TV'de 7 Gong - Sayı: 10 (10 Mart 1991)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

TV'de 7 Gong 1991 - Sayı 10
Haftalık Televizyon ve Sinema Dergisi
10 Mart 1991 tarihli 10. Sayısı
Fiyatı 3000 TL
80 sayfa, 66 MB, CBR

file

(Mega)

Minik bir nostalji turu: Acaba 10 Mart 1991 tarihi itibariyle Türkiye'de (ve diğer bazı ülkelerde)
hangi müzikler dinleniyormuş? Müzik listelerindeki durum ve bazı albümler hakında tanıtım yazıları.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

file

Şimdi daha iyi hatırladım, gerçekten de eskiden böyle bir durum vardı. Karışık şarkılarla dolu bir kaset görürdünüz. Kapağında ünlü şarkıların adları yazardı. Aman ne güzel deyip alırdınız (genelde uzun yolculuklarda "walkman"de dinlemek üzere satın alınırlardı, zira otogarlarda ve otobüslerin mola verdikleri tesislerde her aradığınızı bulamazdınız). Ancak kaseti otobüste dinlemeye başlayınca büyük bir hayal kırıklığına uğrardınız. Bu Frank Sinatra'nın sesi amma değişmiş yahu, böyle olmaması gerekiyordu filan! Bazen de sadece enstrümantal çıkardı bu şarkılar, ama o bile orijinalinden çok uzakta olurdu. Sonradan duruma uyandık, ama elimizde onlarca kaset patlamıştı bile. Bunlar orijinal değil muhtemelen amatörlerce (veya tanınmamış profesyonellerce) yapılmış "cover"lardı! Kasetleri dinleyerek alma olanağı olmazdı ayaküstü alışverişlerde. Kaset kapaklarında da yeterince açıklama olmazdı!

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Türkiye'deki Yabancı Pop Müzik Listesine bakıldığında; 80lerde popüler olan Vanilla Ice, Madonna, Whitney Houston, New Kids On The Block, Enigma, Sting, Phil Colins, Paul Simon, George Michael gibi isimlerin hala bu popülaritelerini sürdürdükleri görülüyor.

Paylaşım için teşekkürler sevgili Scanfan..

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,950
ordu-turkey
Sevgili scanfan kaset yıllarında millet öyle kazıklar yedi ki roman olur.Ben pek o kısmın koleksiyonlarına merak salmadım.Zaten sonrasında özellikle eski zor bulunur plakların digitalize edilmiş hallerini meydana süren usta kişiler sayesinde elimde zevkime uygun bir koleksiyon oluşmuştu.Çoğunu hala dinlerim.Özellikle taşplak kayıtları var ki içimde ukdedir.Birgün güçlü bir ses sisteminde dinlemeyi çok istiyorum.

akinalara

Kıdemli Üye
4 Şub 2015
184
333
Scanfan, bizi o her akşamın bir heyecan olduğu ahşap TV'li 90'lara, çocukluk günlerimize götürdüğün dergilerinle özletmiştin kendini, bu Tom Cruise ve Hayat Ağacı'nın Sam'inin kapak aldığı dergi ile dönüş muhteşem oldu. teşekkürler, tarama on numara!

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,436
hiçbiryerde :)
Hiç hazzetmediğim bu durum, ne idiği belirsiz
kişilerin seslendirdiği karışık kasetlerden almak
benim de bir kaç kez başıma geldi:)...
1991, pop müzik ağırlıklı zevkimin değiştiği,
bir süre hard rock-metal, sonra blues ve dünya
müzikleri ile geniş bir yelpazeye sahip olacak
yıllarımın başlangıcıydı. "Neden" diye sorduğumda,
okuldan mezun olduğum, ekonomik özgürlükle
birlikte yeni kültürel ortamları tanıma, farklı
deneyimler edinme imkanı bulmamdı cevabı.
Fakat asıl önemlisi farklı olana açık olmak, belli
kalıpların içinde kalmayı istememek diye düşünüyorum...
Dergi için teşekkürler "scanfan" üstadım.