeklinde yardım talebinde bulunmuş Sevgili Konuşan Çizgilerde Hızır beyde yaklaşık 30 sayfa eksik basım olduğunu söylemişti..
Yayınevi sahibi tarafından siz satın almazsınız ancak biz basmaya devam edeceğiz şeklindeki bencede hoş olmayan yaklaşıma gayet nezaketli bir biçimde aldığımızı takip edip kolleksiyon yaptığımızı ifade ettim...
İsterseniz resimlerinide gönderebilirim.
Yine basımını yaptıkları çizgi romanların tamamına yakını bende var...Yine resim atabilirim...
Bende yaklaşık olarak mütevazi kolleksiyoncu olarak 10.000 civarında çizgi roman ,dergi vb.var.30.000 üzerinde de diğer kitaplar sair bulunuyor..Yine resimlerle kanıtlayabilirim..
Amacım bir şeyleri kanıtlamak değil haliyle..
JBC ninde aşağı yukarı bütün çizgi romanları var...
Yine resimle kanıtlayabilirim..
Suçlamalara biraz daha sağdan soldan temas etmem lazım....
1-Yavuz hırsız ev sahibini bastırır deyimi yakışık değil kimseyi bastırmıyor hiç kimse..
Bizde hırsız değiliz...Yok olacak bir kültürü kayıt altına almaya çalışıyoruz....
2-Korsan değiliz...Biz kimsenin eserinden haksız kopyelerle para kazanmıyoruz...
3-Saatlerce emek sarfeden ,paylaşım yapan bu insanlara haksız ithamlarınızın dayanakları neler ,hüccetiniz nedir ?
4-Satış grafiklerinin az olmasının nedeni bizmiyiz ?
Sorular dahada uzayabilir....
Hayatım boyunca haklı olduklarımda dahil hiç bir tartışmayı kazanamadım...
Tartışmak yerine tanışalım...
İşbirliği yapalım karşı karşıya geleceğimize yan yana gelelim...
Bu tartışmanında çok faydalı olduğunu düşünmüyorum...
Hepimizin ortak derdi çizgi romansa Bir gün toplantı yapıp bir araya gelin forum admin ve yöneticilerinide çağırın konuşup neler yapabileceğimizi tartışın..
Okur profili malum istatistiklerden faydalanıp en çok okunabilecek kitapları yayınlayın...
Tatlı dil ,nezaket,hoş görü ,destek olmak altın kurallardır...
Reklamın kötüsü olmaz...
Kendi adıma ben özür bekliyorum...

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694
Senede bir ya da 2 yılda bir basılan o az satan kitapların alıcıları kim?
Her kitabı almamız mümkün mü ki hepsi çok satsın?
Yayıncılar çok satsın diye ne gibi girişimler yapıyorlar okuyucu kitlesini her zaman kendilerinden uzaklaştırarak?
Çizgi Diyarı olarak herhangi bir pazarlama ya da yasal olmayan ticari faaliyetimiz mi var?
Düzgün uyarılarda telif hakkı bulunan hangi ürünleri kaldırmamak için diretmişiz?

Bir sürü soru daha yazabilirim ama bunlar yeterli olur sanırım biraz daha düşündürmek için!

Son düzenleme:

cekicenim

Yeni Üye
6 Şub 2018
15
52
Bütün radyolar şarkıların tamamını yayınlıyor, albümü baştan sonra yayınlayan radyolar bile var, bir de üstüne, reklam basıyorlar şarkının heryerine bilmemne fm diye sanki şarkı onların. Müzik satışları da dipte. Ona rağmen Radyoları dava eden müzik şirketi gördün mü? O kadar müzik şirketi salak, bu çizgiroman şirketi mi akıllı? Kim yanlış strateji izliyor?

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694

Çizgi Diyarı mı bu satışı yapıyor yoksa bir şahıs mı?
Şahıs Çizgi Diyarı adına mı bu satışı yaptığını ileri sürüyor ki?
Aslında işinize gelmediği için anlamak istememişsiniz sanırım!
Bence cevaplarını gayet açık bir şekilde aldın.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694

Onursal üyemiz olan bir sürü çizer ve yazar hatta sanırım yayıncı da mevcut. Bunlarla ilgili yaşanan herhangi bir yasal olmayan vs. olayda yine gelip bizi mi suçlayacaksınız? Sizin argümanınızda bir sorun var sanırım!

Hala bana o satışın Çizgi Diyarı adına mı yapılıp yapılmadığını söyleyemiyorsunuz net olarak!

cekicenim

Yeni Üye
6 Şub 2018
15
52
Dünyadaki bütün çizgiroman siteleri cizgidiyari.com'un değil, mesela linki verdiğin Facebook Zuckerberg'ün. Cizgidiyarında Zekeriya gördüm, ama Zuckerberg görmedim.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Çizgi Dİyarı devasa bir platform forum olarak ticari bir faaliyetimiz olsa size hak verebilirdik ancak böyle bir durum yok..
Az basılan ve bir kaç sayı sonra bırakılan çizgi romanların okuyucuda yarattığı travmayıda hesaba katmalısınız bana göre..
Bence yanlış bir tartışmanın gereksiz bir münakaşanın içerisindeyiz..
Bence diyeceğim yine suçlamak yerine anlamaya çalışmak diğer taraftan site yöneticileri , üyeleri ile bir araya gelerek koordineli bir çalışma içinde yayın tercihinde bulunursanız bizim size sizinde bize faydanız olur..
Zaten paylaşımdan kaldırılan bir çizgi roman için artık tartışmanın bir faydası yok..
Bende almıştım aynı çizgi romanı epeydir kütüphanede okunma sırasını bekliyor..
Yinelemek gerekirse tartışmayalım , tanışalım...
Bir arada olursak büyürüz...
Benim naçizane düşüncelerim bu yönde.
Forumdan talepler doğrultusunda çizgi roman tercihi bile yapsanız satış rakamları çok artar....
İletişim kuralım bağ oluşturalım...
Bizden de saygılar..

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694

Yani diyorsun ki yarın "silah kaçakçısı" çıksa aramızda "Çizgi Diyarı silah kaçakçılığından para kazanıyor" derim ve bunda haklı olurum "siz içinizde çözün" der kenara çekilirsin. İki de bir suçlamadığını söyleyerek amacının zaten suçlamak olduğunu gizlemeye çalışma akıllılığını yemiyorum farkındaysan. Çizgi Diyarı olarak Ticari faaliyetimiz olmadığını bal gibi biliyorsun. Cevaplar istedin aldın dediğim gibi konuyu farklı yerlere ve boyuta getirdiğinin kendinde farkındasın o yüzden "HAKLI" olarak banlanmadan konu hakkındaki fikirlerini burada bırakmanı rica ederim. :)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Bence kısır bir tartışma , kişiselleştirerek bir yere varılmaz...
Çizgi Diyarında para kazanmayı bırakın, tam tersine sitenin mali külfetinede katlanmak zorunda kalıyor yönetim...
Bence takdir edilmesi gereken konu budur.
Burada hemen herkes kitap satın alarak serileri tamamlamaya çalışıyor..
Para kazanmak bir kenara para harcıyoruz sürekli bir takım kültürel değerler kayıt altına alınabilsin diye...
Sizin ticari faaliyetlerinize zarar vermek gibi bir amacımız kesinlikle yok..
Aksine bir çok serinin satış grafikleri artsın diye birden fazla almışlığımız vardır.
Neyse önemli değil vizyonumuz ve misyonumuz gayet açık...
Ben bu forumda sadece üyeyim ama yönetimin nasıl çırpındığını çok iyi biliyorum...
Amaçları sadece çizgi roman..
Başka bir amaçları yok...
Yıllar sonra Karabala yı zar zor kültür hayatımıza dahil ettiler..
Yayınevi olarak bu sorumlulukları sizlerin alması gerekir aslında..
Yinelemem gerekirse yönetici ve adminlerimizle , dernek başkanımızla temasa geçin emin olun bizden daha çok seveceksiniz..

Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Burda doğrudan benim üzerinden dönen bir tartışma var o yüzden cevabı ben veriyorum:

Bu mecrada hiç bir satış ya da satış amaçlı ilan açmadım. Verdiğiniz linklerden bazılarının dijital kopyalarını da burada paylaşıma da açtım. Yasal olarak çevirdiğimi herhangi bir sayının sahibi olunduğunu gösterir bir belge sunulduğu taktirde çevirilerimin dijital kopyalarına paylaşacağımı şahsıma ait blogda, en başa yazdım. Benim yaptığım bir fiil ile bu blogun en ufak bir ilgisi, yönlendirmesi ya da teşviki yoktur.

Bu işten, verdiğim emeği düşünürsek kazancım olmadığını çok rahat bir şekilde iddia edebilirim. Ev geçinmiyor yani. Neden rahatsız oldunuz açıkçası bunu da bilmiyorum. Kitapların lisansını adlıysanız ve basmaya niyetiniz varsa çevirilerim emrinize, yayanlayacak yayın evlerinin emirlerine amadedir. Kitabı bastılar, dağıttılar da mı biz korsan kopyalarını satıyoruz.

Çevirileri yaparken çok emek veriliyor, bir çok arkadaş bedelsiz paylaşıyor. Ben de her hafta bir sayıyı dijital olarak paylaşıyorum. Eğer basılı satılanların yasal lisanslı olmaması sizi rahatsız ediyor ise lütfen taranmış hiç bir nüshayı da indirmeyin. Belki de indirmiyorsunuzdur, bilemiyorum.

Son söz olarak benimle forumun herhangi bir ilişkisi de yoktur. Şahsım üzerinden burayı mesul tutamazsınız. Blogda kocama, üstte yazıyor yayınlarla ilgili bir talebiniz varsa eposta atarsınız, kaldırılmasını istersiniz ve hak sizde ya da hangi yayıncı da ise gereği yapılır. Zaten küçük değil, küçücük bir camia alıcıların çoğu da bu küçük camianın içinde. Küstürülenler kendi müşteriler.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Konuyu kasıtlı olarak idrar olimpiyatlarına getirmeden ve kendinizi de merdivenaltı imalathanede tahtakurulu sahte dondurma imal eden fırıncıyı kıstıran Uğur Dündar yerine koymadan önce sizinle paylaşmam gereken gerçekler şunlardır;

- Daha önce çevirisini yaptığım pek çok yabancı çizgi romanın Türk yayınevleri tarafından benim internette karşılıksız paylaştığım çevirileri kullanarak yayımlandığını ve yayımları sebebiyle de paylaştığım başlıkların ve konuların kaldırıldığı olmuştur. Kimseden şikayetçi olacak değilim, ne mutlu ki; iyi çeviri yapmışım ki beğenilip (danışılmadan da olsa) yayımlanmış.

- Presstij Kitap, Cassidy serisinin toplamda 18 fasikülünün yalnızca ilk 3 fasikülünün telif hakkını ödeyerek 2014 yılında yayımladı ve o günden sonra seriyi yayınlamaya TENEZZÜL ETMEDİ çünkü ekonomide "sirkülasyon hızı" daha yüksek yeni genç ve manga yayınlarına yöneldi. Şunu da hemen anımsatmak isterim ki; Bonelli Editore'nin her eserin ilk 3 fasikülü için talep ettiği ücret bedava denilebilecek kadar cüzi bir rakamdır. Ardından normal telif ücreti ile ücretlendirir. Bonelli dışında telif ücreti kısmen daha düşük ve yayımdan kazanılan paranın daha likit olduğu yayınlara yönelerek tabir uygunsa, yaşını başını almış Fumetti ve Frankafon okuru ile uğraşmadı ve yerini ABD ve Japon Çizgi Romanı'na bırakan bir yayın anlayışı sergiledi.

- Pressitj Kitap, Cassidy serisinin 3. kitabının arka kapağında 4. kitap LAS VEGAS SOKAKLARINDA'nın yayımının bir sonraki ay olduğunun müjdesini vereli 5 YIL geçti.

5 yılda lise mezunu çocuğu kolundan tutsanız kaptan olur, mühendis olur, pilot olur, astronot olur...

Ne yazık ki bu sürede Cassidy, Türk Çizgi Roman Okuru ile buluşamadı...

- Presstij Kitap, Bonelli Editore'ye ilk 3 sayıları dışında Cassidy, Nick Raider ve Legs Weaver'ın hiç bir sayısının telif ücretini ödemedi. Bu yüzden Cassidy, Legs Weaver ve Nick Raider; 3er fasikül yayınlanıp bırakıldı.

- Yayımlamak üzere telif hakkını belli bir süreliğine sunan Bonelli Editore'nin belirttiği süre sona erdi. Bugün ben istesem tüm seriyi baştan sona patır patır basar yayımlarım. (İlk 3 fasiküller dahil)
Bu noktada ister istemez Mahmut Tuncer'in Bakkal Amca türküsü insanın aklına geliyor...

- Allah da kısmet ederse bir gün hepsini yayımlarım, yayımlamakla da kalmaz, burada da bizzat kendim paylaşırım. Çizgi Roman demek; mahalle kahvehanelerinde okunan futbol gazetesi demek değildir. Buradaki binlerce üyenin kütüphanelerine, arşivlerine bakacak olursanız; dijital kopyaları dışında aynı eserlerin basılı kopyalarını da bulursunuz. Kimseyi de enayi yerine koymayalım...

- Bahsi geçen "korsan satış" konusu da burayı; Çizgi Diyarı'nı bağlamaz ancak biz buranın üyeleri olarak, her konuda haksızlığa karşı durduğumuz gibi, böyle bir şey gerçekse bu duruma karşı tavır almaktan ve yapılması gerekeni yapmaktan çekinmeyiz.

Böbürlenip, ahkam kesmekten hoşlanmıyoruz, bize sataşana aynı dil ile yanıt vermiyoruz diye bizleri lütfen ahmak yerine koymayın. Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın.

Siz de ayrıca sakin ve müsterih olunuz. Saygılı, düzeyli, ölçülü ve mantıklı insanların arasındasınız. Burada kimse ne size ne de bir başkasına saygısızlık etmez, ne sizin ne de başkasının hakkınızı yemez.

Sevgiyle kalın...

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694

Sayın E.Kubilay, Sizin mantığınızla kimse Yayınevlerini de kitap satmaya zorlamıyor.

Presstij kendi hakkını savunduğu için değil "Hadsizlik" ederek bizleri "hırsızlık, çizgi romana zarar vermek vs ." ile suçladığı ve forum ortamını gerdiği için banlandı! Düzgün yolla yapılan hiç bir yaklaşıma ters cevap vermedik.

Türk yargı sisteminin ve bizlerin de şahit olduğu ve es geçtiği bir çok açıklar yayınevlerinin de bir çok kez işine yaradığı ve kullandıkları için bırakında o konuyu hiç konuşmayalım.

Telif hakkı yayınları yayınevinin yapmıyor herhalde! Bu yüzden yine bir tek belge görmeden (telif bitmiş mi, yasal hak gerçekten var mı soruları sorulmadan) istenilen her yayın forumdan kaldırılıyor. Sırf yayınevleri basacağız dediler diye ki hala telif hakkı alınıp alınmadığını bilmediğimiz halde forumdan kalkmış yayınlar mevcut hiç yayınlanmayan ve siz bizim telif haklarına, yayınevlerine saygı göstermediğimizi mi söylüyorsunuz?

Yayınevlerinin süresi dolmuş veya telifi alınmamış eserler üzerinde hiç bir hakkı olmadığı gibi sizin de bizim neyi paylaşıp paylaşamayacağımızı söylemeye hakkınız yok sanırım! Hakkınız olan bir şey varsa telifli, söyler çekilirsiniz biz de gerekeni yaparız.

Etik kavramını da yayınevlerinin yayın ve fiyat politikaları, yaptıkları kötü işçilik vs. üzerinden devam ettirmek isterdim ama zaten bildiğiniz şeyleri size yazmama gerek yok.

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Öncelikle ortada bir suç yoktur..
5237 sayılı TCK yada özel kanunlarında suç olduğu tanımlanmayan hiç bir fiilden kimseyi suçlu tutamazsınız.
Hepimizin malumu olduğu üzere kanunsuz suç ve ceza olmaz.
Fikir ve sanat eserleri konusunda da yasa da bir boşluk yok kanuni bütün düzenlemeler yapılmıştır.
Örnek olarak Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ;
1. Şahsen kullanma:
Madde 38 – (Değişik: 7/6/1995 - 4110/14 md.)
Bütün fikir ve sanat eserlerinin, (...) (2)
kâr amacı güdülmeksizin şahsen kullanmaya mahsus çoğaltılması mümkündür. Ancak, bu
çoğaltma hak sahibinin meşru menfaatlerine haklı bir sebep olmadan zarar veremez ya da eserden normal yararlanmaya aykırı olamaz.
Düzenlemesi mevcuttur..
Bu anlamda forumda paylaşılan yayınların çoğaltılması dahi yasa kapsamında meşrudur.Yasa sınırlarını kendi belirlemiştir.
Hatta sigara kaçakçılığında asgari beş paket suç olarak kabul edilmemekte beş paketi aşan miktarlar ticaret olarak kabul edilmektedir.Konuyla ilgisi yok haliyle örnek olması babından vermiş bulundum...
Konuyla ilgili yüksek yargı kararlarıda bu yöndedir..Örnek olarak vermek gerekirse ;

T.C.
YARGITAY
ONBİRİNCİ HUKUK DAİRESİ

Esas : 2014/902
Karar : 2014/11631
Tarih : 17.06.2014
FİKİR VE SANAT ESERİ SAHİBİNİN HAKLARI
TELİF ÖDENMEDEN İNTERNETTE ESER YAYINLANMASI

(5651 s. İnternet Yayınları ve Suçları Hakkında K m. 5, 8, 9) (5846 s. FSEK m. 25, 68, Ek Madde 4)
ÖZET
Yer sağlayıcı olan davalının hukuki sorumluluğunun 5651 sayılı Kanun hükümleri ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun ek 4. maddesi kapsamında tespit edilmesi gerekirken eksik inceleme ve değerlendirmeyle yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmamış, kararın bozulması gerekmiştir.
Taraflar arasında görülen davada Bakırköy 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nce verilen 01.10.2013 tarih ve 2013/51-2013/33 sayılı kararın Yargıtayca incelenmesi taraf vekilleri tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe, layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

Davacı vekili, müvekkilinin yüksek lisans tez çalışmasının ürünü olan “Soybağı Alanında Biyoetik ve Hukuk Sorunları” adlı kitabın, davalı tarafın ..................................... isimli internet sitesinde izinsiz ve telif bedeli ödenmeksizin yayınlandığını ileri sürerek; tecavüzün tespitine, yayının durdurulmasına, FSEK'nin 68. maddesi kapsamında 3 kat tazminat talep etme hakkı saklı tutularak, şimdilik 1.000,00 TL maddi ve 10.000,00 TL manevi tazminatın haksız iktibas tarihinden itibaren işleyecek faizi ile birlikte davalıdan tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, 5651 sayılı Yasa uyarınca, yer sağlayıcı sıfatına haiz davalının sorumluluğunun bulunmadığını, davacının, hukuka aykırılığı iddia edilen içeriğin çıkartılması hususunda müvekkiline bildirim yapmadığını, müvekkilinin kullanıcılardan ücret almadığını ve dava konusu eserin yayınlanması nedeni ile kazanç sağlamadığını savunarak, davanın reddini istemiştir.

Mahkemece, iddia, savunma ve dosya kapsamına göre, davanın kısmen kabulüne, davalının kendisine ait “......................................../www.......com”[/url] alan adlı internet sitesinde, davacının “Soybağı Alanında Biyoetik ve Hukuk Sorunları” adlı FSEK kapsamında eser niteliğindeki yüksek lisans tezinin izinsiz olarak yayınlamasının FSEK'nin 25/II maddesi anlamında umuma iletim hakkının ihlali olduğunun tespitine, yayının durdurulmasına ilişkin talebin reddine, maddi tazminat isteminin kabulüne, 1.000,00 TL'nin 17/06/2011 dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsiline, manevi tazminat isteminin kısmen kabulüne, 5.000,00 TL manevi tazminatın 17/06/2011 dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsiline karar verilmiştir.

Kararı, taraf vekilleri temyiz etmiştir.

Dava, davacının yüksek lisans tez çalışması olan “Soybağı Alanında Biyoetik ve Hukuk Sorunları” adlı kitabın, davalının yer sağlayıcı olduğu “www.belgeler.com” isimli internet sitesinde izinsiz ve telif bedeli ödenmeksizin yayınlandığı iddiasına dayalı maddi ve manevi tazminat istemine ilişkindir.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun “Yer Sağlayıcının Yükümlülükleri” başlıklı 5. maddesinde “Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanun'un 8. ve 9. maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.” hükmüne yer verilmiş; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun ek 4. maddesiyle ise “...Dijital iletim de dahil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla servis ve bilgi içerik sağlayıcılar tarafından eser sahipleri ile bağlantılı hak sahiplerinin bu Kanunda tanınmış haklarının ihlâli halinde, hak sahiplerinin başvuruları üzerine ihlâle konu eserler içerikten çıkarılır. Bunun için hakları haleldar olan gerçek veya tüzel kişi öncelikle bilgi içerik sağlayıcısına başvurarak üç gün içinde ihlâlin durdurulmasını ister. İhlâlin devamı halinde bu defa, Cumhuriyet savcısına yapılan başvuru üzerine, üç gün içinde servis sağlayıcıdan ihlâle devam eden bilgi içerik sağlayıcısına verilen hizmetin durdurulması istenir. İhlâlin durdurulması halinde bilgi içerik sağlayıcısına yeniden servis sağlanır. Servis sağlayıcılar, bilgi içerik sağlayıcılarının isimlerini gösterir listeyi her ayın ilk iş günü Bakanlığa bildirir. Servis sağlayıcılar ile bilgi içerik sağlayıcıları, Bakanlıkça istendiği takdirde her türlü bilgi ve belgeyi vermekle yükümlüdür...” düzenlemesi getirilmiştir.

Bu suretle, yer sağlayıcı olan davalının hukuki sorumluluğunun 5651 sayılı Kanun hükümleri ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun ek 4. maddesi kapsamında tespit edilmesi gerekirken eksik inceleme ve değerlendirmeyle yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmamış, kararın bozulması gerekmiştir.

Bozma sebep ve şekline göre, davacı vekilinin ve davalı vekilinin sair temyiz itirazlarının incelenmesine bu aşamada gerek görülmemiştir.

SONUÇ : Yukarıda (1) numaralı bentte açıklanan nedenlerle davalı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün davalı yararına BOZULMASINA, (2) numaralı bentte açıklanan nedenlerle davacı vekilinin ve davalı vekilinin sair temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, ödedikleri temyiz peşin harcın istekleri halinde temyiz eden taraflara iadesine, 17.06.2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Bu anlamda süre olarak eserin yayımı tarihinden itibaren 2 yıllık bir süre belirlenmesi aslında yayınevlerini korumak amacıyladır.
Neden beş yıl değil derseniz bana görede makul süre maksimum 2 yıldır.
Bu süre içerisinde eğer kitap satılmışsa zaten satılmıştır.
Bundan sonra çok fazla bir satış rakamlarında değişiklik olacağını düşünmüyorum hayatın gerçekleride bu yönde zaten...
Avukat olduğunuz için fazla ayrıntıya gerek yok ancak yayınevlerinin etik konusunda ki değerlendirmelerine okuyucu hakları açısından çok şey yazabiliriz ama gerek yok...
Bu kültür ikliminde yayınevlerinin okuyucu yanında yer almaları gerekir.
Ben müşteriysem aynı zamanda her zaman haklıyımdır.
Her zaman haklıyımdır...

SSK YATIRMAMA OLAYINA GELİNCE ÜSTAD HİÇ TAVSİYE ETMEM ŞU AN Kİ PARA CEZALARI İLE YAKLAŞIK 80 MİLYAR CİVARINDA YAPTIRIM UYGULANIYOR.
Sgk konusunda uzman değilim ancak bende Avukat olarak konuya yabancı değilim..
Artı yatırılmayan SSK primlerini rücu haklarınıda hatırlatmakta fayda var.
Baroya bağlı olmadan nasıl avukatlık yapıyorsunuz merak ettim..
Baroya kayıt yapmadan kamu avukatları dışında serbest meslek faaliyet icra edemezsiniz o konuyu düzeltirseniz yada açıklarsanız sevinirim...
Sİtede çok miktarda meslektaş var onlarında anlamasına yardımcı olursunuz...

Son düzenleme:

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
Yayınevinin telif hakkını savunan kişinin sahte bir avukat olmasını ve de yanında çalışan kişiyi de kandırmış olmasını ironik bulan bir tek ben miyim?

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Cep telefonundan baktığım kadarıyla linkte sahte.....
Yani bizleri trollemene gerek yok..
Birde neden banladınız diye soruyorsun üstad...
Ne diyeyim.....
Hayırlı işler.....
Herhalde ironi mevsimini açtık...
İroni cemresi düştü....
Link olarakta Sinan beyin çevirisini yaptığı xııı konulmuş....
Yinede birilerini mutlu ettiysek başarı sayılır...
Bir daha cevap vermeyeceğim....

Son düzenleme:

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
urgcontact ve E. Kubilay aynı kişilerdi diye tahmin ediyorum. Ben olsam üşenirim valla milleti trollemek için bu kadar uğraşıp uzun mesajlar yazmaya.

tenten64

Yeni Üye
21 May 2013
85
321
Uzun zamandır şu sitede fumetti ve frankofon romanları okuyorum,çoğunu çocukuğumda okuduklarımı tekrar görmek keyif veriyor ve buranın polemeksiz ,demagocisiz sakin ,saygılı ortamını seviyorum.Azınlığın azınlığı çizgi roman sever bi grup insanlar karşılıksızca paylaşım yapıyorlar.
Yayınevlerinin kaldır dediklerini hemen kaldırıyorlar,yeni yayınların reklamlarını yapıyorlar.
Ben konuya başka bir açıdan yaklaşacağım yayınevleri de zaten ufak bi grup buranın kapanmasın istiyorlarsa bence hatalı bir tutum çünkü burası kapansa yarın bir baska platform acılacak ve belki bu kadar saygılı bir grup olmayacak.
Konu basılı yayınların devrinin de bitmeye başlaması nasıl gazete tirajları dergi tirajları bütün dünya da düşüyor ve bagımsız küçük kitapevlerinden sonra zincir kitap satış noktaları kapanıyorsa,çizgi romanda da basılı yayın düşüyor.
Okuyucu ya da tüketici tercihleri değişiyor buna ayak uyduran ayakta kalıyor ,uyduramayan gidiyor,kapitalizm böyle bir şey.
Örnek netflix ucuz ve çeşit coklugu ile video dükkanlarını bitirdi su an film üretimini domine eden dev bir şirket oldu.
Spotify müzik alanında benzerini yaptı.
Örnekler her sektörden coğaltılabilir.
Diyeceğim buradaki bizler ile uğraşacıgınıza yayınevleri olarak birleşin okuyucuya nasıl ucuz ve çeşitli yayını ulaştırabilirizi tartışın.
Buranın kapanması yayınevlerinin derdinin çaresi değil

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Öyle gözüküyor siteye saldırı başka bir şey değil.
Şurada insanlar kitap paylaşıp , okuyup mutlu oluyor bu insanlardan ne istiyorsunuz.
Vallahi anlamakta zorluk çekiyorum...
Verilen linki cepten indirdim o daha facia....
Sinan beyin çevirisini hedef tahtasına oturtmuş...
Yani Sherlock değilim ama siteyi çok yakından takip eden birisi yada birileri..
Aba altından sopa gösteriyor suç işleniyormuş baksen...
Meyve veren ağaç taşlanır...
Ankara daki dostlarımıza yayınevi süsü verilerek yapılan kasdi bir saldırı başka bir şey değil....

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Hani nerde yavuz ya daha çay kahve içecektik.

Sanırım arı da kaybettik. Kardeşim sen vaya siz forumda olmamanız gerektiği düşünülerek süresiz uzaklaştırıldınız. Türkçesi de halk dilinde KOVULDUNUZ. Daha neyini anlamadınızda başka bir isim altında burayı işgal ediyorsunuz.

Ben anlayamadım.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Keşke hemen öyle apar topar ihraç edip, mesajlarını silmeseydik. Tam da anlamaya başlamıştı bir şeyleri, gerçekleri. Ne de güzel irşad ediyorduk... Neyse, vardır yönetimin bir bildiği...

Yalnız o değil de; bu başlıkta olanlar basına yansısa şahane 3. sayfa haberi olur:

SAHTE AVUKAT DEHŞET SAÇTI !

Kendisi Uğur Dündarlık yapmaya gelen sahte avukat Uğur Dündarlık oldu !

YAYIN EVİNDEN GELİYORUM DEDİ, SAHTE AVUKAT ÇIKTI ! ÜSTELİK KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRIYORMUŞ...

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Nerdeyse 20 yıldırda netteyim..Çok üye banladım..Çok maskeli zorrolarda gördüm, güzel maceradır fakat bizim zorronun maskeside karton kaplama çıktı hemende yırtıldı iyimi.. :'( :Ğ :Ğ

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,512
Ankara
Yaptığım paylaşımın özne olarak kullanılması, beni cidden üzdü. Öyle bir anlatılıyor ki bizler sanki burada kanun, kural tanımayan bir topluluğuz ve aklımıza eseni yaparız diyoruz. Kendi adıma, yine buradan bir dostumuzun isteği üzerine "denemek" için söz verdiğim ve hasbelkader ortaya çıkarabildiğim bir çalışmadır bu. Marmara Çizgi'den izin almam için, JBC yayıncılığın burada yaptığı gibi "şu, şu eserlerin basılmış ya da basılmamış tüm hakları bendedir, paylaşılmasını istemiyorum" dediği gibi bir bilgiye sahip olmalıyım. Çünkü ticari kaygı ile ortaya koyduğum bir ürün değil bu. Yine de Marmara Çizgi talep ederse bir dakika dahi durdurmam. Bu yorumları yazan kişiler keşke iğneleyici göndermeler yapacaklarına, dertlerini açıkça anlatıp, ne istediklerini bizimle paylaşsaydı. Çok seviyoruz çözüm üretmektense polemik yaratmayı :(

kinkin

Yeni Üye
14 Ara 2014
64
66
korsika
Şayet bulabilirseniz, kitaplığımda olan "Aqua Bleu" ve "Les Passagers Du Vent"i tavsiye ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi: