Selma Emiroğlu'nu yitirdik…

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
selmaemiroglu.jpg

Türk karikatürünün ilk kadın çizerlerinden Selma Emiroğlu Aykan'ın, bir yıldır tedavi gördüğü Berlin'de 4 Ekim salı günü yaşamını yitirdiği öğrenildi...

1928 yılında doğan Selma Emiroğlu (evlendikten sonra Aykan soyadını almıştır), çizim dünyasına ilk kez Amcabey dergisinde karikatür çizerek adım atmıştır. Bu derginin yayıncısı da olan ünlü çizer Cemal Nadir Güler'in yönlendirme ve önerileriyle 1945 yılından itibaren Doğan Kardeş dergisine önce kapak, ardından da Kara Kedi Çetesi başlıklı bir çizgiroman hazırlamaya başlamıştır. Üç yaşından beri elinden düşürmediği kalemiyle karikatür çizen Emiroğlu, bu konudaki yeteneğinin dışında uzun yıllar istanbul Şehir Korosu'nda dramatik soprano olarak da çalışmış, radyoda konserlere çıkmıştır. Devamı...

Selma Emiroğlu'na Tanrı'dan rahmet diliyoruz. Türk karikatür ve çizgi romanının başı sağolsun...

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Allah rahmet eylesin.Günahları af olur İnşallah. Ailesine de bu acıya dayanma gücü verir İnşallah Yüce Rabbim.
Ölüm haberini tv de pek göremedim, hayretlik bir olay olsa da. En azından kulağıma çalınmadı hiç. Belki de fazla televizyon seyretmediğimdendir.

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Ailesi ve tanıyanlarına başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
Çocukluğumuzu renklendiren isimsiz kahramanlardan biri daha gitti. O iyi insanlar giderek azalıyorlar. Sevenlerine başsağlığı diliyorum.