İsmail Gülgeç hayatını kaybetti.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
İsmail Gülgeç hayatını kaybetti

Cumhuriyet Gazetesi çizerlerinden İsmail Gülgeç dün gece hayatını kaybetti. Gülgeç, 'Hayvanlar' adlı çizgi bantta 'Entellektüel Ayı', 'Klozet faresi' gibi tipler yaratmıştı.

'ENTELLEKTÜEL AYI' YETİM KALDI
example-1625-4-86607288.jpg

Gülgeç, 'Hayvanlar' adlı çizgi bantta 'Entellektüel Ayı', 'Klozet faresi' gibi tipler yaratmıştı.

Geçirdiği ani kalp krizi sonrası 7 Şubat'ta İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yoğun bakıma alınan İsmail Gülgeç dün gece hayatını kaybetti.
İsmail Gülgeç son olarak Cumhuriyet Gazetesi'nde "Hayvanlar" çizgi bantını çiziyordu.
1947’de Gaziantep’te doğan İsmail Gülgeç ilköğrenimi sırasında geçirdiği hastalık nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Sonraki yıllarda kendi kendini yetiştirmeye çalıştı, karikatüre yöneldi. İlk çizgileri 1968’lerde Yeni İzmir gazetesinde yayınlandı. Daha sonra Demokrat İzmir, Ege Ekspres, Devir, Milliyet gazetelerinde çizen Gülgeç’in Milliyet Çocuk dergisinde yayınladığı “Ormangiller” adlı karikatür-bantı geniş bir ilgi uyandırdı.
1979’da yayınlanan İnce Memed resimli romanı (Yaşar Kemal’in yapıtıyla birlikte) yurt dışında da yayınlandı. 1980’lerde Cumhuriyet gazetesinde çizmeye başlayan Gülgeç, “Memo” adlı dizisinde tarihsel olaylardan esinlenirken “İnsanlar” adlı dizisinde günlük yaşantıdan görüntüler verdi.
“Hayvanlar” adlı dizisinde de güncel, toplumsal olayları değişik bir bakış açısı içinde vermeye çalıştı. Gülgeç, Milliyet’in haftalık mizah eki Kirpi’de de çizdi.
Sanatçı, Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat/Çiçekçinin Ölümü (2005-Ekim)” isimli kitabını çizgi-roman olarak resimledi. Gülgeç, şarkıcı Nazan Öncel’in “7’n Bitirdin” isimli albüm kartoneti için 12 şarkıya 12 karikatür çizdi.
İsmail Gülgeç, 1988, 1989 ve 1991 yıllarında Karikatürcüler Derneği Başkanı olarak görev yaptı.
Evrensel, Birgün, Bianet’te de çizgileri yayımlanan İsmail Gülgeç son olarak Cumhuriyet gazetesinde "Hayvanlar" çizgi bantını çiziyordu.
Gülgeç için yarın sabah saat 10:00'da Cumhuriyet Gazetesi önünde bir tören düzenlenecek. Gülgeç'in naaşı Çanakkale Eceabat ilçesi Kocadere köyünde toprağa verilecek.

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,279
Allah rahmet eylesin... Çok üzüldüm... Huzur içinde yatsın...:(

ccahitkar

Onursal Üye
30 Eki 2010
4,805
2,618
metu
Gerçekden çok üzüldüm.Bir döneme imza atmış bir çizerdi,çizgi severlerin başı sağolsun.Ayrıca savok kardeşimizide ilgili tanıtım yazısından dolayı kutlarım.

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,294
LÜLEBURGAZ
Allah Rahmet eylesin... Çocukluğumda milliyet çocuk dergisinde yayınlanan çalışmalarını severek okurdum... 1979 yılında milliyet çocuk dergileri için Yaşar Kemal'in İnce Memed adlı romanını resimlemiş o dönemde böyle bir eseri çocukların çizgi roman olarak okumasını sağlamıştı... O çocuklardan biri de bendim... mekanı cennet olsun...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Hemşerimin ölümüne çok üzüldüm.Çizgileri son derece güzeldi.Çıkardığı -İnsanlar-Hayvanlar-İnsanlar ve Hayvanlar-adlı kitaplarını zamanında almıştım.Kalkıp bir göz atayım.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,516
Türk çizgisi değerli bir büyüğünü yitirdi.Genelde siyasal çizimler ,hicivler yapmasına karşın çocukları çok sevdiğini biliyorum.Onlar için güzel şeyler yapmıştı .Huzuru mahşerde rahat uyusun...

12 Şub 2010
15,006
543,734
En verimli çağında kaybettik, büyük kayıp. Yakınlarına, sevenlerine başsağlığı diliyorum.

rafael

Yeni Üye
15 Kas 2010
82
100
Çizgisine ve tekniğine hayran olduğum bir usta idi.
Ve böyle ustaların yerleri de kolay dolmuyor.

Allah Rahmet Eylesin...