Bugün Cemal Nadir'in Ölüm Yıldönümü

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Bugün Cemal Nadir'in Ölüm Yıldönümü
(...ya da Cemal Nadir 113 Yaşında)
(13 Temmuz 1902 - 27 Şubat 1947)

Cemal_Nadi_R_hy.jpg

Karikatürü ilk kez halkın gündelik yaşamına sokan, ülkemizin öncü modern karikatüristi "Cemal Nadir Güler" 68 yıl önce bugün ölmüştü. Öldüğünde henüz 45 yaşındaydı ve profesyonel olarak yalnızca 19 yıldır çiziyordu. Karikatür ve çizgi dünyasına biraz ilgi duyanlar onun devrine yetişmemiş olsalar bile Cemal Nadir'in yarattığı unutulmaz tiplemelere muhtelif kaynaklarda mutlaka rastlamışlardır. Zamanının toplumunu eleştiren ama aynı zamanda evrensel de olan bu tiplemelerin en ünlüsü "Amcabey"di tabii. Diğerleri de "Dalkavuk", "Ak'la Kara", "Dede ile Torun", "İyimser ile Kötümser", "Salamon", "Yeni Zengin" ve "Efruz Bey"di (Amcabey'in öncülü). Amcabey PTT'nin 1991'de çıkarttığı 2 puldan oluşan "Türk Karikatür Sanatı" posta serisinin de konusu olmuştu (Serinin diğer pulunda ise Turhan Selçuk'un "Abdülcanbaz"ı yer alıyordu).

Filatelide "Amcabey"
Cemal_Nadi_R_PTT.jpg

Eğitimini tamamlayamayan Cemal Nadir kendi kendini yetiştirmişti. Kendi deyimiyle "hayat üniversitesine girmek mecburiyetinde kalmış, halâ da mezun olamamıştı!. Birçok gazete ve dergide çizdi, çok sayıda albümü yayımlandı, kendi mizah dergisi "Amcabey"i çıkarttı. Radyo skeçleri ve bir tiyatro oyunu yazdı. Ölümünde sonra da hakkında çok sayıda kitap yazıldı. Bunlardan sonuncusu da sevgili "gandor08"in geçenlerde ÇD'nda paylaştığı "Cemal Nadir 100 Yaşında adlı albümdü. "Karikatürcüler Derneği"nin 2002'de yayımlamış olduğu söz konusu görkemli albümde sanatçının hakkındaki herşey mevcut olduğundan satırları uzatmayacağım. Ancak Cemal Nadir'in Latin alfabesine geçilmesinin ne büyük bir kolaylık sağladığını, Arap harfleriyle yazılan eski yazının güçlüklerini vurguladığı aşağıdaki bant karikatürünü kendi arşivimde saklamışım (nereden alıntıladığımı şimdi hatırlayamıyorum, ama yıllardır bir klasörün içinde durup duruyordu). Osmanlıca tartışmalarının gündemi meşgul ettiği şu günlerde karikatürün daha da anlam kazanmış olduğu anlaşılıyor. Belki 70-80 yıl önce çizilmiş olan bu karikatür şimdi bile geçerliliğini koruyor. Kitabın önsözlerinden birinin başlığında yazdığı gibi: "Cemal Nadir 100 Yaşında, ve Halâ Yaşıyor!.."

Kelime "Molla saka" diye yazılıyor ama farklı kişilerce "malaska", "mülâska", "müllâsıka", "melâsakka" vs okunuyor!
Cemal_Nadi_R_ESKi_YAZI.jpg

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Rabbim gani gani rahmet eylesin, çizgileriyle bir zamanın en önemli kişileri arasındaymış.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,605
hiçbiryerde :)
Günaydın dostlar :)

Az ve öz, merak uyandıran sunumuyla
"Scanfan" dostum beni sabah mahmurluğundan da
uyandırdı. Cemal Nadir'in bu kadar genç öldüğünü
bilmiyordum...